Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi riskli yapı tesbit lisansı ve belgesi hakkında merak edilen açıklamaları yaparak paylaşıyor.

Riskli Yapı Tesbit Lisansı

piyasaların son durumu

Riskli Yapı Tespit Lisansı Ne Anlama Gelmektedir?

Marmaris gayrimenkul piyasasında kentsel dönüşüm başarı ile uygulanmaktadır. Gönenç Emlak Şirketi riskli yapı tesbit lisansı ve belgesi hakkında merak edilen açıklamaları yaparak paylaşıyor. Şimdi birlikte bakalım. Sadece T.C. Çevre ve Şehirclilk Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan riskli yapı tespit lisans belgesi sahibi kurumların verebildikleri “risklidir” raporu önemlidir. Özellikle binaların kentsel dönüşüm kapsamında yıkılabilmesi veya kira yardımı ile harç muhafiyeti desteği alabilmesi için gereklidir. Ülke genelinde birçok firmanın bu lisansa sahip olması sebebi ile  işlemler her yerde rahatlıkla yapılabilmektedir.

Riskli yapı tespiti işlemlerini yetkilendirilmiş firmaların haricinde ilgili bakanlık, il özel idareleri veya belediyelerde yapabilmektedirler. Binaların kullanım alanlarına bağlı olarak farklı ücretler ile verilmektedir.  Verilen hizmetlerde amaç, yapların son durumunu belirlemek, olması gerektiği sınıfa göre işlem görmesini sağlamaktır.

Riskli Yapı Tespit Lisansı Nedir?

Özellikle ülkemizde son 20 yılda yaşanan büyük depremlerden sonra işleme alınan hizmet gereksinim sonucudur. Deprem gibi doğal afetten sonra kullanılmasında riskli binalar belirlenerek onarım veya yıkım kararlarının daha hızlı alınabilmesi amaçlanmaktadır. Binaların riskli olduğunu karar verildiği takdirde öncelikle teknik incelemeler yapılmaktadır.  Onarım ile kurulacak  binaların onarımları yapılmaktadır.

Ancak onarım yeterli olmayacaksa o zaman binaların yıkılmalarına karar verilmektedir. Riskli yapı tespit lisansı alan firmalar yapı sahipleri için son derece önemli olduğu gibi, aynı zamanda yapıların geleceğini de tayin eden belgelerdir.

Riskli Yapı Tespit Lisansı Olan Firmalar Nasıl Belirlenir?

Birçok farklı kritere göre incelemeler yapılan binalarda özellikle taşıyıcı kolonlardan alınan beton numuneleri, temel betonları değerlendirilir. Aynı zamanda kullanılan demirlerin son durumu detaylı  incelenmektedir. Yapılan  incelemelerden sonra özel olarak raporlar hazırlanır. Binaların, kullanıma uygun olup olmadığı hakkında nihai kararlar verilmektedir. Belirtilen işlemleri yapabilmek için gerekli lisansı almak isteyen firmalar resmi makamlara başvuru yapar. Ardından uygun şartları taşıdıkları takdirde kısa zaman içinde bu hizmetleri vermeye başlamaktadırlar.

Yapı sahipleri hizmetleri alacak firmaların lisanslarını görmeyi talep etme hakkına sahiptir. Böylece hem işlemler profosyonel kişiler tarafından yapılmakta hem de risk alınmamaktadır. Riskli yapı tespit lisansı sahibi firmalara ulaşmak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'nın resmi internet sitesinden istenen bilgiler alınabilmektedir.

Gönenç Emlak Şirketi

1 Ocak 1994 tarihinde kuruluşundan beri gayrimenkul sektörüne hizmet vermeye devam ediyoruz. Aktif portföyümüzden satılık kiralık ilanları düzenli güncellenerek veriliyor. Portföy, web sitemiz üzerinde sunulmaktadır. Sosyal medya hesaplarımızdan fırsatları paylaşarak duyuruyoruz. Blog kategorisi üzerinde piyasa değerlendirmeleri ile gayrimenkul sektörü hakkında bilgi paylaşımına özen gösteriyoruz. Özellikle sık sorulan sorular kapsamında gündeme aldığımız konularda yazmaya devam edeceğiz.  

Konut Satışında Yeni Model