Fiyat Analizleri // Gönenç Emlak Marmaris

Şirketimiz rayiçler değişse bile fiyat analizi yöntemleri uygulanarak piyasayı değerlendirme mümkündür açıklaması yaptı.

FİYAT ANALİZLERİ

Şirketimiz rayiçler değişse bile fiyat analizi yöntemleri uygulanarak piyasayı değerlendirme mümkündür açıklaması yaptı. Bir taşınmazın belli bir gayrimenkul piyasasında ve belli bir zamanda fiyatı nasıl oluşur? Yanıt; o taşınmazın talep, arzına bağlı oluşur. Alıcıların oluşturduğu satın alma isteğine biz talep diyoruz. Ancak bu istek, salt istek olmayıp, bu isteği gerçekleştirecek yeterli ölçüde satın alma gücüne de sahip olmalıdır. Satmak isteğiyle, gayrimenkul piyasasına sunulan taşınmazı arz olarak niteliyoruz. Temel olarak arsa veya konut satış değerinin belirlenmesinde öncelik arz, talep dengelerine bağlıdır.

Sürekli değişkenlik gösteren piyasalarda gayrimenkul danışmanı nasıl "değerleme" yapacaktır. Bilindiği gibi gayrimenkul değerleme reel olmayabilir. Bunun için farklı metotlar mevcutdur.

Değerleme Hesapları

Marmaris'te Yeni Datça Yolu'nun sağ kısmında kalan Mola Kent, Devlet Hastahanesi arasında kalan bölgede geçmiş tarihten örneğin 500 m2 arsa rayiç değeri m2=800-1.000.000-TL civarında satılıyor diyelim. İmar %15 olduğuna göre taban oturumu 75m2 olmak üzere balkonlar hariç çatı altı kullanım dahil 180m2 tek villa inşaatı yapılabilir. Çevre düzeni dahil anahtar teslim 450.000-TL (asgari) hale getirsek Arsa + İnşaat=1.540.000-TL maliyet oluşur. Bu hesabi müteahhit yaptıysa %10 yatırım maliyeti+%30 kar ile maliyetten hareketle satışa sunuş fiyatı oluşur. Peki oluşan fiyatla satabilecek misiniz? Evet, satın alma isteği efektif güce sahip alıcı, beğenirse satın alır. Satışla ortaya çıkan reel fiyat, piyasa satış etiketini yansıtır.

Nitekim, bu bölgede villa bedelleri, 1.000.000-4.500.000-TL aralığında olup, metrajla orantılı artı, eksi seviyeden alıcı buluyor.. 500m2 arsa üzerinde yeni villalar 1.325.000-TL fiyatla portföyümüzde mevcut varsayalım. Fiyat analizlerindeki diğer metotlar maliyet hesaplarını desteklemektedir. 

Marmaris, çevresi arsa fiyat hareketleri üzerine sormak istedikleriniz veya detay bilgi için lütfen, bize ulaşın bölümüne yazınız. Şirketimiz Marmaris güney sahilleri satılık kiralık daire konut arsa villa ada köy evleri otel bilgilerine yer verilen gayrimenkul ilan sitesi düzenli güncellenmektedir. Gayrimenkul sektöründen haberler almak uygun satılıklar hakkında detaylı bilgiler veren Bülten üyeliğinden faydalanınız. Sadece villa müstakil ev köy evi konut yanı sıra ada koy marina uygun denize sıfır satılık arsalar tipi ilanlar yayınlanmaktadır.