Gönenç Emlak

Şirketimizin açıkladığı borsada sık kullanılan beklentiler alınır gerçekleşenler satılır sözü yatırımcının parolası olarak gayrimenkul sektöründe de geçerlidir.

Yatırımcının Parolası // Marmaris Gönenç Emlak

yatirimcinin parolasi

Beklentiler Alınır Gerçekleşenler Satılır

Şirketimizin açıkladığı borsada sık kullanılan beklentiler alınır gerçekleşenler satılır sözü yatırımcının parolası olarak gayrimenkul sektöründe de geçerlidir. Marmaris Gönenç Emlak Şirketi bu konularda yazılarını paylaşmaya devam ediyor. Bu bir ticari davranış biçimidir diyebiliriz. Ekonomik düşünen her insan kaliteyi en uygun fiyatla almak ister. Günlük ticari yaşamın içinde bazen farkında olmadan uygularız. En basitinden Pazar alış verişinde domates alırken en iyi ve güzelini diğer satıcıların fiyatından benzer kalitede daha ucuza satın almak için araştırır, kıyaslar ve karar vererek alırız. Yatırımcı için durum daha farklıdır. Yukarıdaki örnekte açıkladığımız davranış yanında satın almak istediği metanın gelecekte değerinin nasıl olacağı beklentisiyle yatırım dediğimiz ticareti yapar. Borsada şirket hissesi alırken eyleminin nedeni olan düşünce sistemi içinde hareket eder. Şirketin piyasa değeri ve defter değeri oranına bakar, muhtelif değerlendirme yöntemleriyle çalışma sonrasında satın alır ve beklentisi gerçekleştiğinde satışa gider. Ana amacı kazanç sonucuna ulaşır. Marmaris gayrimenkul yatırımı için yola çıkanlar benzer düşünceyi paylaşır.

Betimlemek

Borsa yatırımcısı için şirketi iyi tanımak ne kadar önemliyse, gayrimenkul sektöründe taşınmaza yapılacak yatırım amacıyla emlak çok iyi bilinmelidir. Yetmez, çevresi, çevreyle olan ilişkisi, tarihçesi, piyasa fiyat rayiçleri, taşınmazın bulunduğu bölge kalkınması, gelişiminin yönü ve mukayeseli analizi benzeri unsurlar öğrenerek sorgulanmalıdır. Pek de kolay olmayan süreçten söz ediyoruz. Birincisi, çok ciddi zaman ayırmak, sorgulamak, öğrenmek, analiz, değerlendirme ve tekrar başa dönerek bilgi edinmek. Fasit daire gibi bu süreç sabırla tekrar tekrar araştırma sarmalı yaşanacaktır. İkinci yol ise profesyonel Marmaris gayrimenkul yatırımı amacıyla emlak danışmanı hizmeti satın almaktır.

İmar Planı

En basit tarifiyle yerleşim yapılaşmalarının çevre koşullarına uyumunu sağlamak için plan, fen ve sağlık yönünden ifade eden belge imar planıdır. Parselin değerini belirlerken öncelikle sahip olduğu vasıflar irdelenir. Elinizde bir altun kolye var ve fiyatını merak ediyorsunuz. Kuyumcuya gittiğinizde önce gerçekten altın olup olmadığına sonra gram ve ayarı nedir bakılır. Artı eksi bir değer biçilir. Buradaki gram veya ayar vasıfları kategoriktir. Arsa için imar planındaki yeri en önemli niteliktir. Sonra bu niteliğin özellikleri açısından sınıflama gelir. Kaç kat inşaata izin veriliyor, bitişik nizam, ayrık nizam, çekme mesafeleri, taban oturum oranları gibi unsurlar arsa fiyatını belirlemede doğrudan etki yapan unsurlardır.

Revize İmar Planı

Marmaris gayrimenkul yatırımı niyetindeki alıcılara bu bilgi sonuçları gereklidir. Ancak tercihen henüz imar plan çalışmaları devam eden parsellere yöneliktir.. Zira imar faaliyetinde ne yönde gelişmelerin olacağı öngörüsüne sahip olmak gerekmektedir. Marmaris merkez ve yakın çevresi bu süreci tamamlamıştır. 1/1000 ölçekli imar planları yürürlükte olup, revize planlar öne çıkmaktadır. Muğla Büyük Şehir Belediyesi ilan edilince köyler yasayla Mahalle oldu. Marmaris gayrimenkul yatırımı düşünenler iyi izleyicidir. Sektörü yakından takip eder. Nitekim, en son 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı onaylandı. Datça Bozburun Plan hükümleri ve bu güne kadar çıkartılmış olan kanun ve yönetmelikler bütün kapsamında değerlendirilir.

Gayrimenkul Rayiç Değeri

Taşınmazın Pazar değerine verdiğimiz isimdir. Gayrimenkullere vergi tahakkuk edilmesi amacıyla belediyeler rayiç değer tespit listeleri hazırlar. Nitekim konut satışlarında gereken asgari rayiç değer beyan belgesi olmadan müracaat kabul edilmez. Peki, rayiç değeri nasıl hesaplanır? Bölgeden üç konut seçilir, fiyatı toplanır ve üçünün metrekare ölçüleri toplanır. Toplam fiyat ve toplam metrekare üçe bölünür. Birim metrekare ise ölçümle çarpılır değer hesaplanır. Bu yöntemde olduğu gibi arsalar araziler için benzer çalışma yapılabilir. Bu bilgi piyasadan satışla neticelenen taşınmaz bilgisi karşılaştırmalı sorgulanır. Bütün bu araştırmalar yapılarak yatırım yapılacak bölge seçilir ve parsellerin alınması yönünde teşebbüste bulunmak amacıyla uygun zaman beklenir. Doğru seçimler kazandırır. Profesyonel destek konusunda danışmanın bilgi, eğitim, deneyim ve birikimine bakılır. Bölgede 26 yıldır hizmet veren şirketimiz konusunda uzman ekip tarafından yönetilmektedir. Sloganımız, danışmak Kazandırır.

Kemal Gönenç

Yasal Uyarı: Sunulan içeriklerin tüm yasal hakları şirketimize ait olduğu için kopya edilmez yazılı izin olmadan kısmen veya tamamen  alıntı yapılamaz.