Gönenç Emlak

Şirketimiz çeyrek asırlık deneyimlerini satılık ev alımında güvenlik için açıklama yaptı.

Güvenli Alışveriş // Gönenç Emlak

güvenli alışveris

Güvenli Alışveriş Uygulamaları

Şirketimiz çeyrek asırlık deneyimlerini satılık ev alımında güvenlik için açıklama yaptı. Vatandaşımız her gün ev satın almıyor. İçimizden bazıları tüm yaşamı boyunca belki de sadece bir defa ev alabilmektedir. Oysa bu süreci gayrimenkul danışmanı pek çok kez yaşamaktadır. Bu nedenle deneyimlerimizde elde ettiğimiz tecrübeleri paylaşalım istedik. Marmaris satılık daire alırken çok basit gibi görünen bazı hususlar önem vermezseniz yaşayacağınız sıkıntı büyük olur. Risk almaya ne gerek var? Biraz dikkat yeterlidir.

Ne Yapmalı?

Konut satın alırken, öncelikle daire tapusunun niteliği sorulmalıdır. Ev alımında güvenlik için ilk adım kabul edilir. Tapu kat mülkiyetli, kat irtifaklı, Toprak tapulu, kooperatif devirli mi? Sorgulama öncelikle buradan başlamalıdır. Mülk sahibinden evin tapu fotokopisi istenerek tapu müdürlüğünden daire üstünde herhangi kısıtlayıcı engelin varlığı sorgulanmalıdır.

Tapuda Şerh

Kütük kaydında şerhin olup olmadığını tapudan öğrenmek mümkündür. Eğer şerh var ise satış sırasında veya öncesinden hemen kaldırılabilir mi? Bunlar sorulmalıdır. Mahkeme kararı, haciz, ortak hisse gibi tapuya kayıtlı sakıncalar giderilmeden taşınmazın satın alınması risklidir. Marmaris emlak piyasasında ev alımında güvenlik gereği mümkün ise yetki belgesiyle yapmak yerine bizzat mülk sahibiyle birlikte satışın gerçekleşmesini tercih ediniz.

Kontrol Esastır

Yine tapu fotokopisiyle evin bağlı bulunduğu belediye imar müdürlüğüne başvuru edilerek, bu gayrimenkulün veya bulunduğu binanın üstünde belediye imar müdürlüğünün koymuş olduğu herhangi şerh olup olmadığını öğrenilmelidir.

Herhangi şerh varsa ne yapılması gerekir öğrenilmelidir. Bina projesinde yer alan numarayla daire kapı kapı üzerindeki birbirini tuttuğunu kontrol ediniz. Maalesef binayı yapan inşaat firması veya tapu dairesi olsun; bazen hatalı yazım yapmış olabilir. Kötü niyetle yapılması mümkündür. Bu nedenle kontrol esastır.

Proje ve Yönetim Planı

Örnek verelim, binanın belediyede bulunan projesinde bu konut sekiz rakkamı ise, tapu senedinde 6 rakkamı bağımsız bölüm gösterilmesi mümkün olabiliyor. İyi niyetli göz yanılmasıyla yanlış yazılmış olabilir. Bu tip birçok yanlışlığa şahit olduk. Dikkat! Düzeltilmesi öyle sanıldığı gibi kolay değildir. Bazı durumlarda düzeltmeler sadece mahkeme kararı sonucu yapılmaktadır.

Okyanusu Geçip Derede Boğulmak

Satış amaçıyla ödemeyi bankaya yapmak doğrudur. Elden ödeme çok tehlikelidir. Ev alımında güvenlik amacıyla daha az vergi için daire değerini düşük gösterme teklifini kabul etmeyiniz. Bina yönetiminden, dairenin geçmişine yönelik yönetime ödenmesi gereken borcunun varlığı sorgulanmalıdır.

Borçlar

Aidat borcu, müşterek yönertim kararıyla yapılmış giderler içinyapılır. Bakiye payı oranında borç bulunuyorsae ödenmelidir. Ayrıca su, elektrik aboneliği, giderleri son endeksleri kontrol edilerek sağlanmalıdır. Belediyeye bina vergisinin ödenip ödenmediğinin sorgusu gerekir. Varsa borcunu sahibine ödetilerek borçsuz ve temiz biçimde satışa gidilmesi gerekir.

Danışman Güvencedir

Zaten genel uygulamada, asgari satış beyan belgesi olmadan satış yapılamaz. Bu belge borç var ise verilmediği için alıcının lehine durum söz konusudur. Çünkü aksine durumda evin yeni sahibi bu borçlarından müteselsil sorumlu olacaktır. Profesyonel gayrimenkul danışmanı desteği alırsanız bu konuların hepsinin özenle gereğinin yapılacağı bellidir. Fakat bu süreci kendi başınıza yaşamayı tercih ettiyseniz belirttiğimiz ayrıntılar için özen göstermenizi tavsiye ederiz.

GÖNENÇ EMLAK