Fiyat Analizleri // Gönenç Emlak Marmaris

Gönenç Emlak Şirketi önerdi rayiçler değişse bile fiyat analizi yöntemleri uygulanarak piyasayı değerlendirme mümkündür.

EMLAK FİYAT ANALİZLERİ

Gönenç Emlak Şirketi önerdi rayiçler değişse bile fiyat analizi yöntemleri uygulanarak piyasayı değerlendirme  mümkündür. Bir emlakın, belli bir emlak piyasasında ve belli bir zamanda fiyatı nasıl oluşur? Yanıt; o emlakın talep, arzına bağlı olarak oluşur. Alıcıların oluşturduğu satın alma isteğine biz talep diyoruz.Ancak bu istek, salt istek olmayıp, bu isteği gerçekleştirecek yeterli ölçüde satınalma gücüne de sahip olmalıdır. Satmak isteğiyle, emlak piyasasına sunulan emlakı arz olarak niteliyoruz. Temel olarak emlakın fiyatının belirlenmesi arz, talep dengelerine bağlıdır.

Sürekli değişkenlik gösteren piyasalarda emlak danışmanı nasıl "değerleme" yapacaktır. Bilindiği gibi gayrimenkul değerleme, subjektifdir. Fiyat değildir. Bunun için farklı metodlar mevcutdur.

Maliyet Hesapları

Marmaris'de Yeni Datça Yolu'nun sağ tarafında kalan Molakent, Devlet Hastahanesi arasında kalan bölgede geçmiş tarihten örneğin 500m2 arsa rayic değeri m2=500-650-TL fiyatla satılıyor diyelim. İmar %15 olduğuna göre taban oturumu 75m2 olmak üzere balkonlar haric, çatı arası kullanım dahil 180m2 tek villa inşaatı yapılabilir. Çevre düzeni dahil anahtar teslim 150.000-TL (asgari) hale getirsek Arsa+İnşaat=400.000-TL maliyet oluşur. Bu hesabi müteahhit yaptıysa %10 yatırım maliyeti+%30 kar =560.000-TL maliyetden hareketle satışa sunuş fiyatı oluşur. Peki oluşan fiyatla satabilecek misiniz? Evet, satınalma isteği efektif güce sahip alıcı, beğenirse satın alır. Satışla ortaya çıkan reel fiyat, piyasa satış fiyatını yansıtır.

Nitekim, bu bölgede villa bedelleri, 450-900.000-TL aralığında olup, metrajla orantılı olarak artı, eksi fiyatlardadır. 300m2 arsa üzerinde yeni villa fiyatı 325.000-TL fiyatla portföyümüzde mevcut varsayalım. Fiyat analizlerindeki diğer metotlar maliyet hesaplarını desteklemektedir. 

Marmaris, çevresi arsa fiyat hareketleri üzerine sormak istedikleriniz veya detay bilgi için lütfen, bize ulaşın bölümüne yazınız. Marmaris gonenc emlak güney sahilleri satilik kiralik daire konut arsa villa ada köy evleri otel bilgilerine yer verilen gayrimenkul ilan sitesi düzenli olarak güncellenmektedir. Gayrimenkul sektöründen haberler alamak uygun fiyatlı satılıklar hakkında detaylı bilgiler veren Bülten üyeliğinden yararlanınız. Sadece villa, müstakil ev, köy evi, konut yanısıra, ada koy marina uygun denize sıfır satılık arsalar tipi ilanlar yayınlanmaktadır.