Gönenç Emlak

Her daireye bir otopark kararının bakanlık tarafından onaylanması, en büyük problemin trafik olduğu şehirlerde nefes almamızı sağlayacak gibi görünüyor.

Her Daire için bir otopark kararı çıktı

Her Daireye Bir Otopark Uygulaması

Zararın neresinden dönülse kardır. Vizyon sahibi olmak bu günü iyi okumak, geleceğe ilişkin öngörü sahibi olmaktır. Marmaris vizyon açısından geleceği göremiyen yöneticiler tarafından idare edildi. Türküyenin diğer illerinde benzer durumlar yaşandığını gçrüyoruz. Geçmişte yapılan yanlışlar yeni yöneticilerin üstüne yıkıldı.Katlanarak devam etti. Şimdi düzeltilmeye çalışılıyor. Bu da iyi birşey.

Büyük hatalardan bazıları; iki katlı deprem evlerine yüksek kat izini verilmesi Başkan Muharrem Elgin zamanında oldu. Kıyılar otellerle 5 kat iç kesim 3 ve 2 kat yani dik üçgen düşünün tam tersi. İç kısım denizi görmesin diye elden gelen yapılmış. Sonraki başkan her önüne gelene iş yeri açma ruhsatı verdi. Çarşı bitirildi. 6km uzunluğunda ana caddenin sağı ve solunda bulunan gül bahçeli giriş daireler oldu dükkan. Yine de hakkını yemiyelim. Çok hayırlı ve güzel işler yaptı. Şahitim. Allah rahmet eylesin.

Sonraki Başkan dönemi yapılanları hep beraber izliyoruz. Sonuç; artık satılık parsel "kalmadı". Eski yapılarak kentsel dönüşüm ile yeni yapılar yapılıyor. Eh işte o yapılar için kanun geldi imdadımıza yetişti.  Araç park sorunu nedeniye gittikçe değerini aşındıran Marmaris sonunda rahata erecek. Artık her daire için bir adet araç parkı yapılacak. Çok uzun vadede yararı olur. Bu gün sadece maliyetin artması nedeniyle satılık konut fiyatları daha da artar. Ama ne diyelim. Destekliyoruz. Buna da şükür.  Şimdi bu konuyu irdeliyelim.

Kanun Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan her daireye bir otopark kararı, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmiştir. Özellikle İstanbul gibi büyük ve kalabalık şehirlerimizin araç parkı problemlerini ortadan kaldırması beklenen uygulama artık zorunlu hale geldi. Otopark problemi ülkemizin büyük şehirlerinde oldukça büyümeye başlamıştı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı karar dolayısıyla yürürlüğe girmiş olan yönetmelik otopark problemlerini anlaşmazlıkları ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Yalnızca anlaşmazlıklarıi apartman sakinleri arasında oluşan otopark problemlerini değil, herkesin daha huzurlu ve mutlu olması için araçlarını dışarı koyma zorunluluğunu yaşamamaları da hedeflenmiştir. Bakanlığın onayladığı yeni karar sonrası, İstanbul’da otopark probleminin minimum düzeye ineceği tahmin ediliyor.

Her Konuta Bir Otopark Kararı

Her daireye bir otopark kararının bakanlık tarafından onaylanması, en büyük problemin trafik olduğu şehirlerde nefes almamızı sağlayacak gibi görünüyor. Otoparklarda yaşanan tartışmaların, kendi apartmanının otoparkına araç koyamayan sakinlerin huzursuzluğunun son bulacağı kesin. Bunun yanında, apartman çevresine araç koyma derdinin ortadan kalkmasıyla şehir planlaması adına da güzel sonuçlar getireceği tahmin ediliyor.

Yeni kabul edilen yönetmelik gereği, otopark sayısının konut sayısıyla aynı olması zorunlu hale geldi. Eskiden otopark sayısı önemli değilken, genellikle otopark başına 3 ya da 4 daire olduğunu görüyorduk. Ancak yeni gelen bu düzenleme gereği otopark satısı ile konut sayısının eşit olması gereklidir.

Konut Başına Otopark Artık Zorunlu

Konut sayısının otopark sayısına eşit olacağı her daire bir otopark kararı, toplumun bir kısmını da zorlayacak gibi görünüyor. Otopark yapacak alanı olmayanların konut yapmasına da izin verilmemesi inşaat sektörünü etkileyecek bir durum olacaktır. Bununla beraber apartman otoparklarına araç koyamayanların faydalandığı paralı otoparkların kazanç elde etmesinin önüne geçilmiş oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni düzenlemesi, hemen hemen herkesi etkileyecek nitelikte. Genel bir çerçeveden bakarsak, otopark probleminin ortadan kalması ve herkesin kendi otoparkının olması yapılan düzenlemenin olumlu yanlarını oluşturuyor. Önemli bir sorunu çözeceği tahmin edilen kararın herkes için daha iyi olması planlandı.

gonenc emlak firmasi