Selimiye Satılık Arsa Araziler // Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Selimiye mahallesinde yatırımcılara cazip fırsatlar olarak satılık arsalar araziler hakkında piyasaya duyuruda bulundu.

Emlak Danışmanı

Satılık Arsalar Araziler

MUĞLA MARMARİS SELİMİYE KÖYÜ
 • İlan No
  450
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Arsa
 • m2
  5007
 • İmar
  İmarsız
 • Taks
  %5
 • Kaks
  %10
 • Kadastro Yolu
  Yolu Yok
Açıklama

Selimiye Satılık Arazi

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Selimiye mahallesinde yatırımcılara cazip fırsatlar olarak satılık arsalar araziler hakkında piyasaya duyuruda bulundu. Ayni aile üyeleri tarafından hisseli ve birlikte satma kararı alınan, tarla vasfına sahiptir. Selimiye satılık arsa 5.007m2 yüzölçümü olup kadastro yoluna 65 metre mesafe uzaklıktadır. Kuş uçumu denize olan mesafesi ise 1.490m olarak tespit edilmiştir. Yatırım amacına yönelik alınabilir. Badem, nar, zeytin ağacı yetiştirilebilir. Arı kovanı konulabilir. Ziraat yapılması gibi kullanım imar çalışmaları tamamlanıncaya kadar değerlendirmek amacı için uygundur. Deniz manzarası vardır.

İmar Durumu

Son-Dönem Muğla Büyük Şehir Belediye idare sistemine geçti. Selimiye Köy nüfusu 500 ve üzeri olan yerleşim yerlerinin Mahalle olmasını sağlayan yasa ile satatüsü değişti. Marmaris Belediyesi'ne bağlandı. Datça Bozburun Plan Hükümlerine bağlı olan bölgede, 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı yürürlüktedir. İnşaat ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi, gibi izinler Marmaris Belediyesi tarafından kontrol sonucu verilir. Belediye imar planlar yapmak, ihaleye açarak plan hazırlatarak Büyük Şehir Belediyesi onayı alarak imar çalışması yapabilir. Bu güne kadar çıkarılmış yasa, yebliğ ve yönetmelikler, planlarla birlikte bir bütün olarak değerlendirilir.

İmar Geçmişi

Birinci-Dönem. Bölgede 1980'li yıllarda muhtar senedi ile satışlar yapılıyordu. Muhtar senedi, sahilik ifade etmez. Sadece toprağın kullanım haklarını belirliyrdu ve veraset hukuku kapsamındaydı. Cumhuriyet öncesi tapulardan geçişler de gerçekleşiyordu. Kadastro çalışmaları başlamış, günümüzün modern parselleri ile yer belirlemeler  için faaliyet devam ediyordu. Zira kadastro tapularında hudutların belirlenmesi oldukça belirsiz ve muvazalı idi. Nitekim, yer  ile miktar tespit davaları ile mahkeme kararı ile hudutlar belirlendi. İmar çalışmaları ve inşaat ruhsatları T.C.Bayındırlık Bakanlığı Muğla İmar ve İskan Dairesi Müdürlüğü tarafından uygun görülürse veriliyordu.

İkinci-Dönem 2008 yılında Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü 18 maddeden oluşan Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları yönetmeliğini çıkardı. Yönetmelik ile belirlenen kriterlere uygun parseller imarlı arsa konumuna yükseldi. 400m2 den büyük köy yerleşme alanında bulunan parseller, kadastro yoluna sınırı var ise konut veya apart otel inşaat izini kazandı. Köy gelişme alanı kapsamındaki araziler ise 5.000m2 veya daha büyük parsele sahipse ve kadastro yoluna 25 metre cepheli sınırı var ise ayni hakka sahip oldu. Ancak; adı üzerinde geçiş dönemi yapılaşma koşulları yönetmeliği yerel seçimlerin ardından sona erdi. Yetki de Büyük Şehir Belediyesi'ne verildi.

Arazi Yatırımları

30 yıllık imar geçmişi sürecinde yaşanan kilometre taşları üç bölümde değerlendirmek mümkündür. Her dönemin kendine özgü özellikleri nedeniyle yatırımcılara fırsatlar cömert olarak verilmiştir. Günümüzde fırsatlar devam etmektedir. Yatırımcı, kazanç elde etmek için girişimde bulunur. Motivasyonun ana ekseni kar etmek dürtüsü ile desteklenir. Beklentiler oluşur ve piyasa fiyatlandırır. Gayrimenkullerin değerlenmesi ve yatırımın kazanç getirmesi ön görülerek hareket edilir. Yatırımcı riske girer. Risk ne kadar büyük ise kazancı da o denli büyük olur.

Yerinde Tepit

Yatırımcılar ilgilendiği taktirde parselin yerinde gösterilmesi gerekir. Bu amaçla öncelikle şirket yetkilisinden randevu alınır. Buluşmada, satılık arazi hakkında ayrıntılı bilgi vermek ve yer gösterme için tutanak tanzim edilir. Yetkili ile talipler tarafından karşılıklı imzalanarak verilen hizmetin kayıt altına alınması sağlanır. Bu işlem uygulaması T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2003/59 tebliğine göre yapılır. Parselin yerinde gösterilmesi ardından, eğer mülk sahibi veya vekilinin alıcılarla görüşmesi temin edilir. Bu güvenli alışveriş temel kuralıdır. Her iki taraf satış için anlaştığı taktirde, sıfır risk gereği GPS veya kazık çakma yöntemi kullanılarak parsel hudutlarının kesin tespiti önerilir.

Yasal Uyarı: Gönenç Emlakçılık Ins.Tur. ve Tic. Ltd.Şti. yazıların telif haklarına sahiptir. Kısmen veya tamamen kopya edilemez veya alıntı kullanımı kaynak gösterilse bile yazılı izin alınmadan yapılamaz.  

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita