Gönenç Emlak

Muğla Marmaris Gayrimenkul piyasasında ev alırken nelere dikkat edilmeli konusunda emlak konut araştırma daima önem kazanmıştır.

Emlak Konut Alımında Araştırmalar // Gönenç Emlak

emlak

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Muğla Marmaris Gayrimenkul piyasasında ev alırken nelere dikkat edilmeli konusunda emlak konut araştırma daima önem kazanmıştır. Herkesin ev alırken dikkat ettiği bazı kriterler vardır. Bazısı evin büyüklüğünü bazıları da evin yerini önemser. Hatta birçok kişi için evin içerisinin yapılı olması, nerede olduğundan ya da binanın reel durumundan daha önemlidir. Elbette herkesin ayrı bir kriteri olması doğrudur. Ama bir ev alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar daha çeşitli olmalıdır. Çünkü en başta önemsenmeyen ufacık sorunlar ileride başınızı oldukça fazla ağrıtabilir. Peki nedir bunlar?

Tapu ile ilgili araştırmalar

Öncelikle alınan gayrimenkulün hangi muhitte oldu, yani o bölgenin kimliği çok önemlidir. Evin bulunduğu bölgede hangi projeler devam ediyor ya da hangi projeler yapılacak öğrenilmelidir. Sosyal imkanlar nelerdir? Sonuçta ev bir yatırım aracı da olduğu için 5 ya da 10 yıllık dönemlerde fiyat seviyelerinde ne gibi değişiklikler bekleniyor öğrenilmelidir?

Şehrin gelişen bölgesinde mi yoksa gözden çıkarılan bölgesinde mi? Evet bu soruların ne önemi var diye düşünmeyin. Bunlar geleceğiniz için aldığınız bir evin gelecekteki durumlarını belirleyen en önemli kriterlerdir. Belki de çocuklarınıza bırakacağınız bir evin yıllar içerisinde ne türlü şekiller alacağını bilmeniz gerekir. Ayrıca, evinizin bugünkü değerini de belirleyen faktörler bunlardır.

Bu tarz araştırmalar şahsen yapılacağı gibi, bölgede güvenilir bir uzmandan da bilgi alınabilir. Sonuçta bölgenin durumunu ve konutların değerini en doğru şekilde bilirler. Bu durumda uzman ile gerekirse uzun sohbetler edilmeli, doğru yatırım bu şekilde belirlenmelidir.

Bir evi beğendiniz, her türlü kriterde size uyuyor. O halde evin tapusu artık en önemli konu. Önce size araştırma için verilen tapuyla size gösterilen evin aynı olup olmadığını kontrol edin. Kontrol çok önemlidir. Tapu Müdürlüğünde kütükten kat mülkiyeti veya irtifak durumuna bakmak yararlıdır. Arsa görünen ama gerçekte konut olan mülkle ilgili kafanızda soru işaretleri bulunsun. Bu konuda mutlaka uzman birine danışmadan hareket etmeyin. Ayrıca, mülkün iskanı durumunu öğrenin. Ama zaten tapuda kat mülkiyeti varsa iskan belgesi de olur.

Sonrasında mutlaka tapu sicil müdürlüğünden mülkün üzerinden herhangi bir yasal sınırlama olup olmadığını kontrol edin. Bunlar ipotek, yıkım kararı, eski eser tecili gibi sizi gelecekte oldukça zor durumda bırakacak yasal sınırlamalar olacaktır. Yine ruhsat kontrolü ve imar ile bir sorun olup olmadığı da belediyeden kontrol edilmelidir.

Tapudaki hisse miktarıyla evin hisse miktarını kesinlikle karşılaştırın. Birçok kişi bu konuda büyük sorunlar yaşamaktadır. Bu dairenize uygun hissenin düşüp düşmediğini size gösterecektir.

Yapı ile ilgili araştırmalar

Mülkün merkeze yakınlığı önemsenmelidir. Ana caddeye olan mesafe, çevresindeki okullar, parklar, hastaneye mesafesi veya alışveriş olanakları gibi soruların yanıtları alınmalıdır. Bunlar mülkünüzün sosyal imkanlarını belirleyen kriterlerdir. Evinizin şimdiki ve sonraki değerini de bunlar belirleyecektir.

Çevre ile ilgili bilgiler alın. Eğer apartmanla ilgili sorularınız varsa ister yetkiliye danışabilir isterseniz de apartman sakinleriyle görüşmeler yapabilirsiniz. Bu komşuları tanımak adına da iyi bir fırsattır.

Apartmanın ya da mülkün mutlaka bodrumunu kontrol edin. Rutubet olup olmadığını gözlemleyin, kolonlar, kirişler ne durumuna bakmamanız önemlidir. Kolonlarda çatlaklar bulunan, su birikintisi içinde bodruma sahip daire satın almak istemezsiniz. Özellikle binanın deprem yönetmeliğine uygunluğunu sorun. Gerekirse rapor isteyin ve detaylı şekilde okuyun. Dairenin iç değerlendirmesi önemlidir. Gözünüze çarpan eksiklikleri ve eksiklikler için yapacağınız harcamayı gözden geçirin. Gerekirse danışman ile fikir birliğine vararak mal sahibi ile bu konuda görüşmeler yapın.

Sonuç

Kontrol güvene engel değildir sözü deneyimlerin sonucunda kazanılmıştır. Güven, hepimizde olan insani duygudur. Ancak, yaşama dair işlerimizi sürdürürken sadece güven duygusu ile hareket etmek yanıltıcı olabilir. Akıl, mantık yürüterek analitik düşünerek sağlıklı bilgiler üzerine karar vermemiz doğrudur. Bu nedenle, bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Kontrol mekanizması ve dikkatli olmak muhtemel sorunlardan sakınmanızı sağlayacaktır. Emlak konut araştırma yanı sıra profesyonel destek almak, kararlarınızın gücünü arttırır. 

Gönenç Emlak