Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi yaz mevsimi sona ererken Marmaris Selimiye kiralık evler piyasası hakkında konut kiralama mevsimi başlıyor açıklamasında bulundu.

Marmaris Selimiye Kiralıklar // Selimiye Emlak

kiralık

Kiralık Konut Piyasası

Gönenç Emlak Şirketi yaz mevsimi sona ererken Marmaris Selimiye kiralık evler piyasası hakkında konut kiralama mevsimi başlıyor açıklamasında bulundu. Türkiye güney sahillerinin önemli turistik yerleşim merkezi Marmaris yerli yabancı sürekli yerleşen aileleri ağırlamaya devam ediyor. Bir vakitler yazlıkçıların gel git mevsim hareketine sahne olan Marmaris günümüzde farklı bir özelliğe dönüştüğü ortadadır. Yaz kış sürekli yaşamakta olan ailelerin kesinti olmaksızın artış göstermesi, deyim yerinde ise, Marmaris'in turizm kenti oluşumunu gerçekleştirdi.

Konut satın alarak yerleşenlerin sayısal artışı sürekli artı ve devam ediyor. Marmaris kiralık ev konusunda bu durum sıkıntıları da yanı sıra getirdi. Özellikle, eşyalı ev kiralama talepleri sezon başlarında yoğunlaştı. Piyasaya sunulmakta olan ev sayısal azlığı kiralık ev bulmayı güçleştirdi. Muğla Marmaris Emlak danışmanlık şirketleri ve ofisleri alternatifli sunum yapma konusunda zorluk yaşamaktadırlar.

Ayrıca, dilden dile dolaşan; evin kullanımı, kiranın düzenli ödenmemesi, elektrik su borcunu bırakarak kaçanlar, istenen yeni kiracı profili oluşturduğunu belirtelim. Mülk sahipleri kiracı seçiminde yaptığı seçicilik artık tavan yaptığı söylenebilir. Hukuksal yapıda problemlerin hızla çözülememesi sorunu ağırlaştırıyor. Sorunlu kiracıya ev vereceğime boş dursun daha iyi olur düşüncesini giderek yaygınlaştığını görüyoruz.

Büyük kentlerde daha yoğun sosyalleşme, Marmaris'e bu manada tam olarak yansımış değil. Apartman aidatlarının tahsili başlı başına sorun oluyor. Yıllarca yaşadığı apartmanda otomat ödemesi yapmayan kiracıların olduğunu biliyoruz. Bu ve benzeri sebeplerle, zaten güç bulunan kiralık evler için aranılan özelliklerde, kiracı da zor bulunmaktadır.

Marmaris Konut Fiyatları

Muğla Marmaris kiralık ev fiyatları, mobilyalı dairelerde, metraj, mevki, yaş gibi parametrelere göre değişmektedir. Kira tutarı olarak aylık 1.000-2500.-TL aralığında fiyatlama izleniyor. Nitekim; Marmaris kiralık daire için boş apartman dairelerinde fiyatlar, 2+1 için 800 3+1 için 900-TL taban başlangıç fiyatlarla sunulmaktadır. İkinci el konutlarda yaşlı binalarda 600-800 TL civarı konut bulunabilir. Mobilyalı kiralık evler genellikle sezonluk kiralama talebi alır. Kira bedeli peşin ödenir. Birinci el evler metraj, mevki, konum özelliklerine göre fiyatlanır. 2+1 daireler 2.000-TL; 3+1 konut kiraları ise 2.500 ile 3.500 Türk Lirası etiketi taşır. Denize sıfır ve rezidans fiyatları 4.000-TL başlangıç fiyatı ile sunulmaktadır.  

Selimiye Konutları

Muğla Marmaris Selimiye Emlak piyasasında kiralık gayrimenkul fiyatları, genelde sezonluk veya yıllık peşin ödemedir. Selimiye Mahallesi daha çok apart ünitelerini kısa süreli; haftalık, aylık, sezonluk gibi verilmektedirler. Konut arzı sınırlıdır. Sezona girmeden önce konutlar nerede ise tamamı sezonluk kiralanır. Kiralık konut ihtiyacı pansiyon ve apart otellerden sağlanır.

2008 senesinden bugüne yeni inşa edilmiş apart oteller yoğun ilgi görmektedir. Çünkü; bu tarihten sonra kriterlere uygun arsalar yasal otel inşaat izini almaktadırlar. Esti tip tesisler de bu gelişmeye uygun olarak restorasyona gitmişlerdir.

İmar Barışı yapıların kayıt altına alınması, restorasyon görmesi gibi nedenlerle piyasada karşılık bulmaktadır. Böylece günübirlik tatilciler dışında, uzun süreli ikamet olanağı sağlanmıştır. Ancak, fiyatların oldukça yükseldiği, artık taleple doğru orantılı olarak artışın devam ettiğini belirtelim. Konut kiralamak istiyorsanız, aralık, ocak, şubat ayları en uygun dönemdir.

Kemal Gönenç