Gönenç Emlak

Muğla çevresi ve Marmaris gayrimenkul piyasasında Gönenç Covid-19 salgınına rağmen tarihi konut faizlerindeki düşüş ipotekli satışları patlattığını açıkladı.

Konut Piyasasında Değişimler Yaşanıyor // Gönenç Emlak Marmaris

konut piyasası

Alan Kazanıyor

Muğla çevresi ve Marmaris gayrimenkul piyasası Gönenç Covid-19 salgınına rağmen tarihi konut faizlerindeki düşüş ipotekli satışları patlattığını açıkladı. Konut kredisi faizlerinin uygun koşullarla sağlanması özellikle ikinci el taşınmazlarda ciddi talebin oluştuğunu gösterdi. Bunun dışında kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeni apartmanlara Marmaris satılık ev piyasasında akıllı ev sistemleri nedeniyle yoğun ilgi var. İnşaat sektörü, ülkemizin son senelerde en gözde faaliyet kollarından biridir. Nüfus yapımızın hala dinamikliğini koruması, konuta duyulan ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Marmaris satılık ev talebi bölgeye olan ilginin sonucu olarak günden güne artıyor.

Son Yıllarda Sektörün Durumu

Türkiye son dönemlerde döviz dalgalanması, konut piyasasında sıkıntılara sebep oldu. Bu sıkıntıların aşılması amacı ile devlet çeşitli politikalar oluşturdu. Bunların en önemlilerinden biri, imar barışı düzenlemesi olduğunu belirtelim. Bu düzenleme ile devlet sorun yaşadığı malikleriyle bir anlaşmaya varmıştır. Yapılan barış hem konut sektöründe canlanmaya hem de gayrimenkul yatırımı sahiplerinin yaşadığı ticari problemlere çözüm getirdi. Bu çözümler, sektörden kazanç sağlayanlara rahat bir nefes aldırmıştır. Ancak, sektörde küçüklü büyüklü çok fazla firma olması, firma başına düşen kar oranının azalmasına neden olmuştur. Ancak, teknolojik gelişmelerin sonuçlarından birisi güvenlik ve konforla birlikte tasarrufun sağlanmasıdır. 2020 İlk çeyreğinde görülen kampanyalar, indirimler, konut hesabı destekleri, ödeme kolaylıklarını piyasa pozitif karşıladı. Fakat ikinci çeyrek bilindiği gibi Covid-19 salgını nedeniyle Global çöküşten nasibini aldı. İkinci çeyrek son ayında ise yazının başında belirttiğimiz patlama yaşandı. Sadece haziran ayında 131.000 adet ev satış rekoru kırıldı.Marmaris satılık ev talebi de günden güne giderek artıyor.

Yeni Sistem Ev Uygulamaları

İnşaat piyasasının son zamanlarda gösterdiği ilerleme, yapılan evlerin niteliğini olumlu anlamda etkiledi. Bu olumlu değişimi en çok etkileyen ise, yeni ev sistemleridir. Bu sistem, taşınmaz sahiplerine birçok avantaj sağlamıştır. Akıllı evler yeni sistem ev otomasyonu, uzaktan yönetim ve güvenlik çözümleri sunan bir sistemdir. Peki, bu evler size neler sunar? Basit gibi görünebilir fakat prizde unuttuğunuz ütünün elektriğini keser. Dilerseniz akşam olunca perdelerin kapanmasını sağlar. En önemli avantajlarından bir diğeri ise yüksek enerji tasarrufu sağlamasıdır. Örneklendirmek gerekirse; ışıkları kısar, oda sıcaklığını ayarlar, TV otomatik şekilde kapatır, kapıları otomatik şekilde açıp kapatır.

Güvenlik Konfor Tasarruf

Akıllı evler, hırsızlara karşı yüksek koruyuculuk sağlar. Siz evde yok iken, eve yaklaşan bir tehlike sezen sistem, evdeki TV ve müzik-çalar çalıştırarak hırsıza evde sizin olduğunuzu düşündürerek uzaklaştırabilir. Muhtemelen uzun seneler geçmeden, bu sistemler her birimizin evinde olacaktır. EKB sertifikalı evler ayni zamanda yeni deprem yönetmelik koşullarıyla uyumlu olduğu için güven içinde yaşama güvencesi de sağlar. Enerji tasarrufu sağlamasıyla ülke ekonomisine ve bütçenize olumlu katkıda bulunma avantaj şansı verir. Marmaris satılık ev alımında modern sistemlere sahip olan taşınmazla bu nedenlerle tercih ediliyor.Teknolojik ilerleme sosyal yaşantımıza etki ederek alışkanlıkları değiştirmeye devam etmektedir.

Kemal Gönenç

Gönenç Emlak Şirketi