Gönenç Emlak

Şirketimiz çeyrek asırlık deneyimlerini satılık ev ve konut alımında güvenlik için açıklama yaptı.

Güvenli Alışveriş // Gönenç Emlak

güvenli alışveris

Güvenli Alışveriş Uygulamaları

Şirketimiz çeyrek asırlık deneyimlerini satılık ev ve konut alımında güvenlik için açıklama yaptı. Vatandaşımız her gün ev satın almıyor. İçimizden bazıları tüm yaşamı boyunca belki de sadece bir defa ev alabilmektedir. Oysa bu süreci gayrimenkul danışmanı pek çok kez yaşamaktadır. Bu nedenle deneyimlerimizde elde ettiğimiz tecrübeleri paylaşalım istedik. Marmaris satılık daire alırken çok basit gibi görünen bazı hususlar önem vermezseniz yaşayacağınız sıkıntı büyük olur. Risk almaya ne gerek var? Biraz dikkat yeterlidir.

Ne Yapmalı?

Konut satın alırken, öncelikli olarak daire tapusunun niteliği sorulmalıdır. Tapu kat mülkiyetli mi, kat irtifaklı mı, Toprak tapulu mu, kooperatif devirli mi? Sorgulama öncelikle buradan başlamalıdır. Mülk sahibinden evin tapu fotokopisi alınarak tapu müdürlüğünden daire üstünde herhangi kısıtlayıcı engelin varlığı araştırılır.

Tapuda Şerh

Kütük kaydında şerhin olup olmadığını tapudan öğrenmek mümkündür. Eğer bir şerh var ise satış işlemi sırasında veya öncesinden hemen kaldırılabilir mi? Bunlar sorulmalıdır. Mahkeme kararı, haciz, ortak hisse gibi tapuya kayıtlı sakıncalar giderilmeden taşınmazın satın alınması risklidir. Marmaris emlak piyasasında güvenli alışveriş için mümkün ise yetki belgesi ile işlem yapmak yerine mülk sahibi ile birlikte satışın gerçekleşmesini tercih ediniz.

Kontrol Esastır

Yine tapu fotokopisiyle evin bağlı bulunduğu belediye imar müdürlüğüne başvuru edilerek, bu gayrimenkulün veya bulunduğu binanın üstünde belediye imar müdürlüğü tarafından konmuş herhangi bir şerh olup olmadığını öğrenilmelidir.

Herhangi bir şerh varsa ne yapılması gerekir sorularak öğrenilmelidir. Bina projesinde yer alan numara ile daire kapı numarası birbirini tutuyor mu? Kontrol ediniz. Maalesef binayı yapan inşaat firması veya tapu dairesi olsun; bazen hatalı işlemler yapılmış olabilir. Kötü niyetle yapılması da mümkündür.

Proje ve Yönetim Planı

Örnek olarak binanın belediyede bulunan projesinde bu konut sekiz numara ise, tapu senedinde 6 numaralı bağımsız bölüm olarak gösterilmiş olabiliyor. İyi niyetli göz yanılması ile yanlış yazılma olabilir. Bu tip birçok yanlışlığa şahit olduk. Dikkat! Düzeltilmesi de öyle kolay bir iş değildir. Bazı durumlarda düzeltmenin sadece mahkeme kararı ile yapılmaktadır.

Okyanusu Geçip Derede Boğulmak

Satış işleminde ödemeyi banka aracılığı ile yapmak doğrudur. Elden ödeme çok tehlikelidir. Daha az vergi için daire değerini düşük gösterme teklifini kabul etmeyiniz. Bina yönetiminden, dairenin geçmişine yönelik yönetime ödenmesi gereken bir borcunun varlığı sorgulanmalıdır.

Borçlar

Aidat borcu, müşterek karar ile yapılmış işlere ilişkin bakiye ödeme var ise ödenmelidir. Ayrıca su, elektrik aboneliği, giderleri son endeksleri alınarak sağlanmalıdır. Belediyeye bina vergisinin ödenip ödenmediğinin araştırılması gerekir. Varsa borcunu sahibine ödetilerek borçsuz ve temiz bir biçimde satışa gidilmesi gerekir.

Danışman Güvencedir

Zaten genel uygulamada, asgari satış beyan belgesi olmadan satış yapılamaz. Bu belge borç var ise verilmediği için alıcının lehine durum söz konusudur. Çünkü aksine durumda evin yeni sahibi bu borçlarından müteselsil sorumlu olacaktır. Profesyonel gayrimenkul danışmanı desteği alırsanız bu konuların hepsinin özenle gereğinin yapılacağı bellidir. Fakat bu işlemi kendi başınıza yapmayı tercih ettiyseniz belirttiğimiz hususlara özen göstermenizi tavsiye ederiz.

GÖNENÇ EMLAK