Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi 29’ncu yılında Marmaris Konut piyasası Dünyayı saran virüs salgını nedeniyle birçok sektörü  etkilediğini açıkladı.

Marmaris Konut Piyasası // Gönenç Emlak

konut piyası ne durumda

Marmaris Konut Piyasası Güncel Haberleri

Gönenç Emlak Şirketi 29’ncu yılında Marmaris Konut piyasası Dünyayı saran virüs salgını nedeniyle birçok sektörü  etkilediğini açıkladı. Bazı sektörler olumlu yönde bir etkileşim izlerken bazı sektörler de olumsuz yönde göstergeler verdi. Gayrimenkul sektöründe müstakil olan ev fiyatlarında artış sağlamasına rağmen hareketliliğini hala devam ettirmektedir. Bireyler gayrimenkulde ev satın alabildikleri gibi kiralama yöntemine de başvurmaktadır. Aynı zamanda gayrimenkul yatırım amaçlı da kullanılmaktadır. Örneğin, Marmaris emlak piyasası kapsamında satılık ev alarak kiraya verdiğinde gelir sağlanabilir. Tam tersini yapıp evi satın aldıktan sonra çocuklarına ya da torunlarına kalması amacıyla da bekletmektedir. Bütün uygulamalar doğrultusunda  gayrimenkul sektörü bazı evler, işyerlerinde yükselme olsa dahi sektör, eskiden olduğu gibi ticaretini korumaktadır.

Piyasasından Haberler

Gayrimenkul sektöründen haberlerde en önemli hususlardan birisini taşınmaz fiyatları oluşturmaktadır. Gayrimenkul fiyatları salgınla beraber dalgalanmaya uğramıştır. Bazı taşınmaz çeşitlerinde artış söz konusuyken bazı çeşitlerinde, düşme ya da sabit kalması söz konusudur. Kiralama, satın almanın da ayrı olacak şekilde ekonomide yeri vardır. Salgın, deprem korkusuyla beraber insanlar müstakil evlerin kullanımını arttırmaya çalışmıştır. Böylece piyasada müstakil evlerdeki talep nedeniyle yükselme etkisi göstermiştir.

ABD ve Avrupa Gayrimenkul Piyasası

Ayrıca en güncel olan haber bilgisi, Amerika'da da konut fiyatları yükselmiştir. Örneğin, Almanya'da %7, Fransa'da %5, İtalya'da %1 ve Belçika'da %3 atmıştır. Önemli olan dünyada emlak sektörü böyle iken Türkiye'de durum nedir? Türkiye'de, tarihi zirvesini gördüğünü biliyoruz. Yükselmesini 17 aydır sürdürdü. Son bilgiye göre, metrekare ortalama birim fiyatı 3 bin 530 lirayı gördüğüdür. Tüm artış sektörde yılbaşından bu yana 300 binden fazla evin satılmasını engelleyemedi. Bu gelişme artan fiyatlara rağmen piyasanın hala canlı olduğunun göstergesi oldu diyebiliriz.

Konut Piyasasının Durumu

Piyasada 2021 yılında gayrimenkul kiralama işlemleri payı oranında etkiledi. En çok değişimle etkilenme Marmaris konut piyasası alanında gerçekleşti. Nedeni deprem korkusu, salgın olmasıdır. Türkiye genelinde ortalama fiyatlarda dalgalanmaya neden oldu. Yine de bazı illere göre farklı etki gösterdi. İstanbul ilinde kiralar göreli olarak gerilerken, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya’da ev kiralarında artış olduğu haberi bildirildi. Bütün veriler tartışmaya açık olup ortalama kiranın  1,307 Türk Lirası olduğu belirtildi. Evlerin tipine göre fiyatları belirlendi. İl bazında en yüksek kira ortalaması şu şekildedir:

Muğla: 1.568 TL- İstanbul: 1.486 İzmir:1.475  Antalya: 1.334- Gaziantep: 1.289 Emlak sektörünü en çok etkileyen konut alanında kira, satın alma işlem  seviyelerini göstermektedir.

2023 yılında ise Marmaris konut piyasası için örnek verdiğimiz değerlerin tümü değişmiş, fiyatlar zirve yapmıştır. Türkiye'de artık ciddi olarak kiralar, ev kiralama konusunda önemli sorunlar vardır. yerel Marmaris Emlak Piyasasında 2+1 kiralık ev aylık asgari 5.000-Lira seviyelerindedir. Metraj, mevki, yaş, konum durumuna göre 15.000-TL, mobilyalı konutlarda 25.000-TL fiyat etiketleri izlenmektedir.   

Marmaris Konut Piyasası Kira Fiyatları

İki yıl önce yerel piyasada geçerli reel fiyat seviyelerinin belirtilen ortalamalarla alakası yoktur. Sektörde satılık kiralık fiyatları metraj, yaş, mevki parametreleri belirler. Yeni yani birinci el 2+1 kiralık daire aylık ödeme ortalaması 3.000- 3.500-TL düzeyindedir. Deniz manzaralı dairelerde 4.000-5.000-TL aylık kirayla kiracı bulunmaktadır. İkinci el 2+1 masrafsız daireler 2.000-2400-TL’dir. Metraj, oda sayısı artınca değer yükselir. Arsa payı yüksek maliyeti nedeniyle yerel piyasa satılık daire fiyat ortalaması 1m2=8.000-TL tespit edilmiştir. Değerlendirme 700.000-Liraya satılan taşınmazın 85 metrekare olması üzerinden elde edilir. Denize sıfır birinci kat 1+1 daire 1.600.000 T. Lirası olarak satışa sunulduğunu belirtelim. Daireler neden pahalı? Soru yanıtı sitemiz BLOGLARIMIZ bölümünde verilmektedir. Tüm açıklanan rakamlara karşın çok yaygın olmamakla beraber hala fırsatlar vardır. Makul fiyatlı iyi mevkide satışa çıkarılan taşınmazlar sektöre sunulmaktadır.