Gönenç Emlak

Konut kredisi kullanarak Marmaris satılık ev almak isteyenlerin kredi kartı plastik para hesabına dikkat etmelerinin önemli olduğunu açıklandı.

Plastik Para Hayatımızda // Gönenç Emlak

kredi kartı itibarınızdır

Kredi Kartı Deyip Geçme

Konut kredisi kullanarak Marmaris satılık ev almak isteyenlerin kredi kartı plastik para hesabına dikkat etmelerinin önemli olduğunu açıklandı. 26 yıldır piyasada profesyonel hizmet veren firma merak edilenler konulu yazıyı paylaştı. Bu konuda değeri olan sorular için yanıt vererek neden özen gösterilmesi gerekli olduğu ifade edildi. Örneğin Marmaris satılık daire almaya karar vererek konut kredisi kullanmak istediğinizde ilk önce itibarınız sorgulanır. Borcunuz nedeniyle muhtemelen talebiniz kabul edilmez. Bu konuyu irdeleyelim.

Kredi Kartı Borcunu Ödemediğiniz Takdirde Ne Olur?

Atalarımız “ayağını yorganına göre uzat” dedi. Dinlemeyenler mutlaka bedelini öder. Eğer başınıza böyle bir şey gelirse hafife almayınız. Mutlaka sonuçları olur. Bu durumda izlenecek yol Kredi Kartları Yasası ve Tüketici Kredisi Anlaşması Yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Marmaris Emlak piyasasında kredili konut satışında uyarıda bulunuyoruz. Borç kapatıldıktan sonra başvuruda bulunmak doğrudur. Yasa ve yönetmelik uyarınca borcu ödenmez ise bankaların yapabilecekleri şunlardır.

Ödemesi gününden sonra yapılır ise?

Kredi kartı borcuna geç ödeme yapılması durumunda dönem borcundaki asgari ödeme tutarına kadar kısmına, aylık gecikme faizi ilave edilir. Dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan miktar aylık akdi faiz uygulanır. Akdi faiz, kredi kartıyla nakit çekmede uygulaması yapılan en yüksek faiz oranı kanunda belirtilmiştir. Bu konuda uygulanacak faiz oranlarında düzenleme yapılmıştır.

Akdi ve Gecikme Faiz Oranları nasıl belirlenir?

Genel anlamda gecikme ve akdi faiz oranları piyasada bulunan faiz oranları dikkate alınır, 3 ayda bir belirlenir. Bu konuda kanunda belirtilen, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yetkilidir. Merkez Bankası en yüksek miktarda akdi gecikme faiz oranlarının tespit edilmesinde yetki sahibidir. Belirlemiş olduğu oranlar 3 ayda bir açıklanır. Kredi kartı hesabı kullanan tüketici elektronik ortamda ulaşacağı muhtelif sitelerden öğrenmeleri mümkündür. Gecikme faizi hesaplama aracıyla ödeme yapılacak faiz miktarını hesaplanabilir.

Ödeme Gecikirse ne olur?

Kartınız nakit çekime kapatılır. Çünkü ilgili yasaya göre çıkarılan yönetmelik gereğince bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı üç kez geç ödeme yapılır ise nakit kullanıma kapatılır. Bu süre bir sonraki yıla kadar devam eder.

Borç Nedeniyle Yasal İşlem Başlatılabilir mi?

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği gereği banka birbirini takip eden iki asgari ödeme tutarını ödemeyen tüketici için talepte bulunabilir. Yani kredi kartı kullanıcısından tüm alacaklarının otuz gün süresinde ödenmesini talep etme hakkına sahiptir.

Sonuçları Olur

Kartın kullanıcısına en son ödemiş olduğu borçtan itibaren takip sürecinin başlatılmasına kadar süre verir. Bu süre takriben 90 günlük yasal süredir. Kullanıcılarının dikkat etmesi gerekli olan iki taksit ödemesidir. Eğer üst üste iki taksit borç ödenmesi yapılmadığı durumda artık tüm insiyatif bankanın vereceği karara bağlıdır. Muhtemelen bankanın hukuk servisi haciz yoluyla alacağını tahsil yoluna gidecektir. Böylesi bir durumda kredi dereceniz doğrudan etkilenir. Gelecekte herhangi bir bankaya yapacağınız müracaatta bu yaşanmış olan durum karşınıza gelecektir.