Gönenç Emlak

Muğla çevresi ve gayrimenkul piyasası kapsamında yatırım amaçlı ev alırken nelere dikkat edilmeli konusunda açıklamalar yaptı.

Konut Piyasası // Gönenç Emlak

Satılık konutlara ilgi artıyor

Konut Yatırımları 

Muğla çevresi ve gayrimenkul piyasası kapsamında yatırım amaçlı ev alırken nelere dikkat edilmeli konusunda açıklamalar yaptı. Gayrimenkul sektörü sık yaşanan sorunlar nedeniyle uyarılarda bulunarak paylaşılmasına devam edileceği belirtildi. Konut almak istemek ve almak son derece zor, dikkat edilmesi gereken süreçtir. Bu işi yaparken çok dikkatli olunması gerekiyor. Bazı kişiler içinde yaşayacağı için ev almaktadır. Genelde de bütçelerine göre en fazla beğendikleri evi alırlar. Bazı alıcılar ise yatırıma uygun konut alırlar. Ancak yatırım amaçlı ev satın alırken bazı dikkat edilmesi gereken olan önemli unsurlar vardır.

Konut Özellikleri ve Seçimi

Evin mevcut konumu en çok dikkat edilecek olan hususların başında gelmektedir. Bu durum hem içinde yaşamasına yönelik seçilen hem de yatırım amaçlı alınan evler için gereksinir. Yatırım amaçlı alınan evlerden kira getiri beklentisi de olmaktadır. İnsanlar kendi oturacakları evleri seçerken konumuna ilk başta önem verir. Nitekim ister yatırım amaçlı olsun ister kullanmak için olsun alınacak evin konumu oldukça önem taşıyan bir meseledir.

Seçim yaparken özellikle evin merkezi yerde olması tercih edilir. Alışveriş merkezine, okullara, banka şubelerine, taksi durağına, plaja yakın olması aranan özelliklerdir. Doğal olarak ev kiralayacak kişiler de aynı düşüncede olmaktadır. Bu nedenle mevcut merkezi yerler ve gelişen semtlerden konut alınması gerekir. Seçim olarak yatırım amaçlı Marmaris satılık ev alırken gelişen semtlerden almak maddi perspektiften da uygun olmaktadır. Bu yüzden yeni gelişen teknolojiyi semtler adeta bir fırsat olarak da görülür.

Proje ve Temelden Ev Almak

Proje aşamasından ev almak maliyet olarak oldukça cazip gözükür. Fakat teknik olarak ortada bir ev henüz yoktur. Bu sebeple de ev alırken bu durum oldukça iyi düşünülmelidir. Proje ve sunulan hazır konutlar için firma değeri ayrıntılı araştırılmalıdır. Şirketin daha önce yapmış olduğu projelere bakılmalı ve ondan sonra karar verilmelidir. Zira projeden ev alıp da mağdur olan pek çok kişi de bulunmaktadır.

Satılık Ev Fiyatları

Muğla çevresi ve Marmaris Satılıklar birinci el satılık konutlarda 2+1 fiyatları 450.000-TL seviyelerinden başlar. 3+1 Konutlarda ise satış fiyatı 850.000-TL başlangıç seviyesindedir. Kalite, metraj, mevki fiyatın oluşumunu etkileyen unsurlardır. İkinci el evlerin ise 300-350.000-TL taban fiyatıdır. Üst sınır ucu açıktır. Yukarıda belirtilen unsurlara bir de yapının yaşı da ilave edilir.

Konut Kredisi Kullanımı

Yatırım amacıyla alınacak olan ev kredi ile alınacaksa en ideal konut kredisi iyice araştırılmalıdır. Konut kredisi faiz oranları piyasanın durumuna göre azalıp artmaktadır. Bir süre faiz oranları takip edilmelidir. Daha sonra konut kredisi için müracaat yapılmalıdır. Konut Kredisi faiz oranlarındaki en küçük farklılıklar bile ödenecek tutarı etkilemektedir. İzlenerek çok İyi araştırılmalıdır.

Yatırım amaçlı alınan ev için konumunun iyi seçilmesi kadar uygun kredinin seçilmesi de önemlidir. Kullanılacak olan kredinin aylık taksitinin belirlenen bütçeyi aşmaması gereklidir. Çünkü kullanılan kredi 90 gün ödenmediği takdirde yasal işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle de bu durumun araştırılması ve ona göre en ideal krediye müracaat yapılması gerekir.

MARMARİS GÖNENÇ EMLAK