Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç konut satışında yeni model başlıklı yazdığı makaleyi Marmaris gayrimenkul sektörüne sunuyor.

Konut Satışında Yeni Model

Yenilik Gelişimin Sonucudur

Gönenç Emlak Şirketi kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç konut satışında yeni model başlıklı yazdığı makaleyi Marmaris gayrimenkul sektörüne sunuyor. Peki bu yeni model nedir? İlçemizde uygulanır mı? Benimsenir mi? İzleyelim. 

Türkiye genelinde konut stok seviyesi yaklaşık olarak 800.000 adet gibi önemli sayıya ulaştı. Gayrimenkul sektöründe emlak arz ve talep dengesi tesis edilemedi. Arada bulunan açığın günden güne büyümesi özellikle yapımcı firmalarda pazarlama çalışmalarını hızlandırmak, geliştirmek gibi hareketliliğe neden oldu.

Özellikle proje üzerinden pazarlama çalışması yürüten marka inşaat firmaları piyasaya sunulan konut stoklarını azaltmaya yönelik girişimlerde bulunuyor. Bölgesel olarak sms mesajları ile yerel çalışma yürütülürken, televizyonların görsel gücünden yararlanarak reklamlar, lansman faaliyetleri birbirini izliyor.

 Dikkat çekici uzun vadeli (50 ay) sıfır faiz ile ödemeli konut satışları başarılı oluyor.  Firmalar tarafından düzenlenen indirimli özel kampanyalar uygulamaları gayrimenkul sektörüne canlılık getiriyor. Önemli finansal yatırımlarla oluşturulan projelerin realize edilerek satışla tamamlanması sürecinde zamanlama önemlidir. Temel amaç kar etmek olduğu için, projenin gerçekleşmesi ve satışla sonuçlanması istenir. Planlanan süre aşılırsa kardan zarar da göze alınarak faaliyetin tamamlanması beklenir. Üretim ve satış birlikteliğinde denge önemlidir. Konut üretirseniz, satış içindir. Satamadığınız ürün size zarar yazar.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe markalı konut şirketleri, hedeflenen üretimi beklenen sürede satarak varlığını sürdürmek ister. İşte bunun gerçekleşmesi amacıyla klasik çalışmalar yanında yeni modeller de gelişiyor. Kampanyalar devam ederken yeni bir model yaygınlaşmaya başladı. Benimsenmesi ümit edilen bu modelde formül; önce dene sonra satın al yöntemi oldu.

Yeni Model

Rekabet ve ihtiyaçlar yaşantımızı, ticari hayatımızı geliştiriyor. Yeni modelde, satın almak istediğiniz evin size uygun olup olmadığı kararını verebilmek amacıyla deniyorsunuz. Nasıl? Bir yıl süre için evi kiralıyorsunuz. Deneme süresi olan bir yılın sonunda evi beğendiyseniz satın alıyorsunuz. Üstelik satın almaya karar verdiğinizde, ödediğiniz bir yıllık kira ücreti, evin satış fiyatından düşülüyor. İşte yeni model. Tüketici lehine olan bu modelin benimsenmesi belki de gelecekte kalıcı olabilir. Bilindiği gibi metraj kalite mevki yaş gibi parametreler evlerin satış fiyatlarında doğrudan belirleyici rol oynar. Kira fiyatları da bu nedenlerle 1.000-7.000-TL seviyelerinde değişkenlik gösterir.

Marmaris Emlak Piyasası

Türkiye geneli uygulanan yeni satış modeli ilçemizde bildiğimiz kadarı ile uygulanmıyor. Öncelikle birinci etmen, inşaata uygun imarlı, büyük projeleri oluşturacak arsalar yok. Var olan parseller yüksek arsa payı maliyeti getiriyor. Kentsel dönüşüm yöntemiyle yeni konutlar inşa edilebiliyor.

İkinci olarak bütün kıyı kasabalarına olduğu gibi ilçemiz de göç alıyor. 25 yıl önce 6.000 olan nüfus sürekli ikamet edenlerle 100.000 seviyesinde. Konut talebi, arzı karşılıyor. Her seviyeden konut tipi, daire, yazlı daire, villa satışı yaşanıyor. Arz talep ilişkisinin fiyatları belirlemesi açısından bakılınca fiyatlarda gerileme değil aksine artış izleniyor. Marmaris emlak piyasasında mevcut koşullar devam ettiği sürece Marmaris satılık ev piyasasında bu model benimsenir mi? Sorusuna maalesef yanıtımız hayır. Al gülüm ver gülüm tarzı peşin ödeme ile alışveriş devam eder.

Kemal Gönenç

gonenc emlak firmasi