Selimiye Satılık Arsa Araziler // Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris çevresi yatırımcı için cazip fırsatlar ve Selimiye satılık arsa araziler hakkında piyasaya duyuruda bulundu.

Emlak Danışmanı

Selimiye Arsalar Araziler

MUĞLA MARMARİS SELİMİYE KÖYÜ
 • İlan No
  450
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Arsa
 • m2
  5007
 • İmar
  İmarsız
 • Taks
  %5
 • Kaks
  %10
 • Kadastro Yolu
  Yolu Yok
Açıklama

Selimiye Satılık Arazi

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris çevresi yatırımcı için cazip fırsatlar ve Selimiye satılık arsa araziler hakkında piyasaya duyuruda bulundu. Hisse sahibi üyelerinin tümü birlikte satma iradesi vermiştir.  Tarla vasfına sahip Selimiye satılık arsa 5.007 metrekare yüz ölçümü olup kadastro yoluna 65 metre mesafe uzaklıktadır. Kuş uçumu denize olan mesafesi ise 1.490 metre olduğu tespit edildi. Yatırım amacıyla alınabilir. Badem, nar, zeytin ağacı ziraatı mümkündür. Arı kovanı konulabilir. Ziraat yapılması gibi kullanım plan çalışması tamamlanıncaya kadar değerlendirmek amacı için uygundur. Doğa içinde ve deniz görür parsel Selimiye gayrimenkul piyasası yatırtımı için uygundur.

Mevcut İmar Durumu

Üçüncü-Aşama Muğla Büyük Şehir Belediye idare sistemine geçti. Selimiye Köy nüfusu 500 ve üzeri olan yerleşim yerlerinin Mahalle olmasını sağlayan yasa gereği statüsü değişti. Marmaris Belediyesi'ne bağlandı. Datça Bozburun Plan Hükümlerine bağlı olan bölgede, 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı yürürlüktedir. Selimiye satılık arsa fiyatları revizyon imar planı ardından yükselmiştir. İnşaat ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi, gibi izinler Marmaris Belediyesi kontrolü sonucu verilir. Belediye imar planlar yapmak, ihaleye açmak, plan hazırlamak ve Büyük Şehir Belediyesi onayı üzerine imar çalışması yapabilir. Bu güne kadar geçerli yasa, tebliğ ve yönetmelikler, planlarla birlikte bir bütün kapsamında değerlendirilir. İmar Barışının bütün bölgede benimsendiğini de belirtelim.

Bölgenin İmar Geçmişi

Birinci-Aşama. Bölgede 1980 ve sonrası yıllarda muhtar senediyle satışlar yapılıyordu. Muhtar senedi, sahiplik ifade etmez. Sadece toprağın kullanım hakkını belirliyordu ve veraset hukuku kapsamındaydı. Cumhuriyet öncesi tapulardan dönüşüm de gerçekleşiyordu. Kadastro çalışması başlamış, günümüzün modern parselleri net belirlemeler için faaliyet devam ediyordu. Zira kadastro tapusu hudut tarifi ve belirlenmesi oldukça belirsiz, tartışmalı idi. Nitekim, yer ve miktar tespit davası açıldı. Mahkemede dava sonucu hudutlar belirlendi. İmar çalışması, inşaat ruhsatı Bayındırlık Bakanlığı Muğla İmar ve İskan Dairesi Müdürlüğü yetkisinde uygun görülürse veriliyordu.

İkinci-Aşama 2008 yılında Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü 18 maddeden oluşan Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları yönetmeliğini çıkardı. Böylece belirlenen kriterlere uygun parseller arsa konumuna yükseldi. 400 metrekareden büyük köy yerleşme alanında bulunan parseller, kadastro yoluna sınırı var ise konut veya apart otel inşaat izini kazandı. Köy gelişme alanı kapsamındaki parsel ise 5.000 metrekare veya daha büyük parsele sahipse ve kadastro yoluna 25 metre cepheli sınırı var ise ayni hakka sahip oldu. Ancak; adı üzerinde kalıcı değildi. Nitekim yerel seçimlerin ardından sona erdi. Yetki de Büyük Şehir Belediyesi'ne verildi.

Arazi Yatırımı

30 yıllık imar tarihi sürecini üç bölümde değerlendirmek mümkündür. Her aşamanın kendine özgü özellikleri nedeniyle yatırımcılar için fırsatlar daima olmuştur. Selimiye satılık arsa fırsatları günümüzde devam etmektedir. Yatırımcı, kazanç elde etmek için teşebbüste bulunur. Motivasyonun ana ekseni kar etmek amacıyla desteklenir. Beklenti oluşur ve piyasa fiyat etiketini gerçekleştirir. Gayrimenkullerin değerlenmesi ve yatırımın kazanç getirmesi beklenerek hareket edilir. Yatırımcı riske girer. Risk ne kadar büyük ise kazancı da o denli büyük olur.

Yerinde Tespit

Yatırımcılar istediği taktirde parselin yerinde gösterilmesi gerekir. Bu amaçla şirket yetkilisinden randevu alınması gerekir. Buluşmada, satılık arazi hakkında ayrıntılı bilgi vermek ve yer gösterme için tutanak tanzim edilir. Yetkili ve talipler karşılıklı imzalanır. Hizmetin kayıt altına alınması sağlanır. Bu uygulama Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2003/59 tebliğine göre yapılır. Parselin yerinde gösterilmesi ardından, eğer mülk sahibi veya vekilinin alıcılarla görüşmesi temin edilir. Bu güvenli ticaretin temel kuralıdır. Alıcı satıcı satış için anlaştığı taktirde, sıfır risk gereği GPS veya kazık çakma metoduyla parsel hududunun kesin tespiti tavsiye edilir.

Yasal Uyarı: Şirketimiz içeriklerin telif hakkına sahiptir. Kısmen veya tamamen kopya edilmez veya alıntı kullanımı kaynak gösterilse dahi yazılı izin alınmadan yapılamaz.  

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita