Gönenç Emlak

Marmaris Gönenç Emlak Şirketi konut kredisi için almak için ekspertiz raporu başvurusu hakkında açıklama yapıyor.

Expertiz Raporu // Gönenç Emlak Marmaris

ekspertiz raporunun önemi

EKSPERTİZ RAPORU BAŞVURUSU

Marmaris Gönenç Emlak Şirketi konut kredisi için almak için ekspertiz raporu başvurusu hakkında açıklama yapıyor. Ev almak tüm bireylerin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Konut kredisi için ise ekspertiz raporu önemli bir etkendir. Bu rapor kredi ile satın alınacak her mekân için gereklidir. Özellikle bütçesi kısıtlı kira ödemekten bunalmış insanlar için.Bütçesi kısıtlı bireyler banka kredisi ile ev almaya karar verdiğinde onları uzun bir süreçten geçeceği işlemler bekler. Bunlardan birisi de Ekspertiz raporudur.

Bankaya ev kredisi başvurusu yapıldığında banka ilk önce kişinin gelir durumunu ve bankalarda olan sicil durumunu inceliyor. Bunun ile ilgili bir sorun yok ise ev kredisi verebilmek için evin değerini gösteren bir belge isteniyor. Bu belgeye ekspertiz raporu deniliyor.

Ekspertiz Raporu 

Bankalar bu konuda anlaşmalı oldukları uzman kişileri evin değerini tespit etmek amacı ile görevlendiriyor. Tabii istenirse müşteri kendi eksperini de seçme hakkına sahiptir. Ekspertizler evin değerini belirlemek amacı ile birtakım araştırmalar yapıyor.

Bu araştırmalar satın alınacak evin bölgesindeki diğer ev fiyatlarının araştırılması, evin metrekaresi, konumu, inşaat maliyeti gibi hususlardan meydana geliyor. Bu aşama bittikten sonra tapu dairesi şerh, irtifak hakkı, ipotek gibi durumların olup olmadığını araştırıyor. İlgili belediyelerde evin ruhsatını inceliyor. Böylece ekspertiz raporu aşamaları tamamlanmış oluyor. Eksper raporu bankaya gönderiyor ve banka bu rapor doğrultusunda müşteriye onaylanan kredi miktarını anlaşmış olduğu oranlar üzerinden ödeme yapıyor.

Raporun önemi ve krediye etkisi 

Konut sahibi olmak isteyen fakat o konutu alabilmek için yeterli miktarda parası olmayan kişiler banka kredisi kullanımı yapmak zorunda kalırlar. Kullanılan krediler konutun toplam miktarı ya da bir kısmını karşılayacak miktarda olabilir. Bankalar bu kredilerin kullanımında ekspertiz raporu istemektedir.

Raporda konutun değeri belirlenmektedir. Banka belirlenen değer üzerinden paranın %75’ine kadar kredi ödemesi yapmaktadır.Ekspertiz raporunun önemi burada devreye girmektedir. Ekspertiz raporunda belirlenen konutun değeri alınacak konut için istenen krediden daha düşük çıkar ise talep edilen para miktarı alınamaz. Bu neden ile almak istediğiniz evin değeri ile bankadan isteyeceğiniz kredi miktarı örtüşmelidir.

Kemal Gönenç

gonenc emlak firmasi