Gönenç Emlak

Sürekli artan nüfus ve gelişen emlak  inşaat sektöründen gelen talepler sebebi ile yeni imar planı önemli yenilikler  getirdiği görülmektedir.

Yeni İmar Planı Neler Getirdi // Gönenç Emlak Marmaris

Yeni İmar Planı Neler Getiriyor?

Sürekli artan nüfus ve gelişen emlak  inşaat sektöründen gelen talepler sebebi ile yeni imar planı önemli yenilikler  getirdiği görülmektedir. Herkesin talebine karşılık veren ve aynı zamanda mevzuatta ki boşlukları dolduran bu plan sayesinde artık insanlar neler yapmaları gerektiğini çok daha iyi bilmektedirler. 

Yeni imar planı özellikle yapıların bodrum katları, çatı katları ve aynı zamanda asma katları hakkında çok önemli düzenlemeler yer almaktadır. Üç katın üzerinde yer alan yapılara asansör şartı getiren bu plan aynı zamanda eğimli arazilerde yer alan binaların şehir manzarasına olan etkilerin en aza indirmek içinde tüm binalara üst kat hizalama kuralı getirilmektedir.

Yeni İmar Planı Detayları

2018 yılında hazırlanan yeni imar planı artık 1+0 yapılara müsade edilmemektedir. Artık yapılan yapıların minimum 28,5 metrekare olması gerekmekte ve 1+1 yapıya sahip olması gerekmektedir. Tüm bunlarında yanında ticari yapılarda kat içinde asma kat yapımına müsaade edilmemektedir.

Özellikle inşaat alanında hizmet vermekte olan firma veya kişilerin çok dikkat etmeleri gereken bu konular yasal olarak yürürlüğe girmiş ve yapılan denetlemelerde kontrol edilmeye başlanmıştır. Yani yapılan bu planlamada en çok önem verilmekte olan konulardan biride artık insanların yatay mimariye yönlendirilmesidir. Örneğin insanlara 100 metrekare alanda verilen 5 kat izini yerine artık 150 metrekare üzerinde 3 kat izni verilerek yerleşimlerin yatay olarak yayılması amaçlanmaktadır.

İmar Planındaki Yenilikler

Bilindiği gibi insanlar genellikle yaptıkları yapıların rengi veya dekorları gibi konulara kendi zevklerine göre karar veriyorlardı. Ancak artık bu konulara sadece belediyeler karar vermektedirler. Belediyelere  renkleri seçerken genellikle hoş görünüm salğayacak olan ve aynı zamanda bütünlük hissi verecek renkleri seçerek göze hoş gelen yaşam alanları hazırlamayı amaçlamaktadırlar.

Yeni imar planı yer alan en önemli konulardan biri olan ve aynı zamanda birçok kişinin de ilgisini çekmekte olan bu konu eski olan yapılarda da geçerli olduğu için artık hem yeni hem eski yapılar çok daha şık bir hale gelmektedir.

gonenc emlak firmasi