Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi Türkiye Gayrimenkul sektörü ve Marmaris emlak piyasası konut fiyatları neden artıyor konusunda açıklama yapıyor.

Konut Fiyatları Yükseliyor // Gönenç Emlak Marmaris

konut fiyat artışları devam ediyor

Konut Fiyatları Neden Artıyor?

Gönenç Emlak Şirketi Türkiye Gayrimenkul sektörü ve Marmaris Emlak piyasası konut fiyatları neden artıyor konusunda açıklama yapıyor. Belki de soruyu tersten sormalı. Konut satışları neden düşüyor? Tahterevalli gibi. Birisi yükselirken diğer tarafı düşüyor.

İstanbul Sektörün Lideri

Yılın son ayları konut satış işlem yüzdelerine bakıldığında tabloda geçtiğimiz yıl aynı döneme göre gerileme görülüyor. Toplam konut satışı %1,9, ipotekli konut satışı ise %25 oranında düşmüş durumda. Özellikle kentsel dönüşüm ile beraber insanlar artık sadece barınma ihtiyaçları için değil yatırım ve güvenlik amaçlı konut satın almaya başladı. Birkaç yıl içinde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler ilk sırada olmak üzere farklı şehirde konut satış oranları çok ciddi oranda arttı. Yurt içi ve yurt dışında meydana gelen gelişmeler sonrasında ise 2019 senesinin sonlarına doğru bankaların faiz oranlarında gerileme meydana gelmeye başladı. Birçok kişi bu durumun geçici olduğunu ya da konut satışlarına yansımayacak diye düşündüler.

Teşvikler ve Kampanyalar

Önceleri bu düşünce doğru olsa da sonrasında bankaların sunduğu yeni faiz oranları ev alacak bireyleri ciddi anlamda düşünmeye başladı. Tepki gelişmesi refleks olarak çok yavaş davranış gösterdi. Böyle olunca da konut satışları yapılan araştırmaların devamında da görüldüğü üzere bir yılın öncesine göre çok daha yüksek olan oranlar aşamalı olarak düştü. Devletin, ilk konut sahibi olmak isteyenlere teşvikler sağlaması talebi destekleyen etki sağladı. Özellikle önemli projeleri tesis eden firmaların, kampanyalar düzenlemesi piyasalarda canlanma sağlamaya yönelik olumlu etkiler sağladı. Türkiye emlak konut piyasasında bulunan konut stok arzının daralmasına yönelik çabalar karşılık buldu.

Satış Azaldı Fiyatlar Düşmedi

Konut satışlarının işlem hacmimim düşmesinin farklı nedenleri var. Birçok ev sahibinin satışa sunduğu konutları, olması gerekenden yüksek fiyatlara satmak istemesini de belirtebiliriz. Genel olarak enflasyon seviyelerindeki dalgalanma piyasalarda pozisyon almada etken oldu. Öncesine göre birçok mevkideki evlerin gayrimenkul satış fiyatları nerede ise %100 seviyesini aşarak arttı. Bu etmen daha çok büyük kentlerde yaşanıyor. Rant beklentisi fiyatlandı. Konutların satılacağı yerlerde yapılacağı söylenen projeler etmen oldu. Şimdi ise, şirketler yeni konut projeleri ile insanların uygun fiyatlara ev sahibi olması adına çalışmalarına ve tamamlanmış konutları kampanyalarla satmaya gayret ediyor.

Marmaris Piyasası

Türkiye gayrimenkul piyasasında izlediklerimiz Muğla çevresi ve Marmaris emlak piyasasında benzerlikleri yansıtıyor. Yerel piyasalarda özgün özelliklerden kaynaklanan farklılıklar daima olur. Bu farklılıkların başında yerel piyasada gelişmenin yönünü belirleyen etkiler öne çıkar. Yazlık ev ve birinci el konut satışlarında, fiyatların yükselmesinden kaynaklanan işlem daralması yaşanıyor. Konut satış fiyatlarının artmasında en önemli nedenlerden birisi, daire başına düşen arsa payı maliyetlerinin artması olduğunun altını çizelim.

Kentsel Dönüşüm

Marmaris Merkez ve yakın çevresinde imarlı satılık parseller kalmadı.  Ancak kentsel dönüşüm ile inşaat için parsel kazanılıyor. 20-30 yaşındaki binalar yıkılarak yerine yeni yapılar yapılıyor. İlk aşamada iki katlı eski yapılar imar planları öncesi yapıldığından 3 veya dört katlı yapı avantajlıydı. Dubleks evin yerine 10 daire yapılarak konut arzına katkı veriliyordu. Birkaç yıl içinde uygulama sone erdi. Çünkü bu tip gayrimenkuller tükendi.

Konut Satış Fiyatları Düşer mi?

Mevcut koşullarda hayır. Parsel bulunması sorunu teknik olarak çözümsüz görünüyor. Yeni imara açılacak alanlar da kalmadı. Önü deniz, diğer üç tarafı orman. Genişleme yeni imar alanları yaratmak mümkün görünmüyor. Bu nedenle fiyatların artmasını önlemeye kentsel dönüşüm de çare olmamıştır. Aksine, dönüşüm sayesinde üretilen yapılar arsa payı maliyeti yanında girdi fiyatlarının da artması ile satış fiyatının belirlenmesinde rolü vardır. Yerel piyasada konut fiyatları artışında belirleyici olan, arsa bulunmadığı için konut arzının azalarak sıfır noktasına ilerlemesidir.