Gönenç Emlak

Türkiye Emlak Piyasası gelişmeleri incelendiğinde geçmiş yıllara göre yavaşlamanın arz fazlası kaynaklı etkileri görülmektedir.

Türkiye ve Marmaris Emlak Piyasası

piyasaların son durumu

Emlak Piyasasında Son Durum

Türkiye Emlak Piyasası gelişmeleri incelendiğinde geçmiş yıllara göre yavaşlamanın arz fazlası kaynaklı etkileri görülmektedir. Ülke genelindeki sektörel hareketlerin yansıması Marmaris emlak piyasası özelinde takip edilmektedir. Talep daralması olmasına karşın ilçemizde kendi dinamikleri nedeniyle hareketlilik yaşandığı söylenebilir.

Ülkemizde gayrimenkul piyasası, uzun zamandır altın çağını yaşıyordu. 1999 yılında yaşanan büyük deprem sonrası, özellikle İstanbul ile çevre illerde kentsel dönüşüm politikalarına hız verilmişti. Devletin de inşaat piyasasını destekleyici adımlar atması,  piyasasının çok güzel yıllar geçirmesini sağlamıştır.

Son Durum Nasıl?

Ülke ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen, inşaat sektörü özellikle 2018 yılında yaşanılan döviz krizi sebebiyle zor günler yaşamaktadır. Konut piyasası artan, dolar , euro kurları karşısında her geçen gün değer kaybetmektedir.

Vatandaşlar, gayrimenkule nakitlerini yatırmaktan ziyade, nakitlerini döviz, altın ya da faiz gibi enstrümanlarda değerlendirmeyi tercih etmektedir. Yaşanılan kur krizi ardından, Merkez Bankamızın ekonomide dengelenmeyi sağlamak amacıyla faizleri %25 dolaylarına çıkardı. Konut ve gayrimenkul yatırımı yapan kişilerin piyasadan uzaklaşmasına sebep olmuştur. Çünkü ülkemizde yatırımcıların önemli kısmı, konut kredisi alarak ev sahibi olmaktadır. Piyasanın yaşadığı durgunluğun en önemli nedenlerinden birisi de budur.

Gayrimenkul Piyasasını Destekleyen Politikalar

Piyasa, son zamanlarda pek çok sorunla mücadele etse de hükümetin attığı adımlar hem yatırımcılar hem de üreticiler için oldukça rahatlatıcıdır.

Hükümet, devlet bankaları aracılığıyla, vatandaşa düşük faiz oranlarıyla konut kredisi vermektedir. Burada en önemli amaç, elinde büyük konut stoku olan inşaat firmalarının stoklarını eritmektir Aynı zamanda konut sahibi olmak isteyen yatırımcıyı ev sahibi yapabilmektir.

Yapılan Yardımlar ve Destekler.

Ziraat ve Halk Bankaları konut kredisi çekmek isteyen yatırımcıya bir dönem yüzde 1'in altında kredi verdi. Ayrıcı, tapu harçları %4'den %3'e indirildi. Bazı büyük inşaat firmalarıyla anlaşmaya gidildi. Şirketler %20 indirim gibi kampanyalar düzenledi.

Unutulmamalıdır ki, yapılan destekler çok değerlidir. Çünkü inşaat piyasası, kendinden başka pek çok piyasayı beslemektedir. Firma bünyesinde çalışan işçi. mimar, mühendis dışında malzeme alınan her firma en hafif durgunluktan ciddi olarak etkilenmektedir. Yine de kırılganlıga karşı direnç sağlanmıştır. Son yıllarda inşaat ülke ekonomisi için lokomotif  sektör haline gelmiştir.

İnşaat piyasasında yaşanılan sorunlardan, elbette gayrimenkul piyasası da etkilendi. Ancak hükümetin attığı adımlar biraz da olsa rahatlama sağladı. Faiz oranlarda yakın zamanda yapılacak indirimler de bu piyasalarda canlanmanın önünü açacaktır.

Marmaris Gayrimenkul Piyasası

Piyasada neler oluyor? Gayrimenkul danışmanları ne yapıyor? Merkez ve çevresinde kentsel dönüşüm devam ediyor. Satılık parsel nerede ise kalmadığı için dönüşüm ile arsa kazanılarak inşaat yapılıyor. Zaten inşaatı yapan firmanın üzerinde bilgi bulunduğundan konutlar sahibinden satılıyor. İkinci el konutların satışında danışmanların piyasaya katkısı olabilir. Marmaris'in dışında Hisarönü, Orhaniye,Turgut, Selimiye, Söğüt Mahalleleri ile Turunç daha çok yatırımcıların ilgisine yönelik arazi arsa satışları aktivitesi izleniyor. Toprak Kanunu bazı kısıtlamalar getirse de olumsuz etki görülmüyor.

İmar barışı nedeniyle kaçak bina fiyatları nerede ise katladı.25 yıl içinde, başlangıçtaki ivme kazanan gayrimenkul marketing 1997 yılında pik yaptıktan sonra ölçek olarak sürekli düşüş yaşıyor. Yeni imara açılacak yer olmadığına göre süreç tamamlandı. Bu saatten sonra belli bir çizgide rutin piyasa gelecek yıllara uzanır.Ancak, 25 yıldır günü gününe izlediğimiz piyasada kriz dönemlerinde bile fiyatların düşmediğini, daima yükseldiğini belirtelim. Sadece çıkış hızının yavaş veya hızlı olduğundan söz edebiliriz. Marmaris emlak piyasası arz talep ilişkisi basit hareketi piyasa realitesini belirlemektedir. İlçe turizm kenti olduğu için sürekli talep almaktadır. 

Kemal Gönenç