Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi ev sahipleri dikkat başlığında kira bedeli hesaplama ve kiracı seçimini açıkladı.

Ev Kiralama // Gönenç Emlak Marmaris

EVİNİZİ KİRAYA VERİRKEN DİKKAT EDİNİZ

Marmaris Gönenç Emlak Şirketi ev sahipleri dikkat başlığında kira bedeli hesaplama ve kiracı seçimini açıkladı. Ev sahibi olmak günümüzde yapılacak en akıllıca yatırımlardan biridir çünkü özellikle büyük şehirlerde ev kiraları ve ev fiyatları arasında bazı orantısızlıklar bulunmaktadır. Ayrıca ev satın aldığınızda ve evinizi kiraya verirken aslında aynı zamanda, günden güne değerlenecek bir yerde ise oldukça karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Zaten büyük şehirlerde her bölge ve her semt günden güne değerlenmeye başlamaktadır.

Gittikçe artan sağlık kuruluşları, üniversiteler, ulaşım hatlarının genişlemesi üzerine ev satın alırken kira değerini hesaplamak ve ileride o dairenin size kazandıracağı artılardan haberdar olmak önemlidir. Evlerin kira değerini hesaplamak her şeyden önce günden güne kazancınızın artması için oldukça iyi olacaktır. Ev satın aldığınızda size dönmesi için kaç yıl geçeceğini de bu sayede hesaplayabilirsiniz.

Eğer ev sahibi iseniz ve evinizi kiraya vermek gibi bir amacınız varsa hem hukuki anlamda bir sorun yaşamamanız için hem de kiracınız ile karşılıklı güven ortamı oluşturabilmeniz için yapmanız gereken bazı şeyler vardır.

Öncelikle kira sözleşmesi oluşturmayı ve bunu düzenleme sürecinde uzman avukat desteği almanın yararlı olacağını belirtelim. Kira sözleşmeniz mutlaka kiracınızın hangi tarihlerde ne koşullarda ve nasıl ödeme yapacağını kapsayacak profesyonelce hazırlanmış olmalı. Evinizi kiraya verirken her kira alışınızın düzenli yapılacağına dair bir garanti alıyor olmanız gerekir.

Ev Sahibi Olmanın Avantajları

Ev sahibi olmak günümüz koşullarında özellikle evinizi kiraya verirken oldukça avantajlı olmaktadır. Eğer kira kaporası kiracınızdan alınmış kefil istemiş iseniz, bunun yanında profesyonel kira sözleşmesi hazırlanarak imza edildiyse işiniz kolaydır.

Dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinde özenle durduktan sonra evinizi gönül rahatlığıyla kiraya verebilirsiniz.  Öncelikle kiraya vereceğiniz aile veya şahıslarla yüz yüze görüşme yapmanız gerekir. Sosyal durumu, davranış, kültürel yapısı, size güven vermelidir. Diğer her şey ikinci planda kalır.  Sorunların çözümü hukuk yoludur. Ancak bu yol düşündüğünüzden uzun ve maliyeti yüksek olabilir.

Ev Kira Bedeli Hesabı Nasıl Yapılır?

Eğer ev sahibi iseniz evinizi almış olduğunuz fiyat bedeli üzerinden kira hesaplamasını yapabilirsiniz. Ancak evin kira bedelinin hesaplanması ev satın almadan önce yapılması gereken bir işlem olmalıdır.

Hesaplanması ise evin fiyatının 200’de 1’i alınarak yapılır. Ancak tek parametre  200/1 değildir. Güncel rayiçler fiyatı doğrudan belirler.  Ev kira bedelinin titizlikle hesap edilmesi  ev sahiplerinin en karlı şekilde evlerini kiraya vermesi demektir.