Selimiye Satılık İmarlı Parsel // Gönenç Emlak Marmaris

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Selimiye satılık imarlı parsel ve yatırımcıya özel arsa araziler tarlalar hakkında bilgi vermektedir.

Emlak Danışmanı

Selimiye Satılık Parsel

 • İlan No
  299
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Arsa
 • m2
  615
 • İmar
  imarlı
 • Taks
  %10
 • Kaks
  %20
 • Kadastro Yolu
  Yolu Var
Açıklama

Marmaris Selimiye

Satıldı. Emsal için yayında bırakıldı. Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Selimiye satılık parsel ve yatırımcıya özel arsa arazi ve tarlalar hakkında bilgi vermektedir. Marmaris merkezden araçla 40 dakikalık mesafede bulunan Selimiye mahallesi, tatilciler, emekliler, yatçılar tarafından tercih edilmektedir. İki kat yasal izin bulunan imarlı parsellerde müstakil ev, villa, apart otel inşaatı yapmak mümkündür. Ancak; hemen belirtelim, Selimiye satılık parsel ve tüm diğerleri bu olanağa sahip değildir. Belirli kriterlere sahip olan arsalar için inşaat izni geçerlidir.

İmar Durumu

Bölgede Datça Bozburun Plan hükümleri geçerlidir. Bu güne kadar çıkarılmış olan kanun ve yönetmelikler bütün kapsamında ele alınır. Bugünkü konumuna gelinceye kadar, imar açısından farklı dönemler yaşanmıştır. Satır başı gibi belitmeye çalışalım. 1970-80 yıllarında, muhtar senediyle hak iddia ediliyordu. Resmi tapu oldukça az bulunuyordu. Padişah tapusu adıyla bilinen sahiplik belgelerinin Cumhuriyet döneminde intikalleri yapılmıştı.Tapular kadastro tapusu niteliğinde olduğu için sorunlar vardı. Bu sorunlar hudut tespit ve miktar sorunlarıydı.

Kadastro çalışmalarının hızla yaygınlaşması pek çok sorunu yeni dönemde çözümledi. Muhtar senedinden tesmi tapuya dönüşümü tamamlandı. Artık herkes yerinin sınırını, mülkünün metrajını net biliyor. Bu kez sıkıntı, yapılaşma kaynaklı  kendisini gösterdi. Artan nüfus ihtiyaçlarla kendisini gösterdi. Bayındırlık Bakanlığı Muğla İmar ve İskan Dairesi Müdürlüğü'ne ev projesi verilir, elektrik pojesi onaylatılır ruhsat alınırdı. Dağal olan parselin uygun koşula sahip olması beklenirdi.

En hızlı yapılaşmanın yaşandığı dönem, Muğla İl Özel İdare Mudürlüğü 2008 yılında çıkarılan 18 maddeden oluşan Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları isimli yönetmeliktir. Ayrıntılı içerikler blog sayfamızdan verdiğimiz için kısaca değinelim. Köy gelişme alanı ve Köy yerleşim alanı değerlendirmesi yapıldı. 400m2den büyük ve yola cephesi bulunan parsellere büyüklüğü ne olursa olsun bir adet konut yapılabildi. Taban oturumu 90m2 geçmemesi gerekiyordu. Daha sonra büyük parseller için iki oldu. Gelişme alanındaki parseller için ise, kadastro yoluna 25m sınır ve 5000m2 metraj koşulu verilmişti. Yaşanılan dönemde, konut ve apart otel inşaatları inanılmaz hızla gerçekleşti.

İmarda Son Durum

Muğla İli, Büyük Şehir Belediyesi idare sistemine geçince, Selimiye Mahalle oldu. Yasa gereği adrese dayalı kayıt sistemine göre nüfusu 500 ve üzeri olan köyler Mahalle statüsü kazandı. İl Özel İdare Müdürlüğü yerine görev sorumluluğu Marmaris Belediyesi'ne verildi. Selimiye'de inşaat yapmak isteyenler ruhsat için Marmaris Belediyesi'ne müracaat edebilir. Son durumda ise 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı onaylandı. Belirsiz olan pek çok konu aydınlığa kavuştu. Daha sonra Toprak kanunu çıkarıldı. İlandaki parsel hakkında ne tip inşaat yapılacağı ve prosedür hakkında belediyeden fen işleri müdürlüğünden net bilgi alınabilir. 

Yer Gösterme Prosedürü

Selimiye satılık parsel İlanı hakkında ilgisi olan taliplerin, parseli görmek istemesi doğaldır. Bu konuda firmamıza müracaat ederek randevu almaları yeterlidir. T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tebliğine uygun prosedür uygulanır. İki nüsha tutanak düzenlenerek karşılıklı imzalanır. Verilecek hizmet kayıt altına alınır. Hizmet; satışa sunulan gayrimenkul hakkında bilgi vermek, uydu üzerinde yerini göstererek, detay bilgiler vermektir. Yerinde parseli gösterme sonrasında talep gelir ise sahibiyle karşılıklı görüşme temin etmek görevimizdir.

Güvenli Alışveriş

Şirketinin bilgi verilmesinde insiyatifi ve müşteri seçme hakkı olduğunu belirtelim. Alışverişin güvenli yapılması önemlidir. Tüm anlaşma ve pazarlık tamamlandığında her hangi şüphe olmaması amacıyla, GPS veya kazık çakma yöntemiyle parsel hudutlarının belirlenmesi gereğini tavsiye ediyoruz. Sıfır risk tercih değil, zorunluluktur. 28 yılı aşan süredir Selimiye Gayrimenkul Piyasası'nda gayrimenkul pazarlama faaliyeti sürdürüyoruz. Deneyimlerimiz, birikimlerimizden faydalanınız. Vizyon sahibi uzman danışman ekibimizden profesyonel destek almanız önerilir. Verdiğimiz hizmetin değeri kalitemizdir.Selimiye satılık parsel hakkında lütfen sorularınızı bildiriniz.

Yasal Uyarı : Yazıların telif hakları şirketimize aittir. Kısmen veya tamamen kaynak belirterek dahi, içerikler alıntı veya kopya edilmez.

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita