Gönenç Emlak

Gayrimenkul piyasasını yakından takip eden Gönenç Emlak Şirketi yıl sonuna yaklaşırken Marmaris satılık daireler hakkında açıklama yapıyor.

Marmaris satılık daireler // Gönenç Emlak

emlak konut yatırımı ve satılık daireler

Satılık Konut Piyasası

Gayrimenkul piyasasını yakından takip eden Gönenç Emlak Şirketi yıl sonuna yaklaşırken Marmaris satılık daireler hakkında açıklama yapıyor. Turizm sezon sonu Marmaris gayrimenkul sektörü kredi faiz oranlarındaki gerileme ile iç piyasanın oluşturacağı talebi potansiyel olarak arttıracağı beklentisine girdi. Yıllardan bu yana devresel olarak tekrar yaşanılan beklenti fiyatlanıyor. Krizin etkileri geçmiş değil. Gayrimenkul sektörü bir anlamda durağanlıktan aktif yükselişe geçiyor.

Fiyatların Durumu

Kış dönemi birinci el olarak nitelenen yeni dairelerin pek çoğu inşaat aşamasında satışı yapıldı. Depreme dayanıklı 2022 yılı yeni daireler 2+1 fiyatları 2-900.000 - 3.700.000TL aralığında ve 3+1 daireler ise 4.500.000 - 5.000.000-TL fiyatlarla alıcı buldu. Deniz manzaralı yeni daireler ise 4.500.000 -.7.500.000-TL fiyatlarla pek çoğu inşaat halinde satıldı ve satılmaya devam ediyor.

Sahibinden Satılıklar

Profesyonel danışmanlık hizmeti sunmakta olan şirketler lokal piyasada bu satışlardan önemsiz pay aldılar. Aracısız satışlarda kazanç müteahhitlerin oldu. Emeklerinin karşılığını helalinden aldılar. Marmariste yaşamakta olan müşteri, aracısız direk olarak satıcı ile anlaşma yaparak işlem gerçekleştirdi. Durgunluğun etkisi ile pek çok gayrimenkul danışmanı dükkanını kapattı. Sektöre yeni şirketlerin girişi, bir yandan devam ediyor. Eskiler ise, kalıcılığını devam ettiriyor. Rekabete dayalı piyasa koşullarında rutin tekrarlanıyor.

Birinci el yeni dairelerde durum böyle. Peki piyasada başka neler satılıyor? Yerel piyasada eski, ikinci el konumunda evlere ilgi sürüyor. Genel olarak "sıkışmış", "ihtiyaçtan" konut arayan, yani değerinin çok altında fiyatla piyasada satılık gayrimenkul arayan müşteri gurubu sayısal artış gösterdi. Bu profile sahip müşteriler; sokaklarda ev aradıktan sonra, ara sokaklardaki emlak ofislerini ziyaret edenler arttı. Arayışlarında ortak özellik %1 ihtimallerin peşinde olanlar. Ya bulursam özelliğinde "arayanlar" olarak var oldular. İşi şansa kalanlar.

Yatırımcıların Tercihleri

Selimiye Mahallesi ise, daha çok arazi, tarla, köy evi ve arsa statüsüne yükselmiş gayrimenkul satışına tanık oldu. En çok aranan villa arsaları ve inşaata uygun alanında bulunan makul maliyetli parseller diyebiliriz. Nitekim, Selimiye satılık arsalar bugünlerde bir hayli gözde konuma geldi.

Zaten revizyon imar planı piyasaları tetiklemişti. Ardından imar barışı yasası çıkınca, bin adet üzerinde bölgede kaçak durumda olan yapılar kayıt altına alındı. Bu uygulama sosyal açıdan sorun olan yarayı bir anlamda kapattı. Ancak; bu durum ruhsatlı yapı konumu kazanan konur fiyatlarının yükselmesinde doğrudan etki yaptı. konut piyasası fiyatlarında artış yaşandı. Son sözümüz değişmedi. Alan kazanıyor.

Alan Kazanır mı?

Bize göre evet. Ancak; yeterki doğru karar verilmiş olsun. Çünkü, doğru verilen kararın arkasında, araştırma, bilgi toplama, sorgulama, kıyaslama, değerlendirme ve analiz vardır. Tüm süreçlerin ardından sentez olan, karar gelir. Veya konusunda uzman, yıllarını sektöre vermiş, bilgi ve deneyim sahibi profesyonel danışman desteği vardır. Her iki tercihin arkasındaki mekanizma aynıdır.

Yatırım Fırsatları

Genel anlamda yatırımcılar, banka faizi, borsa, altın veya döviz gibi yatırım enstrümanlarını kullanır. Gayrimenkul yatırımı, en çok getirisi olanıdır diyebiliriz. Konumuz satılık daireler olduğu için konut yatırımını ele alacak olursa, faiz oranları gerilediği zaman, uygun yerde, makul fiyatla satın alınan daireler, ayni zamanda yatırımdır. Kirada yaşıyorsanız, bütçeniz yeterli ise, kira bedeli üzerine ilave ile konut alabilirsiniz. Kendi evinizde yaşama konforu yanı sıra aileniz için birikim sağlamış olursunuz. Özellikle ikinci el konut piyasasında bu yönde işlemler gerçekleşmektedir. Piyasaların genel durumu ve gelişmenin yönü dikkate alınarak yatırım yapılabilir. Daha çok bilgi için; bloglarımızı izlemenizi, Marmaris Emlak Bülteni üyesi olmanızı tavsiye ederiz.