Gönenç Emlak

Muğla Marmaris gayrimenkul sektöründe imar barışı benimsendi ve akıllı evler ilgisi günden güne artıyor.

İmar Barışı

af cikti

İmar Barışı Nedir?

Muğla Marmaris gayrimenkul sektöründe imar barışı benimsendi ve akıllı evler ilgisi günden güne artıyor. İmar barışı, devlet tarafından vatandaşlara sunulan imar kayıt belgelerinden oluşmaktadır. İmar barışından faydalanabilmek için, yapıların 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış olması şartı uygun görülmüştür.

İmar barışı sağlanabilmesi için gerekli başvuruların yapılmış olması gerekmektedir. Başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine yapılabilmektedir. İsteyen kişiler e devlet üzerinden de başvuru yapabilirler.

Kimler Yararlanır?

İmar barışı, vatandaşların kayıt dışı olan yapılarını kayıt altına alabilecekleri fırsat olarak görülmektedir. Nitekim imarı olmayan yapılar; doğal gaz, su, elektrik gibi imkanlardan yararlanamazken, kayıt belgesi alanlar bu imkanlardan faydalanabilirler.

Vatandaşların imar barışı yasasından faydalanabilmesi için belli bir ücret yatırmaları gerekmektedir. Bu ücret imarsız yapıların toplam değerinin yüzde 3'ü ile 5'i arasında değişmektedir. Bu ücreti yatıran vatandaşlar imar barışından faydalanıp, imar kayıt belgesi almaktadırlar.

Teknolojik Akıllı Evler

Akıllı evler diğer evlere oranla çok daha teknolojik, konforlu ve güvenli evlerdir. Akıllı evlerde bulunan akıllı sensörler birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Aydınlatmadan ısıtmaya, ev aletleri, prizler, uzaktan kontrol sistemi sayesinde kontrol altında tutulabilmektedir.

Akıllı Evlerin Getirdiği Kolaylıklar

  • Akıllı evlerde bulunan sensörler ve kameralar sayesinde olası bir hareket hemen algılanır. Hırsızlık gibi bir olay anında gerekli bütün birimlere sinyal gönderilir. Bununla beraber size de de gerekli sinyaller gönderilir.
  • Akıllı evlerde, ani bir misafiriniz geldiği takdirde, suyu ısıtabilir, oda sıcaklıklarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Eviniz güneş almıyorsa hemen perdeleri çekebilirsiniz. Işıkları istediğiniz gibi açıp kapatabilmek mümkündür. Evde olmadığınız durumlarda da gerekli tüm eksiklikleri anında giderebilirsiniz.
  • Kameralar sayesinde evinizi istediğiniz anda kontrol edebilirsiniz. Elektrik sistemlerinin tümünü istediğiniz anda hemen kapatabilir, tüp kaçaklarını engelleyebilirsiniz. Kısacası bütün kontrol sizin elinizde olacaktır
  • Güvenlik açısından da son derece üstün teknolojiyle donatılmış sistem hareket sensörleri, anlık bildirimler yapabilmektedirler. Evde olmadığınız zamanlarda evinize kim girdiyse veya evinizin yakınında kim varsa hemen tespit edilebilmektedir.
  • Görüldüğü üzere akıllı ev teknolojisi, eski tip evlere göre çok daha avantajlı konumdadır. Bununla beraber güvenlik, konfo tamamen sizin elinize geçer. Merkezi alarm sistemleri sayesinde eviniz herhangi tacize uğradığı anda derhal gerekli birimlere bilgi verilmektedir.

Sonuç

Türkiye genelinde olduğu gibi Marmaris Emlak Piyasası yasaya ilgi görerek benimsendi. kaçak durumda bulunan yapılar eklentiler kayıt altına alındı. Kentsel dönüşüm üzerinde de etkisinin olması beklenmektedir. Kayıt altına alınmış olan yapılarda uygulamanın daha kolay olması prosedürün hızlı işlemesine katkısı umuluyor. Marmaris Armutalan İçmeler yasaya ilgi göstermede öne çıktı. Göz önünde olan sorunu görmezden gelmek yerine çözüm odaklı yaklaşımlar daha tutarlı. Ancak insanımız EKB enerji kimlik belgesi bulunan, akılı evler sistemine sahip konutlarda yaşamayı hak ediyor. İmar barışı sadece geçiş süreci olarak görülmeli. Deprem gerçeği ile beraber yaşadığımızı unutmayalım.

Kemal Gonenc