Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul danışmanlık ücretleri önceden tutarı bilinmesi gereken işlemler gereği kime neden ne miktarda ödeme nasıl yapılır açıkladı.

Kaparo Depozit Komisyon

komisyon ucretleri

Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlığı

Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul danışmanlık ücretleri önceden tutarı bilinmesi gereken işlemler gereği kime neden ne miktarda ödeme nasıl yapılır açıkladı.  Ev satma, satın alma, kiralama gibi işlemlerin çoğu gayrimenkul danışmanı sayesinde hızlı sürede gerçekleştirilir.  Evin kiralanma, satma gibi işlemlerde yapılan sözleşmeler alıcı satıcı arasında yapılır. Emlakçı iki tarafı bir araya getirerek anlaşmalarını sağlamaya çalışır. Satış işleminde başarılı olursa emlakçı hem alıcıdan hem de satıcıdan komisyonunu almaktadır. Emlakçının yapması gerekenler bittikten sonra komisyon alınmaktadır.

Gayrimenkul danışmanlık ücretleri olarak komisyon daima iki taraftan alınmaz. Örneğin kiralama işlemleri tamamlanınca hizmet bedeli sadece kiralayandan tarifeye uygun olarak alınır. Ödeme; konutlarda kiralayana aittir. İşyerleri kiralamada; her iki taraf payına düşeni öder. Emlakçının komisyon ücreti tarifede bellidir. Satılan veya kiralanan evler için alınan komisyonlardaki farklılık evin kira-satış bedeline göre değişmektedir. Genel olarak satışlarda %2 + KDV, kiralamalarda aylık kira tutarı + KDV’dir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yetki verirken belirlenen hususlara dikkat edilmeli
  • Emlakçıya verilen vekalet eksiksiz olmalıdır
  • Komisyon ücretinin miktarı bilinmelidir
  • Anlaşma yapılırken de belirlenen hususlara dikkat edilmelidir
  • Yer gösterme tutanağını okuyun, anlamadığınızı sorun. Açıklama isteyin.

Yer Gösterme Belgesi

Emlakçıya gitmeden önce bilinmesinde önemli fayda vardır. Bu nedenle vekalet verme işleminde dikkatli olunmalıdır. Komisyon ücreti uygun olarak ödenmelidir. Bununla birlikte  diğer durum, yer gösterme belgesidir. Yasal belge ile emlakçı gösterilecek olan ev hakkında belge düzenlenir. İmzalanan belge emlakçı tarafından kayda alınır. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2003 tarihli 59 Numaralı tebliği esas alınır.

Komisyon Kaparo Depozit

Ev kiralama veya satış işlemlerinde en etkili aracı emlakçıdır. Profesyonel gayrimenkul danışmanı alıcı ve satıcıyı bir araya getirir. Güvenli alışverişin kuralı budur. Kendi komisyon ücretini kiralama veya satış tamamlandıktan sonra talep edebilir.

Yanlış Bilinenler

Emlakçıya gitmeden bilinmesi gereken kaparo ücretinin nasıl ödenmesidir. Örneğin kiralayacağınız veya satın alacağınız ev için emlakçıya evi elinde tutması karşılığı kaparo ücreti ödediniz. Daha sonra verilen ücreti emlakçıdan alma hakkınız bulunmaz. Kaparo emlakçıda kalır iade edilmez. Bu işlem bize göre yanıştır.

Doğrusu Nedir?

Sıfır risk ile iş yapmak isterseniz doğrusunu anlatalım. Emlakçı kaparo almaz. Kiraya veren ile kiralayan bankada müşterek hesap açar. Münferiden çekilemez şerhi konulur. Her iki tarafın ve gayrimenkul danışmanın birlikte imzaladığı sözleşme üç nüsha düzenlenir. Hiç kimse tek başına parayı çekemez. Anlaşma zorunludur. İhtilaf olursa mahkeme kararı ile kaparo çekilebilir. Bu işlem depozit için de uygulanabilir.

Satış işlemleri yapılırken, satış bedelinin %10 (Yüzde on) altında olmayan tutar kaparo olarak alınır. Sözleşme yapılır. Para bankaya alıcı satıcı ortak hesabına yatırılır. Örneğin 300.000-TL tutarında satılık ev için 30.000-TL kaparo alınması uygundur.

Alıcı vaz geçer ise; Emlakçı bu paradan aksine hüküm yok ise vazgeçen için, komisyoncu 6.000-TL hizmet bedeli faturası düzenleyerek talep eder. 30.000-6.000=24.000-TL emlak sahibi alır.  Sözleşmede, vazgeçen taraf, her iki tarafın komisyonunu tazminat olarak öder ibaresi bulunuyor ise; 30.000-12.000= 18.000 Mülk sahibi, 12.000 komisyoncu talep eder. Para bankada olduğu için, Yargı yolu (İcra-mahkeme) ile tahsil edilir. Ayni şartlarda satıcı cayarsa tazminat öder.  

Sonuç

Sözleşmenin avukat tarafından tanzimi sizi birçok sıkıntıdan korur. 24 yıldır firmamız daima konusunun profesyonelleri ile çalışır. Avukatlık ofisi, mali müşavirlik bürosu, lisanslı harita kadastro mühendislik danışmanlığı, Profesyonel eksperlik firması, Yatırım finansman Uzmanlık ofisi çalıştığımız danışmanlık kurumlarıdır. Her ne işiniz olursa olsun konusunda uzman, bilgi ve birikim sahibi bilenlere danışmak kazandırır.  

gonenc emlak firmasi