Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi 26 yıldır gayrimenkul piyasalarını yakından takip ederek yerel Marmaris gayrimenkul piyasasındaki gelişmeleri ve yönünü izliyor.

İmar Barışı Etkileri // Gönenç Emlak

Bilgi Paylaşımı

Gönenç Emlak Şirketi 26 yıldır gayrimenkul piyasalarını yakından takip ederek yerel Marmaris gayrimenkul piyasasındaki gelişmeleri ve yönünü izliyor. Üçer aylık bilgi toplama, değerlendirme, analiz sonuçlarını içerik oluşturarak kendi network ağındaki üyeleriyle Marmaris Emlak Bülteni üzerinden paylaşıyor. Bazı içerikler kapsamında sitemiz üzerinden makaleler Blog bölümünde izleyiciye sunulmaktadır.

Gündem Sürekli Değişiyor

Yılın ilk çeyrek sonuna doğru salgın tüm dünyada ekonomileri olumsuz etkisiyle sarstı. İkinci çeyrekte salgının kontrollü kriz dönemine geçildi. Üçüncü çeyrekte toparlanma yaşanıyor. Gündeme kovit-19 otururken doğu Akdeniz, gaz rezervi bulunması da öne çıktı. İmar barışı yasası sonuçlarını tartışmak mümkün olamadı. Bu konuya değinelim istedik.

Kanun İhtiyaçtan Çıkarıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, 2018 senesinde başlatmış olduğu imar barışı, vatandaşla devlet arasında olan gayrimenkul ve konut problemlerinin çözülmesini amaç edinmiştir. Birçok ev sahibi ruhsatsız mülkleri nedeniyle gerek satım gerek kiraya verme konularında ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Uygulamayla pek çok yurttaşın sorunu çözülmüş oldu. Piyasalar olumlu etkilendi. Muğla çevresi ve Marmaris satılık evler artık daha popüler. Çünkü ruhsat problemleri ortadan kalktı.

Sektör Gelişiyor

Ülkemizde son senelerde taşınmaz sektörüı çok kıymetli aşamalar kaydedildi.. Özellikle son senelerde devletin desteklediği kentsel dönüşüm politikaları, inşaat sektörünün hep canlı kalmasını sağlamıştır. Bunun beraberinde imar barışı etkileri açısından kanunun da yürürlüğe girmesiyle beraber konut piyasası büyük bir ivme kazanmıştır. Tarihi konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşle salgın koşullarında talep patlaması sağlamıştır.

Yerel Gayrimenkul Sektörü

Muğla çevresi yaşanan uygulamanın benimsendiği izlenebilmektedir. Selimiye satılık arsa sektöründe parsel satın alan akıllı ev inşa etme yanında, kaçak olan binalar kanuni statü kazanmış pozitif hareketlilik yaşanmıştır. İmar affından faydalanan sayısının on milyonu bulması, gelen yeni düzenlemenin kitlelere olumlu etki yolunu açmıştır. İzinsiz eklenti yapılan sıkıntılı Marmaris Satılık Daireler kanundan faydalanan avantajlı duruma geçince fiyatlar yükselmiştir.

İmar Barışından En Çok Kimleri Etkiledi?

Bu kanunun getirdiği, canlılık birçok ilde ev satışlarının artmasını ve dolayısıyla da villa daire fiyatlarının artmasının önünü açmıştır. Konut fiyat artışı en çok görülen iller şöyle sayılabilir; Zonguldak, Giresun, Edirne, Yozgat, Erzincan, sayılabilir. Ayrıca, bu uygulama yalnızca konut piyasası değil, ticari mülkleri de kapsamıştır. Ticari mülklerin kira ve satış değerleri artmış, piyasada herkesi içeren bir canlılığın oluşmasına neden olmuştur.

Yaralar Sarıldı

Keşke yaralar olmasaydı. Yapılan affın pozitif  etkilediği sınıfın dar gelirli kesimin olması en sevindirici gelişmelerden biridir. Genellikle İstanbul'a yapılan göçler, çarpık kentleşmenin ve kaçak yapı artışının en önemli nedenini oluşturmuştur. Ruhsatsız, gecekondu tarzı evlerde yaşamakta olan yoksul vatandaşların bu afla evlerinin tapulu hale gelmesi, ev satabilme ve yenileme hakkı verildi. Böylece ekonomik sıkıntı içinde olan, dar gelirli halkımızın problemlerini çözecektir. Ayrıca, kaçak olan bir yapı veya ticari mülk üzerinden ticari ve konut kredisi çekilmesinin olanağı yoktur. Bu uygulamayla gerçek kişi ve sermaye sahiplerinin itibarını artacaktır.

İmar Barışı Etkileri ve Sonuçlar

Kanunun uygulamasıyla elbette yalnızca topluma değil, devlete de geri dönüşü güçlü olacaktır. Atıl olan kaynaklar devlete geri dönüş yapacaktır. Yaklaşık on milyon insanın faydalandığı bu yasadan dolayı devletin kasasına ortalama yirmi-otuz milyon dolarlık bir miktarın girmesi sağlandı. Ayrıca, legal hale gelen bu binalardan artık belediyeler de gayrimenkul vergisi almak mümkün olacaktır. Uygulama Türkiye genelinde olduğu kadar Marmaris gayrimenkul piyasalarında da başarılı olmuştur. İmar barışı etkileri konusunda yorum elestiri ve görüşlerinizi lütfen iletişim sayfamızdan gönderiniz..