Gönenç Emlak

Muğla Marmaris Gönenç Emlak Şirketi EKB belgesini e-devlet ile sorgulamak konusunda yeni makalesini okurlarıyla paylaşıyor. 

EKB Belgesi Sorgulamak // Gönenç Emlak Marmaris

ekb sorgulamak

EKB Belgesi ve E-Devlet Aracılığı İle Sorgulamak

Günlük yaşantımıza büyük kolaylıklar getiren e-Devlet bizzat devlet tarafından verin hizmetleri elektronik ortamda sunuyor. Böylece, devletin hizmetlerini vatandaş kaliteli, etkin, hızlı ve güvenli olarak alabiliyor. Bilişim dünyasındaki gelişmeler geleneksel, eski olan her şeyi önüne katarak ilerliyor.

Modern tekniklerin uygulandığı yeni ticaret yaşantımız alışkanlıkları da değiştiriyor. Bugün git yarın gel artık bitti. Geçmişin bürokratik devlet kavramı da gelişerek yenileniyor. Artık, yeni teknoloji kullanımı devlet kurumlarına ve kurumlar tarafından sunulan hizmetlere vatandaşın kolayca ulaşımını sağlıyor. T.C.Numarası ile PTT’en şifrenizi alıyorsunuz. Ardından pek çok hizmet bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Muğla Marmaris Gönenç Emlak Şirketi, EKB belgesi e-devlet ile sorgulamak konusunda yeni makalesini okurlarıyla paylaşıyor. 

Artık her binanın sahip olması gereken EKB belgesi özellikle yapıların enerji tüketimlerinde maksimum verimliliğe ulaşabilmeleri ve konu hakkında ülke genelinde bir sınıflandırma yapılması için çok önemlidir. Özellikle yeni yapılarda belge zorunlu hale gelmiştir. Binaların enerji verimlilik seviyelerinin minimum C seviyesinde olması amaçlanmıştır. Ancak geçmişte yapılmış olan binaların çoğunda  belge yer almamaktadır. Uygulama hakkında konut sahiplerine en geç 2020 yılına kadar EKB belgesi almaları için hak tanınmıştır. Yaşadıkları binaların  belgeye sahip olup olmadıklarını merak eden kişiler artık E-Devlet üzerinden  sorgulamayı yapabilmektedir.

Binaların enerji tüketimlerini en verimli hale getirebilmek için çok önemli olan uygulama özellikle insanların hem kendi bütçelerine hem de ülke ekonomisine çok daha ciddi katkılarda bulunabilmelerini sağlamaktadır. Isıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma veya buna benzer birçok konu hakkında binaların enerji tüketimlerini fade etmek amacı ile kullanılmakta olan enerji kimlik belgesi yapılara G ve A arasında seviyeler vermektedir. Yeni yapılan yapılarda bu seviyenin minimum C olması hedeflenmekte ve aynı zamanda bu seviyenin altında olan yapılara ruhsat verilmemektedir.

E-Devlet Üzerinden Öğrenmek Kolay

EKB belgesi sorgulaması yaparak yaşadıkları yapıların daha önceden  belgeye sahip olup olmadıklarını öğrenmek isteyen kişiler özellikle E-Devlet sitesinde bu sorgulamayı çok basit bir şekilde yapabilmektedirler. E-devlet ile sorgulamak özellikle yaşadıkları yapıların belgeye sahip olup olmadığını merak eden kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Yapılan sorgulamada belgenin olmadığı görülürse o zaman insanlar hemen girişimlerde bulunarak kısa zaman içinde belgeyi alabilmek için gerekli adımları atmaktadırlar.

Örneğin bir yapının mantolamasının olmaması demek o yapının gerekenden çok daha fazla ısıtma enerjisi kullanması anlamında gelmektedir. Bu da hem şahısların hem de devletin bütçesine yük getirmektedir.

Bunun gibi milyonlarca bina olduğu düşünülürse bu uygulamanın hem kişisel hem de ulusal ekonomi hakkında ne kadar önemli olduğunu anlamak mümkün olabilmektedir. Nitekim uzmanlar yapı sahiplerine en kısa zamanda EKB belgesi sorgulama teknikleri ile sorgulamalarını yapmalarını ve konu hakkında bilgi sahibi olmalarını önermektedirler. E-Devlet ile sorgulamak bilgiye ulaşmaktır.

Gönenç Emlak Şirketi

01.01.1994 tarihinde şirketin kurulması ile yolculuğumuz başladı. 24 yıldır Datça Fethiye arası sahil kuşağında yerli yabancı müşterilerimize gayrimenkul danışmanlık hizmeti veriyoruz. Merkez ofisimiz Marmaris Merkezdedir. Son dönem yoğunluk Selimiye Mahallesi ve Söğüt ekseni olmuştur. Firmamız danışmanlık yanı sıra, doğrudan alım satıma yönelmiştir.

Tüm satılık kiralık ilanlarımız firma portföyü üzerinden sitemizde verilmektedir. Son kayıt edilen ilanlar sosyal medya hesaplarımızdan takip edilebilir. Aradığınız özellikte ilan bilgilerinin size ulaştırılmasını isterseniz, sayfa altında bulunan Bülten ücretsiz üyeliğinden yararlanmanız önerilir. İsteklerinizi iletişim sayfasından iletebilirsiniz.

Kemal Gönenç

gonenc emlak firmasi