Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi binalarda kullanılan enerjinin yer aldığı güneş enerjisi için de EKB alınması hakkında açıklamalarda bulundu.

Güneş Enerjisine EKB // Gönenç Emlak Marmaris

Güneş enerjisi için de EKB belgesi istenmesi

Gönenç Emlak Şirketi binalarda kullanılan enerjinin yer aldığı güneş enerjisi için de EKB  alınması hakkında açıklamalarda bulundu. Enerji kimlik belgesi binalarda kullanılan enerjinin yer aldığı belgedir. Bu belgede binanın enerji sınıflandırması yer almaktadır. İskan tapusunun alımında da oldukça gerekli olan ekb belgesi, zorunludur. Her binanın mutlaka EKB belgesinin bulunması şarttır. Belirtilen belge de tüm enerji sınıflandırılmasının yer alması gerekmektedir.

Ekb belgesi bu gibi verilerin yer aldığı bir belgedir. Artık belgede binanın güneş enerjisi ile sağladığı enerjinin miktarı da yer almaktadır. Güneş enerjisinin kullanılarak binanın elektrik elde etmesi sağlamaktadır. Bu sebeple de Güneş enerjisi ile enerji sağlayan binalardan ekb yani enerji kimlik belgesi alınmaktadır. Belgede yine normal ekb belgesinde olduğu gibi binanın enerji verimliliği ile ilgili sınıflandırmalar yer almaktadır.

Ekb Belgesi Nasıl Alınır?

  • İskan Bakanlığı bünyesinde bulunan enerji kimlik belgesi uzmanları tarafından verilmektedir.
  • Daha sonra binanın konumu, inşaatı, çatısı, dış cephe mantolama ve ısıtma kontrolleri yapılmaktadır.
  • Yapılan kontrollerin ardından binanın enerji kimlik belgesi alımına uygunluğu ölçülmektedir.
  • Elde edilen bilgilerin sonucunda ise belge ilgili idarelere onaylatılır.

Enerji kimlik belgesi almak için uygulanan aşamalar bu şekildedir ve son aşamada onaylattırılıp bina sahibine verilmektedir. Bununla birlikte güneş enerjisi için hazırlanan enerji kimlik belgesi de alınmaktadır. Binaların verimi için sağlanan bu enerji ise güneşten alınmaktadır. Güneş ısısı ile elde edilen bu enerjinin de binanın ısısı ve elektirik enerjisi için kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisi İçin Kimlik Belgesi

Gelişen teknoloji ile enerji yalıtımı binalarda elektrik ve gaz ile sağlanmaktadır. Binanın sağladığı enerjinin sınıflandırmasının yer aldığı ise bir belge bulunmaktadır. Bu belge enerji kimlik belgesidir.Tüm binaların enerji sınıflandırılmasının bilinmesi amacıyla oldukça gereklidir.

Peki, güneş enerjisi için alınan ekb belgesi nedir? Bu sorunun cevabı yine diğer belge türüyle eş değer olmasıdır. Yani  belgede  binanın sağladığı enerji miktarının sınıflandırması yer almaktadır. Aynı şekilde belgenin de ilgili idarelerden alınması zorunludur.  Güneş enerjisi ile enerjinin üretiminden faydalanan binalarda yine diğer ekb belgesi gibi binanın yapımı bittiği gibi alınmalıdır.

Gönenç Emlakçılık Şirketi

01.01.1994 tarihinde kurulan firmamızın izlediğiniz resmi web sitesinde mümkün olduğunca ayrıntılı satılık kiralık gayrimenkul ilan bilgileri yer alır. Haberler ve Duyurular başlıklı bölüm açarak, sektöre ilişkin güncel bilgiler paylaşılmaktadır. İletişim sayfasından gündeme alınmasını istediğiniz konularda isteklerinizi iletebilirsiniz. Bilgi Sayfası Bölümü detek paylaşım sayfamızın yayında olduğunu not düşelim. Sitemizin daha fonksiyonel ve inter aktif olması yönünde ilgilerinize teşekkür ederiz.

Kemal Gönenç

gonenc emlak firmasi