Gönenç Emlak

Gayrimenkul sektöründe her iki taraf içinde çıkacak problemleri önlemek amacı ile ilk kez ev kiralayana uyarılar yapıldı.

Ev Kiralayana Uyarılar // Gönenç Emlak

ev kiralayana önemli uyarılar yapıldı

Sözleşmeler

Gayrimenkul sektöründe her iki taraf içinde çıkacak problemleri önlemek amacı ile ilk kez ev kiralayana uyarılar yapıldı. Muğla Marmaris gayrimenkul piyasasında 28 seneyi aşan süredir Gönenç Emlak şirketi sektöre hizmet vermektedir. Deneyimlerimiz gereği içinde kiracı olan Marmaris satılık ev için alıcının sakınması gerekli hususlar olduğu ifade edildi. Düzgün ve problemsiz bir ev kiralamak şansa bırakılmayacak kadar önemlidir.. Bunun için ev kiralayana faydası olacak pek çok püf nokta bulunur.

Sözleşme Hakları Korur

Ev kiralama da bir hayli faydalı olan yöntemler ise dikkatli yapılması gerekiyor. Gerekli olan ilk şey nasıl bir ev istenildiğidir. Bu yüzden daha öncesinden kendinize bir yol haritası çizmeniz gerekiyor. Belirlediğiniz yöntemlerle de eviniz için kolayca anlaşma yapmak mümkündür. Bununla beraber evin fiyatıyla alakalı uygun bir anlaşma yapmanız gerekiyor. Sözleşme tanziminde mülk sahibiyle sağlıklı ve hukuka uygun sözleşme tanzim ederek konut kiralamanız önemlidir. Ancak, evin bir süre sonra Marmaris satılık daire ilanıyla piyasaya verildiği zaman haklarınızın korunması kontratı sayesinde olacaktır. Alıcıya ev nasıl gösterilir? Gelen giden eve alınacak mı? Benzeri sorular ve sorunlarla karşı karşıya kalmak sıkıntı verecektir. Böylesi durumda sözleşmeden doğan yasal haklarınızı lehinize kullanabilirsiniz.

Önem Verilmesi Gerekenler

• Önce koşullarınızı muhakkak belirleyin.
• İyi düşünün hızlı karar vermeyin.
• Daireleri sadece internetten değil, kendinizde görmelisiniz.
• Evi iyice incelemelisiniz.
• Ev, sizin arzu ettiğiniz gibi mi? Buna dikkat etmelisiniz.
• Evde tamir edilmesi gerekli olan bir yer var ise sözleşme öncesinde bunu ev sahibine bildirmelisiniz.

Demirbaşların ve Evin Teslimi

Şayet dikkat edildiği takdirde sorun yaşanmaz. Sözleşmede önem verilmesi gereken kurallar içinde inceleme önemlidir. Sözleşme öncesinde ev özenle incelenmelidir. Aksi durumda evde olası problemlerden taşınmaz sahibi sorumlu tutulmaz. Evin tadilat durumu tespit edilmelidir. Tadilat sözü verildiyse sözleşmesinden önce yapılması gerekir.

Kontratın Dikkatlice İncelenmesi

Evin düzeni ve tadilatıyla alakalı aşamaların ardından gerekli olan diğer unsur ise kontratın dikkatli bir şekilde incelenmesidir. Kontratta özen gerektiren diğer husus ev için depozitonun belirtilmesidir. Doğru olan her iki muhatabın adına bankada müşterek hesap açılmasıdır. Bu hesaptan ancak çift imzayla depozit geri alınabilir. Anlaşmazlık halinde ancak mahkeme vasıtasıyla depozit geri alınabilir. Hazırlanan kontratta evi teslim alma ve teslim etme süreleri mutlaka yer almalıdır. Ayrıca sözleşme protokolünde eğer evde bir eksiklik ya da hasar varsa bu durum muhakkak sözleşmede yer almalıdır. Mobilyalı taşınmazda sözleşmeye ek demirbaş listesi ayrıca tanzim edilir. Lüks konutlarda ise mecura noter davet edilir ve yerinde teslim tutanağı düzenlenir. Mutfak bankosunda, fayanslarda, bayo armatürleri, camlar, sabit demirbaşlarda herhangi kırık çatlak arıza çizik gibi sorunlar var ise tutanakta belirtilir. Kontrat süresi sona erdiğinde yine noterden yetkili davet edilir. Kontrolde sorun çıkmaz ise depozit iade edilir. Eksik, onarım ihtiyacı gibi kullanım hatası depozitle karşılanır. Yetmediği taktirde yapılan giderin kalanı talep edilir. Ödeme yapılmazsa alacak davasi açılır. Mahkeme giderleri de ilave edilerek ödetilir. Bu nedenle sözleşmeler önemlidir.