Gönenç Emlak

Gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşüm akıllı evler ve imar barışı korelasyonu piyasaları yaşam alışkanlıklarını etkilemeye devam ediyor.

İmar Barışı ve Akıllı Evler

imar barisi

İmar Barışı ve Akıllı Ev Teknolojisi

Gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşüm akıllı evler ve imar barışı korelasyonu piyasaları yaşam alışkanlıklarını etkilemeye devam ediyor. Gönenç Emlak Şirketi özellikle Marmaris satılık ev fiyatlarında yükselmenin arsa payı oranlarının maliyeti arttırmasının temel neden olduğunu açıkladı. Satışlarda avantaj sağlama için zorunlu olarak kalite öneçıktı. İşte burada akıllı evler piyasada kendine alan açarak geleceğe adım attı. Artık, modern yeni sistemler akıllı ev teknolojisi tercih ediliyor. 

İmar barışı, genel anlamda iskansız olan binaların belli bir ücret karşılığında, iskan altına alınmasıdır. Yani devlet tarafından iskansız evlere verilen iskan kaydıdır. Bilindiği üzere iskan taşımayan evler; su, elektrik, doğal gaz bağlama imkanına sahip değildirler. Bağlandığında da büyük problemler yaşanmaktadır. Bu yüzden birçok vatandaş, imar barışı kapsamında oturdukları yerin imar kaydını yaptırarak, bunlardan kolaylıkla faydalanmak istemektedirler.

İmar Barışı Neleri Kapsar?

 31 Aralık 2017 sonrasındaki bütün yapılar kapsama altında tutulmaktadır. Bu yapılar için imar barışı kaydı yapılabilmektedir. Kayıt altına alınabilmesi için e devlet üzerinden ya da çevre ve şehircilik il müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca imar barışı kapsamı altına girebilen yapıların varsa yıkım kararları iptal edilecek.

 İdari para cezaları da silinecek. İmar kaydı yapıldıktan sonra da tapu benzeri bir evrak alınacak. Bu belge sayesinde su, doğal gaz, elektrik gibi ihtiyaçlardan geçici olarak kişiler faydalanabilecek. Tahsil ücretleri ise yapı değerinin yüzde 3 ile yüzde 5 arasında değişmektedir.

Akıllı Evler

Akıllı evler, kısaca tanımlamak gerekirse konforun ve güvenliğin üst düzeyde tutulması demektir. Bu güvenlik ve konfor sayesinde evlerde çok daha rahat bir yaşam sürdürülebiliyor. Akıllı evler sayesinde gerekli elektrik teknoloji sağlanarak çok daha kolay bir yaşam sağlanabilmektedir. Akıllı ev sisteminin insan yaşamına verdiği faydaları şöyle sıralayabiliriz.

Sağladığı Avantajlar

  • Akıllı evler sayesinde, evde olmadığınız zamanlarda kontrol yine tamamen sizde oluyor. Hem güvenlik açısından hem de konfor açısından rahatlık sunuyor. Örneğin, evden uzak olduğunuzda açık kapılar ya da pencereleri kapatabiliyorsunuz. Yahut beklenmedik bir misafiriniz gelirse hemen su ısıtma işlemleri yapabiliyor veya evinizi havalandırabilirsiniz.

  • Yerleştirilen kamera sistemleri sayesinde evinizde neler olup bittiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Olası hırsızlık durumlarında da harekete duyarlı sensör ile  sizi uyarabilmektedir.

  • Olası yangın veya su baskınlarında derhal bilgi alabiliyorsunuz. Böylece felaketlerden korunma konusunda önemli araca sahip olabilirsiniz..

  • Bir diğer konfor seçeneği aydınlatmayı uzaktan sağlayabilirsiniz. Klima gibi soğuk sıcak dengelerini değiştirme imkanına ulaşmış oluyorsunuz.

  • Elektronik prizler sayesinde tüm evi kontrol altında tutabilirsiniz.

Rekabet Gelişimi Hızlandırır

Akıllı ev teknolojisi hem konfor hem de güvenlik anlamında diğer evlere oranla çok daha fayda sağlamaktadır. Alıcı açısından, kazanılan avantajlar tercih nedeni oluşturmaktadır. Yeni konutların piyasa koşullarında klasik evlere karşı ciddi üstünlük sağladığını izliyoruz. Rekabet piyasalarda gelişmenin ritmini belirler. Uygulamaların giderek yaygınlaşması benimsendiğinin de göstergesi denilebilir.