Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi izleyicilerin taleplerini dikkate alarak gayrimenkul yatırım ve konut piyasası hakkında açıklamaları sektörde paylaşmaya devam ediyor.

Konut Piyasası ve Gayrimenkul Yatırım // Gönenç Emlak

yatirim konut piyasasi

Emlak Yatırım Ve Konut Piyasası

Gönenç Emlak Şirketi izleyicilerin taleplerini dikkate alarak gayrimenkul yatırım ve konut piyasası hakkında açıklamaları sektörde paylaşmaya devam ediyor. Ülkemize yatırım denildiğinde akla ilk gelen büyük oranda gayrimenkul olmaktadır. Çok hızlı ilerleyen inşaat sektörü taşınmaz mal varlıkları arasında her kesimin en çok güvendiği alandır. Hiç şüphesiz pekçok ailenin ilk olarak sahip olmak istediği üründür.

Türkiye sermaye piyasaları geçmişe göre çok zengin seçenekler sunmaktadır. Son yıllarda kira sertifikası da kullanılmaktadır. Ancak, gayrimenkul piyasaları daha garantili yüksek kazan sağlayan yapısıyla tercih edilir. Yeter ki doğru zaman, yer, karar parametreleri sağlıklı olsun. Şimdi, konuyu irdeleyelim.

Gayrimenkul Nedir?

Konut, dükkân, arsa gibi taşınmaz varların tümüne gayrimenkul denilmektedir. Her zaman değerini koruyacağı veya artacağı düşünüldüğünden ilk yatırım yapılmak istenen alandır. Günümüze kadar gelen süreç göstermektedir ki, gerçekten gayrimenkul değerini hiçbir zaman düşürmemiştir.

Satışların sürekli olarak artmasına paralel olarak inşaat firmalarının sektörde kendilerini geliştirmeleri ve konseptler bulması kaçınılmaz sonuç olmuştur. Bunlar; geniş çaplı sitelerden rezidanslara, akıllı evlerden konsept projelere kadar geniş yelpazede kendini göstermektedir. Arsa olarak yatırım yapılan gayrimenkuller ise, kısa vade içinde kar etmek amaçlı olduğu gibi, uzun vadede daha çok kar getirmektedir. Özellikle gelişim bölgesi güzergâhında kalan arazilere yatırım yapmak, herkes açısından tercih edilir. Nitekim, toprak yatırım için her zaman en etkili tercihtir.

Konut Piyasası

Genel olarak sürekli artan fiyat trendine sahip olan konut piyasası birçok gelişmeden etkilenmeye açıktır. Yeni yapılan konutlarda kalite, ithal malzeme kullanımı, teknolojik ürün kullanımı gibi etkenlerden dolayı fiyatlar artabilmektedir. Aynı zamanda çevre düzenlemesine yapılan yatırım hiç şüphesiz çok önemli etmendir. Bunlar yapıların fiyat artışındaki birincil etkenler olsa da en büyük çevresel etken arsa paylarının ve arsa değerlerini çok yüksek olmasıdır.

Konut piyasasını etkileyen unsurların çoğunda üretim eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan dış alım da yatar. Türk Lirası ile döviz kurları arasındaki fiyat farkından dolayı malzeme fiyatları çok yükselmektedir. Bağlantılı olarak bu da fiyatların yükselmesine neden olmaktadır. Konut piyasası benzer dalgalanmalar nedeniyle  çoğu zaman yükselmekte ve satış oranları azalmaktadır.

Yakın zamanda kredi faizlerindeki dalgalanma, faiz oranlarındaki yükselmesi ile gayrimenkul yatırım oranı çok azalmıştır. Buna karşın alım gücü yüksek kişiler için de bu bir avantaj, fırsat haline gelmiştir. Satış olmadığı için zor durumda kalabilen kişiler veya firmalar planladıklarından daha düşük fiyata konut satışı yapabilmektedir. Bundan dolayı elinde maddi olanakları olan kişiler daha uygun fiyata ev sahibi olabilmektedir.

Marmaris Emlak Piyasası

2019 yılı ikinci çeyrek tamamlandığında, konut satışlarında daralma görülmektedir. Artık merkezde satılık arsa parseli nerede ise kalmadığı için ikinci el konutlarda satış görülmektedir. Yeni evlein ise, kentsel dönüşüm kapsamında eski yapıların yıkılarak yapıldığını belirtelim. Akıllı evler kalitesi satışı arttırıcı unsurdur. maliyetin artmasında doğrudan etilidir. Ancak; satış fiyatlarının sürekli artmasında konut arsa payının değerinin yüksek olması önemli rol oynar.Bu nedenler satışların gerçekleşmesine engel değildir. Çünkü; Marmaris sürekli talep almaktadır. Kira fiyatlarının kronik yükselmesi de, bu nedenden kaynaklanır. 

Marmaris Konut Fiyatları

Öncelikle fiyatların, metraj, yaş, kalite ve mevki parametrelerine göre belirlendiğini belirtelim. Buradan hareketle genelkleme yapmaya çalışalım. İkinci el 2+1 konutlar 350-550.000-TL fiyatlardan alıcı bulmaktadır. 3+1 evlerde ise 500-900.000-TL etiketleri görülür. Birinci el yeni evlerde 2+1 konutlar 450-850.000-TL aralığında fiyatlarla satılmaktadır. 3+1 evlerde ise 750-800.000-TL' den başlar ucu açık aratarak yükselir. Deniz manzaralı bürüt 80m2  2+! rezidans konutlar başlangış fiyatı 1.500.000-TL'den itibaren etiketlenir. Lüks konutlarda kredi faiz oranlarının yüksekliği satışlarda etkin rol oynamaz. Son Söz olarak; yatırımcıya tavsiyemiz kadastro yoluna sınırı bulunan arazi, arsa yatırımı yapmalarıdır. Profesyonel destek alarak, iyi araştırma yapmak koşuluyla doğru seçimler daima kazandıracaktır. 

Gönenç Emlak