Gönenç Emlak

Yerel Marmaris emlak piyasasında gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemlerinde nelere uymak gerekir sorusu yanıtlanarak içerik paylaşılıyor.

Gayrimenkul Alım Satımı

yerel piyasada gayrimenkul alım satımı hakkında bilgi veriliyor.

Nelere Uymak Gerekir?

Yerel Marmaris emlak piyasasında gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemlerinde nelere uymak gerekir sorusu yanıtlanarak içerik paylaşılıyor. Gayrimenkul alım satımı konusu hakkında ilgisi olmayan kişinin yasaları, mevzuatı ve nasıl yol izleyeceğini bilmemesi son derede normaldir. Hatta konuyla ilgili danışmanlık firmaları deneyimli deneyimsiz tanımları içinde bilgiyi ne kadar aldıkları, uyguladıkları vardır. Peki, nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Öncelikle araştırma yapmakla işe başlayabilirsiniz. Günümüz insanının şanslı olduğunu belirtelim. Zira ellerindeki akıllı telefonlarda bilgi bankası bulunuyor. Arama motorlarıyla istediğiniz bilgiye ulaşmanız mümkündür. Alt yapı oluşturduktan sonra yönünüzü bulmanız kolaylaşır. Size aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmekle yetinelim.

Profesyonel Danışmanlık Şirketi

Hayatınız boyunca belki de sadece bir defa konut satın almak için pazarlık edeceksiniz. Oysa uzman emlak danışmanı müzakere sürecini defalarla yaşamıştır. Yaşamaya da devam etmektedir. Böylece danışmanın deneyimlerinden yararlanmanızı öneriyoruz. Belki de hayalinizde olan eve daha yakın olanı size sunma olanağı olması mümkündür. Daha makul fiyatlı teklif de alabilirsiniz.

Gayrimenkul alım satım ve kiralama işi

• İlk önce evin durumunun işimize, sosyal hayatımıza uygun yerde olmalıdır. Deneyimli dostlarınızdan destek istekte çekimserlik göstermeyiniz.

• Ev yüksek girişlimi, zemin katta ya da çatı katında alıp almadığını bilmemiz geriyor. Çatı da oluşa su sızdırır, zeminde olursa sel durumlarında sonuçlar olumsuz olabilir. Ayrıca zemin katta ki evler rutubet olabiliyor. Ev almaya gidecekseniz gündüz eve bakmanız çalışın malum gün ışığında her şey daha iyi görülür.

• Depozito talebi varsa ödemeyi döviz olarak vermeye çalışın, günümüzde dövizin durumunu bilmeyen yoktur herhalde. Mutlaka kira kontratına depozit verileceği belirtilmelidir. Doğru olan mülk sahibiyle kiracının ortak açacağı hesaba depozitin yatırılmasıdır. Bu parayı ya taraflar anlaşarak ya da mahkeme kararıyla çekebilir. Böylece mağduriyet önlenmiş olur.

• Evi mümkünse sahibinden almaya çalışalım. Eğer bu yolu denediğinizde başarılı olamadıysanız gayrimenkul danışmanı profesyonellerine yönelmeniz doğru olacağını belirtmiş olalım. Kira artışlarının kanuni oranlara göre yapılacağı belirtilmelidir. Yoksa ev sahibi kafasına göre artış sağlayabilme durumu vardır. Yasayla artışlar sınırlanmıştır. Fakat gelecekte ne olacağı belirsizlik konumunu koruyabilir. Belirtmek yararlıdır.

• Deprem sigortası, otoparkı, markete yakınlığı, okula yakınlığı araştırılmalıdır. Tapu suretinin kontrol edilmesi gereklidir. Ancak bu işlemi yasal olarak avukatlar yapabilir. Kendi başınıza yapamazsınız. Bu durumda mülk sahibiyle birlikte gerekli müdürlüğe gidilmesi gerekmektedir.

• Çevrede yaşayanların sosyal kültürel durumu sizde bıraktığı etkiyi analiz etmelisiniz. Araştırma sizin doğal hakkınızdır.Neticece burada yaşama kararı vereceksiniz. Sizin için uygun olmadığı taktirde evi beğenmeniz pek anlam taşımayabilir.

• Isınma sistemi nasıl olduğuna bakılmalıdır. Kapıcı varsa siciline kadar araştırılmalıdır, ileride sorunlar yaşamamak için bakmanızda yarar vardır. Aksi takdirde icra takibine maruz kalabilirsiniz. Komşuda çocuklar varsa genel davranış durumu belirtilmelidir.

Sonuç

Sadece anlatılanları bilmek bile sağlıklı koşullarda gayrimenkul alım satımı işinizi kolaylaştıracak, sorun yaratmayacaktır. Hayatta yaşadığınız her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

İrtibat: 0532 312 01 16