Selimiye Satılık İmarlı Parsel // Gönenç Emlak Marmaris

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Selimiye satılık imarlı parsel ve yatırımcıya özel arsa araziler tarlalar hakkında bilgiler vermektedir.

Emlak Danışmanı

Selimiye Satılık İmarlı Parsel

 • İlan No
  299
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Arsa
 • m2
  615
 • İmar
  imarlı
 • Taks
  %10
 • Kaks
  %20
 • Kadastro Yolu
  Yolu Var
Açıklama

Selimiye Emlak

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Selimiye satılık imarlı parsel ve yatırımcıya özel arsa araziler tarlalar hakkında bilgiler vermektedir. Marmaris merkezden araçla 40 dakikalık mesafede bulunan Selimiye mahallesi, tatilciler, emekliler, yatçılar tarafından tercih edilmektedir. İki kat yasal izin bulunan imarlı parsellerde müstakil ev, villa, apart otel inşaatı yapmak mümkündür. Ancak; hemen belirtelim, tüm parseller bu olanağa sahip değildir. Belirli kriterlere sahip olan arsalar için inşaat izni geçerlidir.

İmar Durumu

Bölge olarak Datça Bozburun Plan hükümleri geçerlidir. Bu güne kadar çıkarılmış olan kanun ve yönetmelikler bütün olarak ele alınır. Bugünkü konumuna gelinceye kadar, imar açısından farklı dönemler yaşanmıştır. Satır başı olarak belitmeye çalışalım. 1970-80 yıllarında, muhtar senedi ile hak iddia ediliyordu. Resmi tapu oldukça az bulunuyordu. Padişah tapusu olarak bilinen sahiplik belgelerinin Cumhuriyet döneminde intikalleri yapılmıştı.Tapular kadastro tapusu niteliğinde olduğu için sorunlar vardı. Bu sorunlar hudut tespit ve miktar sorunlarıydı.

Kadastro çalışmalarının hızlanarak yaygınlaşması pek çok sorunu yeni dönemde çözümledi. Muhtar senedinden tesmi tapuya dönüşümü tamamlandı. Artık herkes yerinin sınırını, mülkünün metrajını tam olarak biliyor. Bu kez sıkıntı, yapılaşma kaynaklı  olarak kendisini gösterdi. Artan nüfus ihtiyaçlar ile kendisini gösterdi. Bayındırlık Bakanlığı Muğla İmar ve İskan Dairesi Müdürlüğü'ne ev projesi hazırlanarak verilir, elektrik pojesi onaylatılır ruhsat alınırdı. Dağal olarak parselin uygun şartlara sahip olması beklenirdi.

En hızlı yapılaşmanın yaşandığı dönem, Muğla İl Özel İdare Mudürlüğ tarafından 2008 yılında çıkarılan 18 maddeden oluşan Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları isimli yönetmeliktir. Ayrıntılı bilgileri blog sayfamızdan verdiğimiz için kısaca değinelim. Köy gelişme alanı ve Köy yerleşim alanı olarak değerlendirme yapıldı. 400m2den büyük ve yola cephesi bulunan parsellere büyüklüğü ne olursa olsun bir adet konut yapılabildi. Taban oturumu 90m2 geçmemesi gerekiyordu. Daha sonra büyük parseller için iki oldu. Gelişme alanındaki parseller için ise, kadastro yoluna 25m sınır ve 5000m2 metraj koşulu verilmişti. Yaşanılan dönemde, konut ve apart otel inşaatları inanılmaz hız ile yapılarak gerçekleşti.

İmarda Son Durum

Muğla İli, Büyük Şehir Belediyesi idare sistemine geçince, Selimiye Mahalle oldu. Yasa gereği adrese dayalı kayıt sistemine göre nüfusu 500 ve üzeri olan köyler Mahalle statüsü kazandı. İl Özel İdare Müdürlüğü yerine yetkiler Marmaris Belediyesi'ne verildi. Selimiye'de inşaat yapmak isteyenler ruhsat için Marmaris Belediyesi'ne müracaat edebilir. Son durum olarak 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı onaylandı. Belirsiz olan pek çok konu aydınlığa kavuştu. Daha sonra Toprak kanunu çıkarıldı. İlandaki parsel hakkında ne tip inşaat yapılacağı ve prosedür hakkında belediyeden fen işleri müdürlüğünden net bilgi alınabilir. 

Yer Gösterme

İlan bilgileri üzerine ilgisi olan taliplerin, parseli görmek istemesi doğaldır. Bu konuda firmamıza müracaat ederek randevu almaları yeterlidir. T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tebliğine uygun olarak prosedür uygulanır. İki nüsha tutanak düzenlenerek karşılıklı imzalanır. Verilecek hizmet kayıt altına alınır. Hizmet; satışa sunulan gayrimenkul hakkında bilgi vermek, uydu üzerinde yerini göstererek, detay bilgiler vermektir. Yerinde parseli gösterme sonrasında talep gelir ise sahibi ile karşılıklı görüşme temin etmek görevimizdir.

Güvenli Alışveriş

Gönenç Emlak Şirketinin; bilgilerin verilmesinde insiyatifi ve müşteri seçme hakkı olduğunu belirtelim. Alışverişin güvenli yapılması önemlidir. Tüm anlaşma ve pazarlık tamamlandığında her hangi şüphe olmaması amacı ile, GPS veya kazık çakma yöntemi ile parsel hudutlarının belirlenmesi gereğini tavsiye ediyoruz. Sıfır risk tercih değil, zorunluluktur. 25 yılı aşan süredir Selimiye Emlak Piyasası'nda gayrimenkul pazarlama faaliyeti sürdürüyoruz. Deneyimlerimiz, birikimlerimizden yararlanınız. Vizyon sahibi uzman danışman ekibimizden profesyonel destek almanız önerilir. Verilen hizmetin değeri kalitemizdir.

Yasal Uyarı : Yazıların telif hakları Gönenç Emlakçılık Ltd.Şti'ne aittir. Kısmen veya tamamen kaynak belirterek dahi, alıntı veya kopya edilemez.

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita