Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi 27’nci yılında Marmaris Konut piyasası Dünyayı saran virüs salgını nedeniyle birçok sektörü  etkilediğini açıkladı.

Marmaris Konut Piyasası // Gönenç Emlak

konut piyası ne durumda

Gayrimenkul Sektöründen Güncel Haberler

Gönenç Emlak Şirketi 27’nci yılında Marmaris Konut piyasası Dünyayı saran virüs salgını nedeniyle birçok sektörü  etkilediğini açıkladı. Bazı sektörler olumlu yönde bir etkileşim izlerken bazı sektörler de olumsuz yönde göstergeler verdi. Gayrimenkul sektörü ise müstakil olan ev fiyatlarında artış sağlamasına rağmen hareketliliğini hala devam ettirmektedir. Bireyler gayrimenkulde ev satın alabildikleri gibi kiralama yöntemine de başvurmaktadır. Aynı zamanda gayrimenkul yatırım amaçlı da kullanılmaktadır. Örneğin, Marmaris emlak piyasası kapsamında satılık ev alarak kiraya verdiğinde gelir sağlanabilir. Bunun tam tersini yapıp evi satın aldıktan sonra çocuklarına ya da torunlarına kalması amacıyla da bekletmektedir. Bütün bu uygulamalar doğrultusunda  gayrimenkul sektörü bazı ev ve işyerlerinde artış olsa dahi sektör, eskiden olduğu gibi ticaretini korumaktadır.

Piyasasından Haberler

Gayrimenkul sektöründen haberlerde en önemli hususlardan birisini taşınmaz fiyatları oluşturmaktadır. Gayrimenkul fiyatları salgınla beraber dalgalanmaya uğramıştır. Bazı konut çeşitlerinde artış söz konusuyken bazı çeşitlerinde ise düşme ya da sabit kalması söz konusudur. Kiralama ve satın almanın da ayrı olacak şekilde ekonomide yeri vardır. Salgın ve deprem korkusuyla beraber insanlar müstakil evlerin kullanımını arttırmaya çalışmıştır. Böylece piyasada müstakil evlerdeki talep nedeniyle artış etkisi göstermiştir.

ABD ve Avrupa Gayrimenkul Piyasası

Bununla birlikte en güncel olan haber bilgisi ise, Amerika'da da konut fiyatları yükselmiştir. Örneğin, Almanya'da %7, Fransa'da %5, İtalya'da %1 ve Belçika'da %3 atmıştır. Önemli olan ise dünyada konut sektörü böyle iken Türkiye'de durum nedir? Türkiye'nin ise, tarihi zirvesini gördüğünü biliyoruz. Yükselmesini17 aydır sürdürdü. Son bilgiye göre, metrekare ortalama birim fiyatı 3 bin 530 lirayı gördüğüdür. Tüm bu artış sektörde yılbaşından bu yana 300 binden fazla evin satılmasını engelleyemedi. Bu gelişme artan fiyatlara rağmen piyasanın hala canlı olduğunun göstergesi oldu diyebiliriz.

Konut Piyasasının Durumu

Piyasada gayrimenkul kiralama işlemleri payı oranında etkiledi. En çok değişim ve etkilenme Marmaris konut piyasası alanında gerçekleşti. Bunun nedeni deprem korkusu ve salgın olmasıdır. Türkiye genelinde ortalama fiyatlarda dalgalanmaya neden oldu. Yine de bazı illere göre farklı etki gösterdi. İstanbul ilinde kiralar göreli olarak gerilerken, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da ev kiralarında artış olduğu haberi bildirildi. Bütün bu veriler tartışmaya açık olup ortalama kiranın ise bu zamanda 1,307 TL olduğu belirtildi. Evlerin tipine göre fiyatları belirlendi. İl bazında en yüksek kira ortalaması şu şekildedir:

Muğla: 1.568 TL - İstanbul: 1.486 TL - İzmir: 1.475 TL - Antalya: 1.334 TL - Gaziantep: 1.289 TL. Gayrimenkul sektörünü en çok etkileyen konut alanında kira ve satın alma işlemleri bu seviyeleri göstermektedir.

Marmaris Konut Piyasası

Yerel piyasada geçerli reel fiyat seviyelerinin belirtilen ortalamalarla alakası yoktur. Sektörde satılık veya kiralık fiyatları metraj, yaş, mevki parametreleri belirler. Yeni yani birinci el 2+1 kiralık daire aylık ödeme ortalaması 3.000-TL - 3.500-TL düzeyindedir. Deniz manzaralı dairelerde ise 4.000-5.000-TL aylık kirayla kiracı bulunmaktadır. İkinci el 2+1 masrafsız daireler 2.000-2400-TL’dir. Metraj, oda sayısı artınca değer yükselir. Arsa payı yüksek maliyeti nedeniyle Marmaris satılık daire fiyat ortalaması 1m2=8.000-TL tespit edilmiştir. Değerlendirme 700.000-TL satılan taşınmazın 85 metrekare olması üzerinden elde edilir. Denize sıfır birinci kat 1+1 daire 1.600.000-TL olarak satışa sunulduğunu belirtelim. Daireler neden pahalı? Bu soru yanıtı sitemiz BLOGLARIMIZ bölümünde verilmektedir. Tüm açıklanan rakamlara karşın çok yaygın olmamakla beraber hala fırsatlar bulunmaktadır. Makul fiyatlı iyi mevkide satışa çıkarılan taşınmazlar sektöre sunulmaktadır.