Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi Marmaris Emlak Piyasasında gündemdeki yerini kaybetmeyen EBK göre eviniz hangi sınıfta konusunu açıklıyor.

Evinizin Derecesi // Gönenç Emlak Marmaris

enerji kimlik belgesi sınıflari

Enerji Kimlik Belgesi

Gönenç Emlak Şirketi Marmaris Emlak Piyasasında gündemdeki yerini kaybetmeyen EKB göre eviniz hangi sınıfta konusunu açıklıyor. Kamu lehine kesinlikle uygulanması gereken EBK hakkında bilgileri paylaşıyoruz.. Enerji kimlik belgesi ‘’5627 Enerji Verimliliği Kanunu’’ çevresinde çıkartılan, binaların çevre dostu enerji tüketimi yapmaları için bir kimlik belgesidir. Şart olarak koşulmuş 50 metrekare üzerindeki tüm binalar için zorunludur. Bu belge binanın enerji tüketimlerinde çevre dostu olup olmadığını belgeleyen niteliğe sahiptir. Muğla Marmaris satılık daire piyasasında, vatandaşın bilinçli olduğu ve ev satın alırken konuyu sorguladığı görülmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi ve Enerji Sınıfları

2011 yılı ve sonrası yapı ruhsatı alınan yeni binalarda yapı kullanma izin belgesinin alınması sürecinde EKB zorunlu olması yasa gereğidir. Yasaya göre binaların asgari C sınıfı olması mecburidir. Peki, yapı ruhsatını 2011 tarihinden önce almış olanlar ne yapacaktır? Bu konuda yapılan yasal düzenleme ile EKB 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere alınması zorunlu tutulmuştur. Ancak, mağduriyet olmaması için kanun uygulaması Ocak 2020 tarihine kadar süresi uzatılmıştır. Zaman daralıyor.

EKB – Enerji Kimlik Belgesi Nedir?Enerji kimlik belgesi ‘’ 5627 Enerji Verimliliği Kanunu’’ çevresinde çıkartılan, binaların çevre dostu enerji tüketimi yapmaları için bir kimlik belgesidir. Şart olarak koşulmuş 50 metrekare üzerindeki tüm binalar için zorunludur. Bu belge binanın enerji tüketimlerinde çevre dostu olup olmadığını belgeleyen bir niteliğe sahiptir.

Enerji kimlik belgesi nedir?

Sorulara şöyle devam etmek mümkün. Enerji kimlik belgesi enerji sınıfları nedir? Enerji Kimlik Belgesi Enerji Sınıfları Nelerden Oluşuyor? Bakalım. 

Binaların enerji kimlik belgesinde değerlendirildiği enerji sınıfları yer almaktadır. Kategorilere göre sınıflar, binanın enerji verimliliği açısından kriterlere göre hangi derecede olduğunu göstermektedir. Aşağıda bu sınıfları ve bunların karşılıklarının ne anlama geldiğini paylaşalım. Peki enerji kimlik belgesi sınıfları nelerden oluşuyor? Bu sınıfların özellikleri ne? Hangi sınıf ne anlama gelir? Enerji sınıfının ilk kategorisinde yer alan A sınıfı enerji kategorisi ile bu sınıfları tanıtmaya başlayalım.

Enerji Sınıfları

1 - A SINIFI ENERJİ: Mevcut enerji sınıflamaları içerisindeki en iyi dereceye sahip enerji sınıfıdır. A sınıfı enerji binanın yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak çevre dostu bir sınıfta yer aldığını gösterir.

2 - B SINIFI ENERJİ: A ve B sınıfı kategorisinde yer alan binaların sayısı oldukça azdır. Çünkü bu sınıfı ait binalar standartların da üstünde bir enerji verimliliği sağlarlar. B sınıfı enerji de standartların üzerinde enerji sınıfında yer alır. Bina için oldukça uygun sınıftır.

3 - C SINIFI ENERJİ: A ve B kategorisinden sonra binalar için en uygun enerji sınıfında yer alan C sınıfı enerji kategorisi binaların standart enerji sınıfında yer aldığını gösterir. İlk iki sırada nitelenen sınıftan sonra, kriterler içinde en iyi sınıf olarak nitelendirilir.

4 - D SINIFI ENERJİ: Ortanın iyisi denebilecek düzeyde enerji sınıfı olarak bilinmektedir. Standartların tümünü sağlayamaz. Ancak; yine de iyi olarak nitelendirilir.

5 - E SINIFI ENERJİ: E sınıfı enerji için de belge düzenlenebilmektedir. Bu sınıf kötü olarak değerlendirilmiyor. Ancak, E sınıfının verimlilik açısından değerlendirildiğinde diğer sınıflara göre daha geride yer aldığına işaret edelim.

6 - F SINIFI ENERJİ: Düşük verimliliğe sahip olmasıyla bilinen F sınıfı enerji kategorisi bugün binaların çoğunluğunda yer alan sınıftır.

7 - G SINIFI ENERJİ: Enerji sınıfları arasındaki en düşük verimliliğe sahip olan sınıftır. G sınıfının altında yer alan binalara ise kesinlikle enerji kimlik belgesi verilmez.

GÖNENÇ EMLAK