Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi yerel gayrimenkul piyasalarında yaşananlar Türkiye Emlak Piyasa hareketlerinden bağımsız değildir diyerek açıklama paylaşıyor.

Emlak Konut Piyasası // Gönenç Emlak Marmaris

marmaris emlak konut piyasası ne durmda

Marmaris Emlak Konut Piyasasında ne oluyor?

Gönenç Emlak Şirketi yerel gayrimenkul piyasalarında yaşananlar Türkiye Emlak Piyasa hareketlerinden bağımsız değildir diyerek açıklama paylaşıyor. Belki de ülke genelinde sektörde gelişimin yönü nasıl? diye sorabiliriz. Bu konuda herkes televizyon haberlerinde, yazılı ve görsel basında izlediği haberleri değerlendirebilir. İlgisi olmayanların pek önemsediğini sanmıyorum. Fakat yatırım yapmak isteyenler, konut sahibi olmak isteyenler her halde can kulağı ile dinleyerek, izleyerek takip ediyorlardır.

Faiz Oranlarının Etkileri

Geçtiğimiz yıl konut sektöründe ciddi stok artışının olduğunu gördük. Peş peşe yılda 1.000.000 adet üzerinde konut satışının gerçekleştiğini TUIK raporlarından izliyorduk. Sonra, konut projeleri üreten şirketlerin kampanyaları başladı. Faizler yukarıya doğru tırmanışa geçmişti. Konut kredisi faiz oranları da yükseldi. Döviz kuru artışları yaşandı. Sonuç olarak talep daraldı. Elbette bu durumda fiyatlar da arttı. Kampanyalar devam ederken, teşvikler de geldi. İlk kez konut sahibi olanlar için destek sağlandı. Konut satışlarındaki daralma, beyaz eşya, mobilya, araç satışlarına ve gıda sektörüne de yansıdı. Yapılan iyileştirmeler ne kadar etkili olsa da belirli düzeyin altında kaldı. Yastık altı altınların değerlendirilmesi dahil muhtelif önlemler alındı. Bu ortamda seçimlere gidildi. Ardından sistemde müdahale ile ekonominin istenilen seviyede gelişimi sağlamaya çalışıldı.

Ekonomi Toparlanıyor

Ekonomi politikadaki değişimlerin en belirgin etkisi faizlerin düşmesi oldu. Mevduat faizlerindeki indirimler ve sektörün beklediği konut kredisi faiz oranlarındaki ciddi gerileme beklentileri karşılıyor. Ekonomiyi oluşturan piyasalar canlanmaya başladı. Bu konu, birleşik su kapları sistemi gibi genel olarak yükselmeyi yansıttı. Canlanma tüm sektörlerde görülüyor. Yeterli mi? Hayır. Ancak; gelişmenin yönü, insanlara umut veriyor. İştahsız girişimciler yatırım odaklı projelere yönelerek hazırlıklarını yapıyor. Gelişmenin izleri piyasalarda görülüyor. Takip ediyoruz.

Marmaris Emlak Piyasası

Konumuz gayrimenkul olduğu için bu tarafını ele alalım. Yerel piyasalar, dediğimiz gibi ülkedeki tüm gelişmelerin etkisi altında ilerliyor. Marmaris merkez ve çevresi Armutalan, Beldibi, İçmeler, Turunç Mahallelerinde satılık parseller nerede ise bitme aşamasına geldi. Her şeye rağmen konut açığı var. Kiralık konutların fiyatları el yaksa da ev bulmak sancılı. Sorunun çözümü de normal şartlar altında çözümsüz görünüyor. Çok ciddi problem var.

Kentsel Dönüşüm

Yeni yapılar inşa etmek üzere arsa bulunamadığı için, kentsel dönüşüm ile inşaatlar yapılabiliyor. Bu uygulamanın başladığı ilk yıllarda, imar durumu kapsamınsa iki katlı evler yıkılarak 3-4 katlı yapı inşa edildi. Böylece konut arzına katkı sağlandı. Ancak bugün yaşanılan evre tamamlandığı için böyle uygulama yapılamıyor. Peki, ne yapılıyor? 3 katlı yapı yerine ayni kat, 4 katlı bina yerine de ayni kat sayısına sahip yapı inşa edilebiliyor. Yani konut arzına katkı kentsel dönüşüm ile sağlanamıyor. Fakat bu uygulama ile akıllı ev sistemleri benimsendi. Depreme dayanıklı yapılar tercih ediliyor. Maalesef konut başına arsa payı maliyet oranı yüksek olduğundan, maliyet girdileri doğrudan satış fiyatlarına yansıyor.

İkinci El Konutlar

Mevki, yaş, kalite ve metraj unsurlarının fiyatın belirlenmesinde doğru orantılı etkisi bulunduğunu biliyoruz. Yazımızın giriş bölümünde belirtilen nedenlerin oluşturduğu basınç birinci el ve ikinci el konut fiyatlarını yükseltti. Bugün konut kredisi faiz oranlarındaki seviyelerin düşmesi nedeniyle hareketlilik var. Geçmiş zamanlardaki, konuta hücum devri gibi asla değil. Ancak, alıcılar sokağa çıktı.

Sonuç

Gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi arsalar ve iş yerleridir. Krizlerin yarattığı avantajlar, fırsatlar cazibe alanı oluşturur. En yoğun ilgiyi Selimiye Emlak piyasasının gördüğünü ve revaçta olduğunu belirtelim. 15 ve altıda üniteye sahip apart oteller apartmana dönüştürülmektedir. Size son sözümüz, insanlar kentlerin yaşamından kaçıyor. Bu nedenle Marmaris tüm zamanlarda ve gelecekte talep almaya devam edecek görülüyor. Marmarisliler ne demiş: “alan daima kazanır”. Yazımıza bu söz ile nokta koyalım.

Kemal Gönenç

Not: Selimiye gayrimenkul piyasası hakkında ayrı başlıkta yazımızı da sunacağım. Bu amaçla Selimiye Emlak Net sitemizde blog bölümü oluşturduk. İlgilenenlere duyurmuş olalım

Uyarı: 25 yıl önce firmanın kurucusu Kemal Gönenç tarafından yazılan yazının telif hakları Gönenç Emlak Şirketi’ne aittir. Kısmen veya tamamen kopya edilemez. Kaynak belirterek de olsa alıntı yapılamaz.