Gönenç Emlak

Bir mülkün gerçek metrekare hesabı nasıl yapılır sorusunun yanıtını açıklıyoruz.

Metrekare Hesabı

Mülk Alırken Gerçek Metrekare Hesabını Nasıl Yapmalısınız?

Bir mülk satın alırken insanların en merak ettikleri konulardan biriside satın alacakları yerin gerçek metrekaresidir. Elbette bu konuda gayrimenkul danışmanınız size gerekli bilgileri verecektir. Ancak bu bilgi sizi tatmin etmemiş ise kolay bir şekilde metrekare hesabını kendinizde yapabilirsiniz. Peki, bir mülkün gerçek metrekare hesabı nasıl yapılır sorusunun yanıtını açıklıyoruz 

Birçok insanın vakıf olmadığı bu konu hakkında kısaca sizleri bilgilendirmek isteriz. Özellikle bir ev satın alırken verilen brüt metrekare değil net metrekareyi bilmeye ihtiyacınız vardır. Çünkü muhtemelen eşyalarınızı buna göre belirleyecek ve dekorasyon gibi konularda ne kadarlık bir masraf yapacağınızı tahminen de olsa önceden belirlemek isteyeceksinizdir. Net metrekare ile evin gerçek kullanım alanını belirlemiş olabilirsiniz. Genellikle verilen ilk bilgilerde ki metrekare hesabına evin duvarlarından balkonuna ve asansöre kadar olan alana kadar hesaplama yapılarak bilgi verilir ve bu durum daha sonra üzerinizde bir hayal kırıklığı yaratabilir.

Satın Alacağınız Evin Metrekaresi Neden Önemlidir?

Bir ev satın alırken veya evinizi satarken evinizin gerçek değerinin belirlenmesinde ki en önemli husus metrekaresidir. Çünkü belirlenecek olan bu metrekareye göre aidat öder, genel bina masraflarında ki payınız buna göre ve arsa payına göre belirlenir ve satış işlemlerinizde hakkınız olanı talep ederken alım işlemlerinizde evin gerçek değerini bilerek ödeme yapmış olursunuz.

Bir Evin Metrekare Hesabı Nasıl Yapılmaktadır?

Evlerin metrekareleri genellikle brüt olarak hesaplanmaktadır. Bu durum daha çok ev sahibinin işine geliyor gibi görülse de var olan tapuda yazacak olan metrekare brüt kullanım alanı olacaktır. Dolayısı ile olumlu veya olumsuz her halükarda alıcı ve satıcı eşit şartlardadır. Satın alacağınız evin net kullanım alanını belirlemek için öncelikle odaları tek tek ölçüp hesaplama yapmanız gerekecektir. Ölçümünü yaparak metrekaresini hesaplayacağınız odanın dikdörtgen olduğunu düşünecek olursanız tek yapmanız gereken iki kenar uzunluklarını birbiri ile çarpmanız gerekmektedir.

Büyük bir zamanınızın geçeceği düşünüldüğünde evinizde sizi bekleyen ferah bir evin olması çoğunluk tarafından tercih edilecek bir durumdur. Odanın dikdörtgen değil de farklı uzunluklara sahip olduğu düşünüldüğünde hesap yapmak biraz daha karmaşık gelebilir ancak tek yapmanız gereken bu kenarları birbiri ile çarpmak olacaktır. Örneğin 400cm bir duvar ve 200cm diğer bir duvar olduğunu düşünün. Bu durumda odanın metrekaresi 80 metrekaredir.