Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi yerel gayrimenkul piyasalarında yaşananlar Türkiye Emlak Piyasa hareketlerinden bağımsız değildir diyerek açıklama paylaşıyor.

Emlak Konut Piyasası // Gönenç Emlak Marmaris

marmaris emlak konut piyasası ne durmda

Marmaris Konut Piyasasında ne oluyor?

Gönenç Emlak Şirketi yerel Marmaris gayrimenkul piyasası yaşananları ve Türkiye Gayrimenkul piyasası hareketlerinden bağımsız değildir diyerek açıklama paylaşıyor. Belki de ülke genelinde sektörde gelişimin yönü nasıl? diye sorabiliriz. Bu hususta herkes televizyon haberlerinde, yazılı ve görsel basında izlediği haberleri değerlendirebilir. İlgisi olmayanların pek önemsediğini sanmıyorum. Fakat konut yatırımı yapmak isteyenler, emlak sahibi olmak isteyenler her halde can kulağıyla dinleyerek, izleyerek takip ediyorlardır.

Faiz Oranlarının Etkileri

Geçtiğimiz yıl gayrimenkul sektöründe ciddi stok artışının olduğunu gördük. Peş peşe yılda 1.000.000 adet üzerinde konut satışının gerçekleştiğini TUIK raporlarından izliyorduk. Sonra, konut projeleri üreten şirketlerin kampanyaları başladı. Faizler yukarıya doğru tırmanışa geçtiğibi izledik. Konut kredisi faiz oranları da yükseldi. Döviz kuru artışları yaşandı. Sonuç olarak talep daraldı. Elbette bu durumda fiyatlar da arttı. Kampanyalar devam ederken, teşvikler de geldi. İlk kez ev sahibi olanlar için destek sağlandı. Konut satışlarındaki daralma, beyaz eşya, mobilya, araç satışlarına ve gıda sektörüne de yansıdı. Yapılan iyileştirmeler ne kadar etkili olsa da belirli düzeyin altında kaldı. Yastık altı altınların değerlendirilmesi dahil muhtelif önlemler alındı. Bu ortamda seçimlere gidildi. Ardından sistemde müdahalesiyle ekonominin istenilen seviyede gelişimi sağlamaya çalışıldı.

Ekonomi Toparlanıyor

Ekonomi politikadaki yeni uygulamaların en belirgin etkisi faizlerin düşmesi oldu. Mevduat faizlerindeki indirimler ve sektörün beklediği konut kredisi faiz oranlarındaki ciddi gerileme beklentiyi karşılıyor. Ekonomiyi oluşturan piyasalar canlanmaya başladı. Bu mesele, birleşik su kapları sistemi gibi genel olarak yükselmeyi yansıttı. Canlanma tüm sektörlerde görülüyor. Yeterli mi? Hayır. Ancak; gelişmenin yönü, insanlara umut veriyor. İsteksiz girişimci kitlesi yatırım odaklı projelere yönelerek hazırlıklarını yapıyor. Gelişmenin izleri piyasalarda görülüyor. Takip ediyoruz.

Marmaris Gayrimenkul Piyasası

Hususumuz gayrimenkul olduğu için bu tarafını ele alalım. Yerel piyasalar, dediğimiz gibi ülkedeki tüm yaşananların etkisi altında ilerliyor. Marmaris merkez ve çevresi Armutalan, Beldibi, İçmeler, Turunç Mahallelerinde satılık parseller nerede ise bitme aşamasına geldi. Her şeye rağmen konut açığı var. Kiralık konutların fiyatları el yaksa da ev bulmak sancılı. Sorunun çözümü de normal şartlar altında çözümsüz görünüyor. Çok ciddi problem var.

Dönüşüm Projeleri

Yeni yapılar inşa etmek üzere arsa bulunamadığı için, kentsel dönüşümle inşaatlar yapılabiliyor. Bu uygulamanın başladığı ilk yıllarda, imar durumu kapsamınsa iki katlı evler yıkılarak 3-4 katlı yapı inşa edildi. Böylece taşınmaz arzına katkı sağlandı. Ancak bugün yaşanılan evre tamamlandığı için böyle uygulama yapılamıyor. Peki, ne yapılıyor? 3 katlı yapı yerine ayni kat, 4 katlı bina yerine de ayni kat sayısına sahip yapı inşaatı yapılıyor Yani konut arzına katkı kentsel dönüşümle sağlanamıyor. Fakat bu uygulama ile akıllı ev sistemleri benimsendi. Depreme dayanıklı yapılar tercih ediliyor. Maalesef konut başına arsa payı maliyet oranı yüksek olduğundan, maliyet girdileri doğrudan satış fiyatlarına yansıyor.

İkinci El Konutlar

Mevki, yaş, kalite ve metraj unsurlarının fiyatın belirlenmesinde doğru orantılı etkisi bulunduğunu biliyoruz. Yazımızın ön bölümünde açıklanan nedenlerin oluşturduğu basınç birinci el ve ikinci el evlerin fiyatlarını yükseltti. Marmaris gayrimenkul piyasası için bugün konut kredisi faiz oranlarındaki seviyelerin düşmesi nedeniyle hareketlilik var. Geçmiş zamanlardaki, evlere hücum devri gibi asla değil. Ancak, alıcılar sokağa çıktı.

Sonuç

Gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi arsalar ve ticari taşınmazlardır. Krizlerin yarattığı avantajlar, fırsatlar cazibe alanı oluşturur. En yoğun ilgiyi Selimiye ve Marmaris gayrimenkul piyasası için gördüğünü ve revaçta olduğunu belirtelim. 15 ve altıda üniteye sahip apart oteller apartmana dönüştürülmektedir. Size son sözümüz, insanlar kentlerin yaşamından kaçıyor. Bu nedenle ilçemiz tüm zamanlarda ve gelecekte talep almaya devam edecek görülüyor. Marmaris yerel halkı ne demiş: “alan daima kazanır”. Yazımıza bu sözle nokta koyalım.

Kemal Gönenç

Not: Narmaris gayrimenkul piyasası hakkında ayrı başlıkta yazımızı da sunacağım. Bu amaçla Selimiye sitemizde blog bölümü oluşturduk. İlgisi olanlara duyurmuş olalım

Uyarı: 25 yıl önce firmanın kurucusu Kemal Gönenç tarafından yazılan yazının telif hakları şirketimize aittir. Kısmen veya tamamen kopya edilmez. Kaynak belirterek de olsa alıntı yapılamaz.