Gönenç Emlak

Muğla çevresi ile Marmaris gayrimenkul sektöründe emlak konut yatırımı tercihleri Merkez ve Selimiye Söğüt bölgesine yöneldi.

Emlak Konut Yatırımı // Gönenç Emlak Marmaris

emlak konut yatırımları

Emlak Konut Yatırımı Tercihleri

Muğla çevresi ile Marmaris gayrimenkul sektöründe emlak konut yatırımı tercihleri Merkez ve Selimiye Söğüt bölgesine yöneldi. Yatırımcı bölgeye odaklandı. Aslında yatırım için pek çok seçenek bulunuyor. Altın, döviz, fon, borsa bu seçeneklerin en önde gelenleri. Ancak gayrimenkul yatırımı diğerlerine göre daha çok kazandırıyor. Yeter ki, siz doğru yerde ve zamanda sağlıklı karar vererek yatırımı gerçekleştirin. Bu konuda düşüncelerimizi paylaşalım.

Seçim Önemlidir

İlk adım bölgenin seçimidir. Gelişmenin yönü hakkında kesin bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İkinci adım ne tip gayrimenkul satın alacağınızı belirlemek olur. Sonrası en zor olan süreçtir. Bilgi toplama, rayiçleri öğrenme, kıyaslama, sorgu, muhakeme, durum tespiti, analiz, değerlendirme ve sonuç döngüsü. Bu aşama yolculuktur. Zahmetlidir ve sabır gerektirir. Bu süreci kendi başınıza yaşayabilir veya konusunda uzman emlak danışmanı profesyonel desteği alabilirsiniz. Elbette ideal olan metodu açıklıyoruz. Belirtilenleri dikkate almadan, duyduklarınıza göre hareket etmek sizin hakkınız. Belki şansına başarılı olabilir. Eğer tersi olursa sonuçları olacağı açıktır.

Gayrimenkul Tipi

Yatırımcıların gözdesi arsalar ve iş yerleridir. Merkezi yerlerdeki dükkanlar, otel, apart oteller ilgi görmektedir. Marmaris merkezde ve sahile yakın mevkilerde apart oteller satın alınarak kentsel dönüşüm ile apartman inşa edilmektedir. Akıllı ev sistemlerine sahip konutlar hemen alıcı bulmaktadır. Çünkü çok ciddi birinci el konut açığı bulunmaktadır.

Neler Revaçta

Arsalar, araziler, tarlalar, köy evleri konusunda Marmaris çevresi revaçtadır. Merkez ve yakın çevresinde satılık parsel bulunması zordur. Hisarönü, Orhaniye, Turgut ilgi görür. Selimiye ve Söğüt lokomotif nitelikte ilgi yoğunluğu gösteriyor. Daha çok arazi satın alınarak imar çalışmalarındaki gelişmeleri takip etmek eğilimi yatırımcılarda ağır basmaktadır. Sahile yakın deniz manzaralı konut yatırımında fırsatları değerlenmek doğru tercihtir. Tüm Türkiye sahillerinde deniz gören evler bütün zamanlarda talep almaktadır.

Köy Evleri

Geçmiş yıllarda köy evlerine ciddi talebin olduğunu biliyoruz. Nedeni, imar sorunundan kaynaklanıyordu. Denize yakın 1000m2 arsa satın alsanız, imar olmadığı için konut inşaatı yapamıyordunuz. Hele denize sıfır parsel varsa, kıyı kenar şerit kanunu nedeniyle yapı inşaatı yasağı sizi sınırlıyordu. Peki, bu parselin içinde tapuda tescil edilmiş konut varsa işler hemen değişirdi. Restore edilir. Kullanıma açılırdı. Muhtarlıktan, jandarmadan, yağışlar nedeniyle zarar gördüğüne dair rapor, tutanak ekinde tadilat projesini Bayındırlık Bakanlığı Muğla İmar ve İskan Dairesi Müdürlüğü onayı ile restore veya yeniden yapma olanağı sağlanabilirdi.

İmar Barışı Etkileri

İmar Barışı kaçak yapıların kayıt altına alınmasını sağladı. Köylü kendi arazisine, evlenen evladına yaptığı ev ile başlayan, nasılsa yıkılmaz denilerek inşa edilen yapılarla bölge doldu. 2000 adet üzerinde kaçak yapı, imar barışı ile gayrimenkul sektöründe yeni statü kazandı. Gelişen yeni durum ile fiyatlar yükseldi. En önemli ekonomik açıdan etki, değer artışlarının sağlanmasıdır. Sosyal açıdan, olan oldu bari mevcut durumu düzeltelim çabası benimsendi. Çözüm odaklı müdahale destek gördü. Bu gelişme en çok Selimiye ve Söğüt merkezli bölgede karşılık buldu. Bu doğa cenneti kıyılarımızda, keşke kaçak yapılaşma önlenerek çözümler üretilmesi sağlansaydı. İmar planına uygun, özgün yöre mimarisini yansıtan konutlara ve alt yapıya sahip yerlerimiz olsaydı. Her yerde yinelenen bölgemizde oldu. Vizyon olmayınca olanları görüyor, izliyor, üzülüyoruz. Önce boz, sonra düzeltmeye çalış mottosundan kurtulamıyoruz.

Sonuç

Her şeye rağmen bu günkü durumu koruyalım anlayışına itirazımız yok. Bölgede 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı, Yeni Revize Turizm Planı, Toprak Kanunu, İmar Barışı bize göre başarılı girişimler. Umudumuzu korumamızı sağlıyor. Bu gelişmeleri bizler gibi yatırımcılar yakından takip ediyor. Gayrimenkul piyasası gelişmeleri pozisyon alarak fiyatlıyor. Son söz. Fırsatlar hala bitmedi. Alan kazanıyor.

Uyarı: Yayınlanan yazılar, kısmen veya tamamen kopya edilemez, alıntı yapılamaz. Telif hakları Gönenç Emlak Şirketine aittir.

Kemal Gönenç