Gönenç Emlak

Şirketimiz 28 yıldır Muğla çevresi ve Marmaris Emlak piyasasında gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir.

Komisyoncu ve Danışman

Marmaris gayrimenkul pazarı

Mesleki Tanımlar

Şirketimiz 28 yıldır Muğla çevresi ve Marmaris Emlak piyasasında gayrimenkul danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzman ekibin yönettiği şirketimiz sektöre ilişkin gündeme alınan konular üzerinde içerikler paylaşmaktadır. Bu yazımızda birbirine karıştırılan hatta ayni sanılan iki tanım hakkında açıklamalar yapalım. Gayrimenkul danışmanı ve emlakçı birbirinden farklı tanım ve görevleri niteler. Taşınmazın pazarlanma ve satışı konusunda hizmet veren ve karşılığında komisyon adı altında hizmet bedeli alır. Gayrimenkul danışmanı ise ücret karşılığı bireyin mülklerini yönetme ve yatırım konusunda yönlendiren bireylerdir. 102 saatlik kurs sonucu mesleğe başlamak mümkündür. Danışmanlar ise alanında uzman ve eğitimlidir. İktisat, İşletme, yatırım finansmanı gibi konularda Üniversite öğrenimi almış bireylerdir.

Danışmak Kazandırır

Gayrimenkul danışmanları, ilgili müşterisinin bütçesi ve isteği doğrultusunda kendilerini mülk sahibi yapmak, bu mülkün yönetimini yapmak ve yeni yatırım sağlamaya yönelik çalışırlar. Aynı zamanda gayrimenkulünü satmak isteyenlerle daima temas halindedir. Böylece alıcı satıcı buluşturmada en önemli rolü yerine getirir. Bu anlamda danışmanlık şirketi komisyoncunun alanını da kapsar. Ancak ana ekseni uzmanlık alanı kapsamında geleceğe dönük öngörü sahibi olduğu bilgiye ekonomik değer sağlamaktır. Bu eylemi sadece kamu faydası değil para kazanmak için profesyonel kapsamda gerçekleştirir. Kendisi ve karşısındaki kazanır.

Gayrimenkul Sektörü

Gayrimenkul danışmanı komisyoncunun görevlerini yapmaz anlamı çıkarılmasın. Taşınmaz satışı konusunda hizmet verilir. Zaten bu konuda pazarlama çalışması için modern teknikler kullanımıyla hizmet verilir. Örneğin inbound, stratejik planlama ve dijital pazarlama gibi yöntemler kullanılır. Alım satım ve kiralama başlıkları hakkında güncel bilgiye, tüm yasal işlemlere gayet iyi derecede hâkimdir. Müşterilerinin talebi karşısında taşınmazı kiralama, imar planına uygun arsa alarak en verimli kazanç getirecek durumda değerlendirme gibi varyasyonları sağlar. Komisyoncunun satış veya kiralama sonrasında hizmeti biter. Danışmanlarının ise esas görevi bundan sonra başlar.

Çözüm Odaklı Hizmet

Taşınmazın değerinde satılması ve hızlı satılması veya değeri karşılığında alınması hedefleneceği için deneyimli pazarlama bilgisine sahip olması gerekir. Bu konuda uzman yapıya sahip olması nedeniyle kendisini sürekli geliştirir. Yıllar içinde bilgi birikimi deneyim müşteri ağını oluşturur. Özellikle verdiği hizmetin kalitesi danışmanın değerini belirler. Çözüm odaklı çalışma başarılı servis ve müşteri memnuniyetini sağlar. Referans sistemi dediğimiz tavsiye üzerine mevcut ağ büyüyerek oluşur.

Başarılı Sonuç Doğru Kararla Sağlanır

Sözünü ettiğimiz gibi alıcı ve satıcıyı birbiriyle buluşturmada çok önemli rol oynar. Genel yegâne amaçlardan birisi de budur. Temsil ettiği bireylerin hukuksal ticari ve benzeri alanlarda taşınmazlarla ilgili faaliyetlerin takip edilmesinden gerekli çalışma faaliyeti kapsamında sorumludur. Mülk sahibinin yani satıcının sahip olduğu taşınmazların tüm pazarlama çalışmalarının yürütülmesinden yetkilidir. Taşınmazların potansiyel alıcıya tanıtılması, gösterilmesi, fiyat belirlemesi, fırsatların değerlendirilmesi, satışı etkileyecek unsurlar konusunda satıcıyı bilgilendirmesi ve benzeri gibi görevleri mevcuttur. Hukuki yasal uygulamalar ve mevzuata uygun koşullar, imar yönetmelikleri, finansal yatırım maliyetleri, fizibilite raporu ve piyasa analizi bilgisi bileşkesi sonuçlar yön tayin edicidir. Anlamı ise gelişmenin yönü, ekonomik değerler dikkate alınmasıyla davranış biçimi oluşturmak ve piyasada pozisyon almaktır. Bu faaliyeti yapacak kalibredeki uzman zaten piyasada bilinir. Profesyonel destek doğru kararların alınmasını, hem zararlardan korumayı ayni zamanda daha çok kazancı sağlar.