Gönenç Emlak

Muğla çevresi gayrimenkul sektöründe 28 yıldır danışmanlık hizmeti veren şirketimiz yatırımcıların piyasa beklentisi hakkında açıklama yaptı.

Yatırımcının Piyasa Beklentisi // Gönenç Emlak

Marmaris emlak beklentiler

Beklentiler Satın Alınır

Muğla çevresi gayrimenkul sektöründe 28 yıldır gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren şirketimiz yatırımcının piyasa beklentisi hakkında açıklama yaptı. Geçen yıl geride kaldı, Peki gelecek senelerde neler olacak? Önümüzdeki senelerde  sektörde nasıl bir durumla ile karşılaşacağız? Gelecek senelerde beklenti açısından neler öngörüyor? Çoğaltabileceğimiz benzeri sorular konuşulan konuların başında geliyor. Nitekim Marmaris sektöründe ayni sorulara yanıt arıyor.

Sektör Hareketli

Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden önde gelen inşaat sektörü her geçen sene sektörde büyümeyi sağlamıştır. Turizm ile beraber gayrimenkul sektörü lokomotif konumuyla genel ekonomi içinde ağırlığını koruyabilmektedir. Nitekim ekonominin pozitif durum yaşaması ve sürdürülebilir olması için devletin yapmış olduğu reformlar gayrimenkul sektörünün canlanmasında önemli bir gelişmeydi. Faiz oranlarının yeniden gözden geçirilmesi, konut kredisi faiz oranının düşürülmesi ve kredi kartı taksit oranlarına ilişkin bir dizi kolaylıklar olumlu etki sağlamıştır. Sonuçları açısında yerel piyasada hareketlilik yaşanmaktadır. Marmaris satılık evler konusunda fiyatların yükselmesine karşın satış işlem hacmi büyümektedir.

Faiz Oranları Geriledi

Tüm bu gelişmeler bir arada düşünüldüğünde hem ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda hem de iç pazara dönük bir canlılığın giderek sağlandığı görülmektedir. Uzmanlarında ifade ettiği gibi sektörünün bu gelişmelerde etkin rolü olacağı açıktır. Özellikle atılan adımların olumlu bir hareketlilik getirdiği ve yatırımların ilerleyerek devam edeceği belirtiliyor. Veriler mevcut durumda doğrulanmaktadır. Konut kredisi kullanımında işlem kapasitesi artmaktadır. Şu unutulmamalıdır. İnsanın tüm zamanlarda temel gereksinimi barınma ihtiyacı her dönem varlığını sürdürecektir. Bu bağlamda gayrimenkul piyasasına yatırımı hedefleyen tüm yatırımcıların bu gerçeği göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Nitekim yatırımcının  beklentisi refleks olarak karşılık verecektir.

İhtiyaçların Yönetimi

Temel koşullar ışığında izlenecek olan öncelikli yol gayrimenkul sektörüyle hangi hedef doğrultusunda ilgileniyor olduğunuzun belirlenmesidir. Bu ne anlama geliyor? Bu ihtiyaçların yönetilmesi yani konut, arsa, arazi, tarla arasında seçiminizi belirlemeniz anlamına gelmektedir. Örneğin kira ödeyerek yaşamını sürdürenler için önceliği konut olması gerekir. Çiftçinin yatırım amaçlı ilgilendiği taşınmaz tarla olmalıdır. Veya memur ve çalışmakta olan biri için imara açık arsa, konut ya da ticari iş yeri en mantıklı olarak tercih edilebilir.

Akıllı Ev Sistemleri

Teknolojinin ilerlemesi ile artık akıllı telefonların beraberinde akıllı evlerde raflarda yerini aldı. Tercihlerimizde akıllı evleri de dikkate almak lazım elbette. Akıllı ev sistemleri özellikle 2015 sonlarına doğru ülkemizde de yayılmaya başladı. Giderek tüm ülkeyi etkisi altına alacak gibi. Akıllı ev sistemleri başka bir yazının konusu ancak tercihlerimizde bu kategoriyi de vurgulamak gerek. Ayrıca tercih belirlerken işin uzmanından yardım istemek en doğru adım olacaktır. Gayrimenkul sektörüyle ilgili her çeşit bilgi için sitemizi takip edebilirsiniz.

Alan Kazanıyor

Marmaris gayrimenkul piyasasında yukarıdaki başlık nerede ise özdeyiş oldu. Gayrimenkul satın alarak yatırım yapanlar sektörde dalgalanma olsa bile değer açısından asla zarar etmiyor. Taşınmazların değerindeki yükselme mevduat faiz getirisinden ve enflasyon etkisinden zarar görmüyor. Her ikisini de katlayan kazanç söz konusudur. Döviz, altın getirisi ve değer kazanması, gayrimenkule göre daha düşük seviyede kalıyor. Zaten gayrimenkul tüm yatırım araçlarından daha çok kazandırdığını tartışmıyoruz. Önemli olan yatırım yaparken doğru zaman ve yerde karar vererek yatırım yapmak. Marmaris ve çevresi fırsatlar nedeniyle kazandırır. Piyasada yaşanılan iç ve dış etkiler nedeniyle kendi yönünü bularak ilerliyor. Yatırımcının piyasa beklentisi bunu okuyabilmek, gelişme yönü ve fiyatlanan gayrimenkul sektöründe ne yapacağına karar verebilmektir.