Gönenç Emlak

Muğla Marmaris emlak piyasasında kat karşılığı sistemi 30 yıldır başarı ile uygulandığı Gönenç Emlak Şirketi yetkilisi tarafından açıklandı. 

Kat Karşılığı sistemi avantajı

piyasaların son durumu

Kat karşılığı daire sistemi avantajlı mı?

Muğla Marmaris emlak piyasasında kat karşılığı sistemi 30 yıldır başarı ile uygulandığı Gönenç Emlak Şirketi yetkilisi tarafından açıklandı. 

İmar kapsamına giren bölgelerde bulunan arsaları müteahhitlere teslim ederek, karşılığında evin büyüklüğüne göre daire almak sistemi ifade eder. Şüphesiz ev sahipleri için oldukça avantajlı kat karşılığı daire gayrimenkul sahiplerinin değerlendirdiğ sistemdir. Böylesi fırsatı değerlendirmek yararlı olabilir. Ancak; müteahhitlerle görüşme yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar olduğunu belirtelim. Eğer anlaşma sonrası mağduriyet yaşamak istemiyorsanız yazımızda değineceğimiz uyarıları dikkate almanızı öneririz.

Arsa Sahipleri Nelere Dikkat Etmeli?

Arsanızın en yararlı değerlenmesini istiyorsanız müteahhitlerle görüşürken dikkat etmeniz gereken şunlardır:

  • Sizden arsanızı isteyen müteahhitin iş tecrübesi, piyasadaki güvenilirliği ve saygınlığı çok önemlidir. Müteahhit hakkında kapsamlı araştırma yapmadan arsanız hakkında hiçbir sözleşmeye imza atmamanızı tavsiye ederiz. Müteahhittin hali hazırda borçlarının olması mağduriyet oranınızı artırır. Müteahhitlerle görüşürken onlardan bazı takım referanslar isteyebilirsiniz.
  • Arsanızın size konut- iş yeri olarak dönmesi güzeldir. Fakat beklentiniz sadece ev olmamalı. Sözleşme yaparken müteahhitin teslimden sonraki hizmetleri de verimesi ne dikkat etmelisiniz.
  • Sözleşmeniz mutlaka hukuki geçerliliğiğe sahip, hukuki kurallara uygun sözleşme olmalıdır.
  • Sözleşmenizde mutlaka kat mülkiyeti teminatı olmasına dikkat edin.
  • Müteahhittin size evi teslim edeceği zaman da oldukça önemlidir. Ortalama bir proje 12 ila 18 ay arasında sürmektedir. Sözleşmede belirtilen süreyi aşan projelerde müteahhitten teminat talep edebilirsiniz Kira bedeli ya da belirlenen tutarda ödeme talep edebilirsiniz.
  • Sözleşme tanziminde, muhakkak gayrimenkul mevzuatında deneyimli avukatınızın bulunmasına özen gösterin. Hayallerinizin kabusa düşmesini bu tercihiniz önleyebilir.
  • Tekrar hatırlatalım, yapım aşamasında kötü niyet, inşaatı yarıda bırakma, vefat durumu karşısında ne olacağı gibi detayların da sözleşmelerde yer alması önemlidir.

Hangi Arsalar Daha Çok Kar Getirir?

Gelişime açık bölgelerde arsa sahibinin alacağı oran metrekareye bağlı olmakla birlikte daha fazla olacaktır. Arsa yatırımı en çok hızlı büyüyen ve göç alan bölgelere yapılmaktadır. Bunun dışında üniversite çevresinde, toplu konut projelerine yakın veya otoban çevresinde konumlanmış arsanız varsa müteahhitle yüzde 50’lik bir oranla çalışabilirsiniz.

Müteahhitle çalışmak arsanız açısından oldukça faydalı olabilir. Müteahhitler planlı yapılanmayı sağlarken aynı zamanda gereksiz harcamalardan kaçınarak size bilinçli yapı kazandırabilir. Ancak; belirsizliği gidermek önem taşır. Örneğin; x marka armatür yerine, muadilleri deyimi sözleşmenizde yazılı ise, istediğiniz kaliteyi sağlamakta sıkıntı oluşabilir. Sözlemenin kendisi taahhütnamedir.

Değerlendirmeyi düşündüğünüz arsa parseliniz varsa gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, önve avukat sonra müteahhitle görüşünüz. Sadece mevki değil ayni zamanda imar durumu ne kazanacağınız, talep edeceğinizi belirler. 

Sonuç

Marmaris gayrimenkul piyasasında genel gecer %50 oranında paylaşım anlaşmasıdır. Bağlıiçi mevkisinde imar %15, Armutalan bazı bölgeleri %20 ve %25 imarlıdır. %30 taks bircok semtte görülür. Kat adedi 2-3 veya 4 kat olabilir. Yoldan çekmeler 5 metre bazı yerlerde ana yoldan 10 metre olmaktadır. Ayrık veya bitişik nizam farklı değerleri ifade eder. Anlatmak istediğimiz şudur; "bir koyundan tek post çıkar". Sahip olduğunuz parselden ne çıkıyor ise onu isteyebilirsiniz. İnşaat firmalarının para kazanabilmesi için kaliteli hatta akıllı ev konseptinde konut yapmaları lüks değil kaçınılmaz olgudur. Yoksa 2+1 80m2 daireyi nasıl 450-750.000-TL satabileceksiniz? Bize göre doğru tercih ve profesyonel anlaşma ile kat karşılığı sistemi her iki taraf için kazanç nedenidir.

gonenc emlak firmasi