Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi ev değerini arttırmak için öneriler açıklayan gayrimenkul sektörüne ve konut sahiplerine pratik bilgiler sunan makaleyi paylaşıyor.

Evinizin Değeri // Gönenç Emlak Marmaris

ev degeri

Ev değeri ve satış gücü nasıl arttırılır?

Gönenç Emlak Şirketi ev değerini arttırmak için öneriler açıklayan gayrimenkul sektörüne ve konut sahiplerine pratik bilgiler sunan makaleyi paylaşıyor. Yazının tamamına katılma dışında içerik ve verilen perspektifi yararlı bulduğumuzu belirtelim. Evinizi hızlı ve değerinde satmak istiyorsunuz. Peki satmadan önce değerini çoğaltmak için ne yaptınız? Ne yapmanız mı gerek? Anlatalım.

Ne Yapmalı?

Kiracınız evi boşalttı. Balkona bir Sahibinden Satılık tabelası koydunuz. Tamam, iş bitti. Şimdi müşteri bekleyelim. Ya da araya giren yardımcı oluruz diyenler buldunuz. O size satacak diye bekleyin. Konusunda uzman profesyonellerden destek isterseniz size önerilerde bulunacaktır. Zaten ciddi bir gayrimenkul danışmanı, aşağıda anlatılanları size söylemesi gerekir.

Kısa sürede ve değerinde satış yapmanın kuralları olur. Ürünü pazarlamak için aynı zamanda empati kurarak hareket etmeniz doğrudur. Öncelikle; satışa çıkarılan ev, daire kapı girişinden başlamaz. Apartmanın bulunduğu sokaktan başlar. Bu sebeple; apartmanın dış cephesini boyatılması için girişimde bulunun. Kat maliklerini organize edebilmeyi deneyin, öncülük yapınız. Diğer kat malikleri katılmasa bile, masrafı üstlenerek boya yaptırmanız ilk adımdır olabilir. Dairenize kadar olan apartman merdivenlerini satış süreci tamamlanana kadar gerekir ise her gün temizlik yaptırınız, duvarları boyayınız, otomat prizlerini yenileyiniz.

Evinizde diğer yapılacaklar

Pencereler eski, ahşap ise; ısı cam pen serilerinden birisine çevirin, İç kapıları değiştirin. Komple evi boyatınız. Girişe çelik kapı taktırınız. Evi gösteren en önemli bölümler; mutfak ve banyodur. Banyo görünümü iyi durumda değil ise, duş kabini ve hilton takım taktırınız. Mutfak için en azından, dolap kapaklarını yenileyin, armatürleri değiştirerek veya renk uyumuna dikkat ederek yenilemek uygun olur Doğal gaz veya kalorifer yok ise yenisini tesis ediniz. Evde zemin yıpranmış ise, laminant parke yaptırmanız iyi olacaktır. Tavanlara kartonpiyer taktırınız. Evin tüm elektrik sigortaları, anahtar ve prizlerini yenileyin. Asgari olarak önerilen işler tamamladıktan sonra, evi iyice tekrar kontrol ederek temizletin, sprey otomatik koku aparatı taktırınız. Kapı girişine evi görmeye gelenler için galoş ve çöp kutusu koyunuz.

Eviniz artık satışa hazır

Böylece satış fiyatı değiştiği gibi, kiraya vermek dilerseniz, kira bedeli de yükselmiş olur. Biz gayrimenkul inşaat şirketi olarak, tadilat görmemiş ikinci el evleri kendimiz satın alarak, değerini yükseltiyoruz. Tadilat sonrası bir daireyi eski sahibine 1997 senesinde sattığımızı hatırlıyorum. Satışa çıkarılan dairenizi görmek üzere gelen müşteri, apartmanı boyanmış, temiz merdivenlerle ulaşılan, sorunsuz bir daire görmüş olacaktır.

Şansınızı Arttı

Satmak istediğiniz evin fiyatı üstüne, yaptığınız tüm masrafları en azından duble olarak ilave ediniz. Örneğin 300.000-TL satmak istediğiniz daire için 40.000-TL harcadınız diyelim. Evinizin yeni satış fiyatı asgari 380.000-TL'dir. Keyfiyet sizin. Deneyin, görün. Biz 25 senedir gayrimenkul sektöründeyiz. Alıcı psikolojisi, gayrimenkul pazarlama işimiz. Satış gücünü yükseltmek, konut değerini arttırmak vereceğiniz kararla sizin elinizde. Elimi cebime sokmam, uğraşmam diyenler. 300.000-TL'lik evi daha uzun zamanda, muhtemelen daha düşük fiyatla fiyatla satacaklardır. Bol şanslar dileriz.