Satılık Taş Evler // Gönenç Emlak Marmaris

Kale çevresinde bulunan denize yakın taş ev ve restorasyonla yenilenmiş Marmaris satılık taş evler Gönenç Emlak Şirketi tarafından satışa çıkarıldı.

Emlak Danışmanı

Marmaris Satılık Taş Evler

MUĞLA MARMARİS TEPE MAHALLESİ
 • İlan No
  490
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Konut
 • m2
  130
 • Oda Sayısı
  2+1
 • Kat Sayısı
  2
 • Bulunduğu Kat
  1+2
 • Bina Yaşı
  25-30
 • Isınma
  Klima
 • Banyo Sayısı
  1
Açıklama

Marka Değeri Olan Evler

Kale çevresinde bulunan denize yakın taş ev ve restorasyonla yenilenmiş Marmaris satılık taş evler Gönenç Emlak Şirketi tarafından satışa çıkarıldı.. Kale mevki olarak anılan bölge özellikle yabancı aileler tarafından yakın ilgi görmektedir. Tarihi derinliği bulunan, korunan evler Marinada yatları bulunan yatçılar tarafından da cazip gelmektedir. Restore edilerek modern yaşam konforu sağlanan evler özgün karakterlerini bugüne kadar korumuştur. Tarihsel yerel doku ile uyumu olması konutların revaçta olmasını sağlamaktadır.

Bu bölgedeki evlerde dilediğiniz gibi tadilat yapılamaz. Yasal izinlerin alınması, projenin onaylanması, yapım sürecinde kontroller sabırlı, kurallara uygun çalışma gerektirir. Sürekli denetim olduğunu belirtelim. Pek çok mimar mühendis tamamladıkları restorasyon sonrası bir daha tövbe demektedir. Özetle oldukça zahmetli süreç yaşanır. Ortaya çıkan sonuç başarılı çalışmanın verilen emeğin karşılığıdır.

Taş  Ev

İki katlı müstakil restorasyonu tamamlanan taş ev, iç dekorasyonu planlama sonucu modern yapı yansıtır. İç mekanlarda kullanım alanları optimize edilerek geleneksel doku ile uyumlu estetik değeri olan konsept sağlanmıştır. Tüm yapılanlarda taş ev aslına uygunluk esas olarak ele alınmıştır. Yapımda, su elektrik, atık su sistemlerinde standart üstü kalite tercih edilmiştir. Yapılanlar taş ev için bir tercihten ziyade zorunluluktur. Herhangi arıza durumunda istediğiniz gibi kazı tadilat yapılması mümkün olmayabilir. Bu nedenle sistemlerin yapılmasında güvenlik gözetildi.

İklim açısından kışları bol yağmur alan ve yaz mevsiminde alabildiğine yüksek ısı, izolasyon yapılmasını gerektirmiştir. Pencerelerde ısı cam kullanılmıştır. Böylece ses, ısı, nem için önlem alınmıştır. Çatıda dayanıklı kiremit seçilmiş altına da izolasyon malzemesi kullanılmıştır. Çatıdan akan yağmur sularının dış cepheyi etkilememesi için oluklar, tahliye boruları yapılmıştır. Taş ev dış kısımda kullanılan taşlar sadece dekoratif veya koruyucu olması amacıyla tercih edilmemiştir. Aslına uygunluk nedeniyle seçildi.

Şirketimiz tarafından piyasaya sunulan satılık taş ev, girişte antre salon mutfak ve üst katta iki yatak odası banyo tuvalet vardır. Merdivenlerde küpeşte, dekoratif Balkon fonksiyoneldir. Islak zeminlerde birinci sınıf fayans kullanılmıştı. Banyoda duş kabini vardır. Şömine dekor için değil kullanım amaçlı yapıldı.

Alıcılara Kale Evini Gösterme

Evi görmek isteyenler randevu alarak ön görüşme ardından gösterilir. Bilindiği üzere böylesi tip özel konutlar, aksine hüküm olmadığı süre içinde tapudan satış işleminde alım satım vergisinden muaftır. Satılık taş evler hakkında sorularınızı iletişim sayfamızdan iletebilirsiniz.

Tarihi Kale Evleri

Marmaris Kalesi 1557 yılında Osmanlı padişahi Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldı. Kalenin varlığı bugüne kadar korunarak gelmiştir. Kalenin etrafında bulunan konutlar kale evleri olarak adlandırılır. Bu evler sit alanı koruması altındadır. Kültürel mirasımıza sahip çıkılması sevindiricidir. Kullanılması zamanla sakıncalı durumda olan 150 civarındaki ev aslını koruyarak yenilenmiştir. Bu tip evlerde çivi çakmak bile yasaktır.

Marmaris deprem kuşağında bulunmaktadır. Kale evlerinden bazıları bu nedenle depreme karsı güçlendirme gereksinmiştir. Yığma taş ev olarak yapılan kale evleri, projelendirerek izin almak şartı ile çelik konstrüksiyon, betonarme destek ile sağlamlığı güçlendirilmektedir. Yakın zamana kadar başlı başına uzmanlık gerektiren konu önemli iş kolu oldu. Satılık taş evler özel gayrimenkul olduğundan fiyat etiketleri de özeldir.

Bu tip çalışmalar 1990 yıllarında oldukça önem kazanmıştı.  Önce rölevele hazırlanması, İzmir Anıtlar Yüksek kurulundan onaylanması ardından alınan izin ile restorasyon yapılırdı. Yazının başında belirttiğimiz üzere, bu iş o kadar kolay değildi. Aylar süren çalışmalar gerektiriyordu.

Burada belirtelim, kale çevresinde bulunan evlerin hepsi ayni yaşta konutlar değildir. Bu nedenle bazı evlerin doğrudan zamanında tadilat ile yenilendiğini, müdahale edildiğini ifade edelim. Önemli olan gelecek nesillere bu dokunun bozulmadan bırakılmasıdır. İmar yasası açısından konutların yıkılarak çok katlı ev yapılması yasaktır. Yeni revizyon planında da bu değişmemiştir. Burası marka değeri taşımaktadır. Kale mevki Marmaris’in kalbidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazılarımızın tüm hakları Gönenç Emlakçılık Şirketi’ne aittir. Kısmen veya tamamen alıntı yapılarak link verilse dahi kullanılamaz.

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita