Gönenç Emlak

Devletimiz 2018 yılı Milli Tarım Projesini ve ekonomimizi kalkındıracak projeleri kullanmak için hazine arazilerini kiralama ile kullanıma açtı.

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması

Nasıl Kiralanır?

Devletimiz 2018 yılıyla beraber Milli Tarım Projesini ve bu proje gibi ekonomimizi kalkındıracak projeleri kullanmak için hazine arazilerini kiralama ile kullanıma açtı. Devletten hazine arazisini kiralamak isteyen yatırımcı, girişimci bireyler veya kurumlar, araziyi kiralamak için normal prosedürlerin daha geniş kapsamlısını uygulamaktadır. Kiralama işlemini gerçekleştirmek isteyen bireylerin 6 ay gibi  sürede başvuruları, gerekli prosedürleri tamamlamaları ardından başvurmaları gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru yapacak bireylerin üzerinde ecrimisil borçların bulunmaması gerekmektedir. Bu koşul sağlandığı takdirde cari yıl ecrimisil miktarının yarısı esas alınarak 10 yıla kadar Hazine Arazileri kiralama işlemi gerçekleşmiş olur.

Kiralama İçin Gerekenler 

Devletimizin onaylamış olduğu Milli Tarım Projesi vasıtasıyla havza bazlı üretim modeline 2018 yılında geçmiş bulunmaktayız. Yeni modelde Türkiye’nin verimli toprak, arazilerini daha kapsamlı kullanabilmesi hedeflenir. Çiftçinin ihtiyacı esas alınarak değil ülke ihtiyaçları, gereksinimleri esas alınarak ekim-biçim modeli oluşturulmasının önünü açmışlardır. Böylesi modelde  gerekli makamlar ülke topraklarını bölge bölge ayırmıştır. Yapılan sınıflandırmaya göre hangi il de hangi ilçe de hangi çiftçinin ne ekip daha fazla verim sağlanabileceği belirlenmiştir. Hazine arazileri kiralama amacıyla;Devletin sunduğu  kiralama hizmetinden yaralanabilmek için gerekenler şunlardır;

 • T.C vatandaşı olmak.
 • Çiftçi olmak.
 • Aile lideri olmak.
 • Toprağı veya yeterli toprağı olmamak.
 • En az üç yıl başvuru yapılacak bölge veya belde de ikamet etmek.

 

Kiralanan Devlet Arazileri Ne İçin Kullanılabilir?

Ekonomik kalkınma projesi insanların akıllarında birçok soru oluşmaktadır. Hem ekonomik kalkınmayı sağlayan hem de ülke gereksinimlerini daha bilinçli, verimli şekilde temin etmek amacıyla proje oluşturuldu. Proje kapsamında kiralanan arazilerin, hangi amaç doğrultusunda kullanılabileceği kafaları kurcalayan sorular arasındadır. Arazilerin kullanımı;

 • Tarım veya hayvancılık
 • Ticari amaçlar
 • Spor, sosyal nitelikli amaçlar
 • Balıkçı barınağı yapmak ve diğer amaçlar

Kiralanabilecek araziler

 • Kıyı kanunu kapsamındaki yerler
 • Yüksek eğitim kurumlarına ait taşınmazlar
 • MEB ‘e bağlı okul veya kurumlardaki kantin, açık alan, salon ve benzeri yerler

Marmaris çevresinde hazine arazileri var mı?

Evet. Adaağzı'nda beş yıldız otel ve İçmeler'de büyük turistik tesis devletten 49 yıllığına kiralanarak yapılmış tesislerdir. Turizm amaçlı olarak kiralanmış ve faaliyettedir. Selimiye'de hazine'ye ait araziler vardır. Yazımızın  Hazine arazileri kiralama konusunda özellikle  tarım arazileri olduğu için bu konu üzerine odaklı yazı oluşturduk. Bir başka makalede  konu ayrıntılı olarak yazmayı düşünüyoruz. Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul sektöründe tüm gelişmeleri Türkiye geneli ile yerel olarak Muğla çevresinde 1994 yılından beri izliyoruz. Danışmak kazandırır.

gonenc emlak firmasi