Gönenç Emlak

Muğla Marmaris Gönenç Emlak Şirketi tarafından kiracılı ev satışı riskleri açıklandı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği duyuruldu.

Kiracılı Ev Satışı

Kiracı İçindeyken Evin Satılması

Muğla Marmaris Gönenç Emlak Şirketi tarafından kiracılı ev satışı riskleri açıklandı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği duyuruldu. Yasal olarak ev sahibi, sahibi olduğu evi satmış olsa dahi kiracının tahliyesini talep edemiyor. Kiracı hakları aynı devam ediyor. Fakat önemli bir farkla; yeni ev sahibinin kendisi ya da 1.dereceden akrabalarının ihtiyacı varsa kiracının evden çıkmasını talep edebiliyor.

Yeni ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak istiyorsa öncelikle ihtar etmesi gerekiyor. İhtardan sonra kiracının evi boşaltmak için 6 ay süresi vardır. Eğer 6 ay içinde evden çıkmazsa, yeni ev sahibi mahkemeye başvurma hakkına sahip olur.

Ev Sahibi Değişirse

  1. Eski ev sahibi ile kiracı arasında olan kira kontratı aynı şekilde devam eder. Kontrat bitene kadar ev sahibi kiracıyı evden tahliye ettiremez. Ancak ev sahibi birinci dereceden akrabalarının eve ihtiyacı oluğu kanıtlarsa, kiracının evden çıkması zorunlu olur.
  2. Evin içerisinde kiracı olsa dahi, evin yeni sahibi yeniden inşaat yada büyük bir tadilat olarak işleme başlanılmak istenirse kiracının evden çıkması talep edilebilir. Bu durumda kira kontratı fesih edilmiş olur. Fakat ev sahibi yine ihtar vermek durumundadır.
  3. Yeni ev sahibi ihtarı verdikten sonra kiracının 6 ay içinde evi boşaltması gerekmektedir.

Dikkat Etmeniz Gereken 5 Konu

  1. Kiracının yaşamayı sürdürdüğü bir ev satın alındığında, kira sözleşmesindeki tüm maddeler yeni ev sahibine devredilir.
  2. Evin yeni sahibinden, kiracıdan kiralama karşılığında almış olduğu depozito bedelini almayı talep edebilirsiniz.
  3. Evi satın alacağınız ev sahibi ile mevcut kiracısı arasındaki kira sözleşmesini mutlaka incelemelisiniz. Sözleşmede ev sahibinin ve kiracının haklarının nasıl sınırlandırıldığı konusunda dikkatli olun.
  4. Evi satın alacağınız ev sahibinden kiranın düzenli ödenip ödenmediği ile ilgili bilgi alın.
  5. Satın alacağınız evde oturmakta olan kiracı ile mutlaka tanışmalısınız. Sizin için uygun bir kiracı olup olmadığını düşünün.

Kiracı içindeyken evin satılması durumunda her iki taraf için de hak söz konusudur. Konunun iyice araştırılıp her iki taraf için de zor duruma düşmeyecek şekilde bir sonuca varılması gerekir.

Kiracı İçindeyken Evin Satılması

Yasal olarak ev sahibi, sahibi olduğu evi satmış olsa dahi kiracının tahliyesini talep edemiyor. Kiracı hakları aynı devam ediyor. Fakat önemli bir farkla; yeni ev sahibinin kendisi ya da 1.dereceden akrabalarının ihtiyacı varsa kiracının evden çıkmasını talep edebiliyor.

Sonuç

Önerimiz öncelikle kiracı bulunan ev satın almayı tercih etmeyin. Eğer kararınızı verdiyseniz, kiracıdan  tahliye taahhütnamesi almak koşulu ile işlem yapmayı düşünebilirsiniz. Bu konuda en doğrusu profesyonel destek almaktır. Gayrimenkul mevzuatında uzman avukat sizi yasal olarak karşılaşacağınız sakıncalardan koruyacaktır.