Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi döviz kur hareketleri yaşanırken 2018 Yapı birim maliyetleri açıklandı konulu yazıyı paylaşıyor.

2018 Yapı Birim Maliyetleri Açıklandı

2018 Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Nedir?

Gönenç Emlak Şirketi döviz kur hareketleri yaşanırken 2018 Yapı birim maliyetleri açıklandı konulu yazıyı paylaşıyor. Reel piyasa ile resmi fiyatlar arsınla farklılıklar yaşanabiliyor. Enflasyon, döviz hareketleri, seçimler, faiz fahtörleri trend üzerinde doğrudan etkili olabiliyor.

Sanırım bu konuda en gerçekçi değerlendirme mütahitler tarafından ifade ediliyor. Çünkü kendileri sahada. Bire bir herşeyi yaşıyorlar. Muğla Marmaris Selimiye Emlak Piyasasında parsel satın alarak konut inşaatı yapmak isterseniz bu yazıyı göz önünde bulundurmak yararlı olur düşüncesindeyiz. 

Mimarlık hizmet bedelleri 2018 kararnamesi ile açıklanmıştır. Bakanlar kurulunun verdiği bu kararda mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesaplanması yürürlüğe girmiştir. 2018 yapı yaklaşık birim maliyetleri hesaplamasında belirlenen maliyet ise her sınıf için farklı şekilde nitelendirildi.

Bakanlar kurulunun belirlediği; 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf ve 5.sınıf yapıların maliyetleri belli oldu. Yapılar, inşaat alanında yapılan gayrimenkuller, apartmanlar, iş yerleridir. Çevre ve Şehircilik  Bakanılığı' nın yayınladığı yapılarda birim maliyetleri hesaplanmalarında ise, hem gelir giderler hem de yüklenici karı değerlendirilmiştir. Ardından ise bakanlar kurulunun kararı ile 26 nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 

2018 Yapıların Sınıfları

  • sınıflar A,B ve C grubu
  • 2.,sınıflar C grubu
  • 4.sınıflar A,B ve C grubu
  • 5.sınıflar A,B,C ve D grubu

Tüm sınıflar yapılar birim maliyeti sınıflarıdır. Resmi gazete  yayımlanan yapı sınıflarının maliyeti ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 2018 yapı birim maliyeti nedir? Sorusunu kapsayan  konu ile birlikte aynı zamanda mühendislik, mimarlık hizmet bedellerinin hesabında 2018 yapılarda birim maliyet fiyatlarında KDV hariç %15 yüklenici kârı ile %10 eklenmiştir. Eklenti yapılırken ise, tüm yapıların birim sınıfları göz önünde bulundurulmuştur. Yayımlanan bildiride ise tüm yapılarda birimlerinin sınıfları yer almaktadır. 2018 tarihi itibarıyla ise belirlenen tüm yetkiler yürürlüğe girmiştir.

2018 Yapı Birim Maliyetleri

Yapılar birim maliyetleri sınıfa göre her sene değişmektedir. Bu değişiklik ise her yapı sınıfı için ayrı bir şekilde değerlendirilmektedir. 2018 yapı birim maliyetleri için yürürlüğe giren bildiride ise 1.  Sınıf yapı birimleri için 153.000 TL 2.sınıf B grubu için 369.000 TL 3.sınıf yapı birimleri için 483.000 TL C grubu için ise 578.000 TL olarak belirlenmiştir. Tüm bu hususlar 2018 yapı birim maliyetleri için belirlenmiştir.

Her sınıfın ayrı maliyeti ve ayrı yapıları bulunduğu için ise seneden seneye farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Her yıl  yapı maliyetleri değişiklik göstermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen maliyet birimleri de farklı hususlar göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.

Bu konuda internetten ilgili yasa indirilerek ayrıntılı olarak incelenebilir. Yapıların sadece konut değil ayni zamanda iş yerleri oteller için de maliyet göstergeleri yer almaktadır. Yapmak istediğiniz veya mülkünüzün değerinin tesbiti gibi bir konuda maliyetlerin hesaplanması konusunda bilgiler işinize yarayabilir. 

Marmaris Emlak Konut

gonenc emlak firmasi