Gönenç Emlak

Muğla Marmaris ve çevresi 25 hizmet yılını aşan firmamız ev kredisi alınırken bunu yapmayın uyarısı hakkında açıklama yaptı.

Ev Kredisi Alırken Bunu Yapmayın // Gönenç Emlak

ev kredisi alırken dikkatli olunuz

Ev Kredisi Alınırken Sık Yapılan Hatalar

Muğla Marmaris ve çevresi 25 hizmet yılını aşan firmamız ev kredisi alınırken bunu yapmayın uyarısı hakkında açıklama yaptı. Hayatta ailelerin olmasını istediği; ev sahibi olma arzusu günümüzde daha kolay hale geldi. Bankalarla ilişkilerin günümüzdeki gibi gelişmediği zamanlarda insanların çalışarak uzun süre para biriktirmeleri, sonrasında sahibinden satılık ev bulup almaları gerekirdi.

Günümüzde bankaların sağladığı ev kredisiyle uzun yıllar çalışıp para biriktirmek yerine bankanın kredi sayesinde evinizi alıyorsunuz. Sonrada krediyi taksit ödeyerek evinize sahip oluyorsunuz. Uygun kredi olanaklarından yararlanarak ev sahibi olmanız kolaylaştı. Ancak; Marmaris Selimiye satılık arsalar için satın alırken konut kredisi kullanılamıyor. İnşaat halindeki kat irtifakı kurulu yapılar için ayni oranda olmamak koşuluyla kredi kullanmak mümkün.

Ev Kredisi Vade Sürelerinin Avantajları-Dezavantajları

Ev kredisi; kredi talep eden kişiye konutun teminat edilmesiyle verilen bir tüketici kredisidir. Bankalar tarafından verilen konut kredisinin ödeme vadesi 5-30 sene arasında tüketicinin isteğine göre değişiklik gösterir. Türkiye’de faiz oranlarının sabit olmasıyla tercih edilen vade boyunca ödenecek taksit miktarının değişmemesi tüketiciler için güzel bir avantajdır. Bankalar tarafından kredi maliyeti riskinin faiz oranının içerisinde hesaplanması, avantajın oluşmasını engellemektedir.

Bankalar kredi verirken değişken faizli kredinin uygulanmaması, bankalarda bu tutumu oluşmaktadır. Ancak, Mortgage yasasıyla bu durumun ortadan kalkması beklenmektedir. Kredi başvurusunda bulunurken olduğu gibi konut kredisi tercihlerinde kişilerin yaptığı hatalar vardır. Sizler adına yapılan hataları tespit ederek ev kredisi tercihlerinizde hata yapmamanızı sağlamaya çalışıyoruz. Konu hakkında Selimiye Emlak firması resmi sitesi üzerinden konu hakkında yazıları sunmaktadır.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Gereken Hususlar

Kredi ödemeleri yapılırken gelire dikkat edilmelidir. Bunun öncesinde gayrimenkul fiyatları ve emlak fiyatları araştırılmalıdır. Mesela dükkan bakıldığında ucuz kiralık dükkan fiyatlarından düşük olması gerekir. Tüketicilerin dikkat etmediğinde pişman olunan husus taksit tutarının gelir bütçenizi geçmemesi dikkat edilmesi gereken önemli konudur.

İki Defa Düşünün

Kredi taksitleri gelirinizin yaklaşık 3/1’ini geçmemesi geçim sıkıntısına düşmemeniz için önemli bir noktadır. Hesabınızı yaparken iki defa düşünmekten kaçınmayınız.Kredi başvurusunda, kredi almaya başladıktan itibaren elinize geçen tüm dokümanları saklamalısınız.

Bunun sebebiyse bankayla herhangi bir problem olursa, ödediğiniz ama geri almak istediğiniz ödeme için alınan belgeler gereklidir. Bankanın vermek istemediği veya verilmeyen tüm belgeleri alın. Diğer dikkat edilmesi gereken bir hata da imzaladığınız sözleşmeleri mutlaka okumayı ihmal etmenizdir.

İmzadan Önce Sorun Öğrenin Anlayın 

Okuduğunuz sözleşmeler alacağınız kredi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olursunuz. Eğer siz konut kredisine başvuru yapıldı ise bankaların yaptığı gibi sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz. Konut kredisi, deprem sigortası dışında hiçbir sigorta gerekli değildir. Bunun bilincinde olmadığınızdan bankalar tüketicilere sigorta yaptırmaktadırlar.

GÖNENÇ EMLAK

Yasal Uyarı: Yazıların telif hakları Gönenç Emlakçılık İnş.Tur ve Tic Ltd.Şti. 'ne aittir. Kopya edilemez. Kaynak belirtilse bile alıntı yapılamaz. Ancak, yazılı izin alınarak link verilerek alıntı yapılabilir.