Gönenç Emlak

Marmaris Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul piyasasında satılık ev alımında giderler konusunda açıklama yaptı.

Satılık Ev Alımı // Gönenç Emlak Marmaris

Ev Alımında Giderler

Marmaris Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul piyasası kapsamında satılık ev alımında giderler konusunda açıklama yaptı. Ev satın almak geleceğe yönelik oldukça mantıklı bir girişimdir. Ev alma sürecinin ilerleyişi her ne kadar heyecan, mutluluk sebebi olsa bile bir miktar beklenmedik ev masrafı da yanında getirmektedir.

Ev Satın Almak

Kira sorunundan kurtulmak, ev sahibi ile uğraşmak mecburiyetinde bulunmamak, yaşam alanı oluştursanız bile size göre emanet olan yerde durma hissinden kurtulmak isteği ağır basar.  Kendi evinizde özgürce istediğiniz değişiklikleri yapabilmek ev satın almak herkesin hayali olmuştur. Gerek yaşam için gerekse yatırım amaçlı olsun konut satın almak kişiye zor günlere karşı güven vermesi ile oldukça ideal davranış akılcı karar vermektir.

Ev Alırken Çıkan Masraflar

Eğer ki içinize sinmiş olan ev sahibinden satılık değil ise mutlaka arada aracı yani emlakçı olacaktır. Evi alım işleminin hemen ardından emlakçı hem sizden hem de ev sahibinden evin değerinin yüzde üçü kadar ücret isteyecektir. Genel olarak yüzde üç bedeli uygulanırken emlakçı ile anlaşma şartında bu oran bazen bir miktar olsun düşürülebilir.

Şayet ev ücretinin hepsini kendi biriktirdiğiniz para ile ödeyemiyorsanız büyük ihtimalle kredi çekmek için bankaya başvuracaksınız. Kendi birikimlerinizin üstüne aldığınız yüklü miktarı içine alan kredi ay geçtikçe alıcının ödemesini gerektiren bedel istiyor. Üç seneden başlayıp on seneye kadar gidecek olan ödemeler kira ödenir gibi bankaya ödeniyor. Ev alım satım işlemlerinin diğer ev masrafı da tapu bedelidir. Evin fiyatına gör tapu bedeli belirlenir. Şayet satın aldığınız ev sıfır ev değilse veya yakın zamanda onarımı yapılmamışsa bu durum yüksek ihtimalle size ev masrafı olarak tadilat masrafları çıkaracaktır.

 Yeni eve geçtiğiniz zaman elektrik, doğal gaz, su gibi abonelikleri de kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Bunlar da size cüzi miktarda masraf çıkarabilir. 

Yeni Evin Tapu Masrafları Nedir?

Ev alırken ortaya çıkan tapu masrafı satış bedelinin binde 20’sidir. Fakat tapu harcında yapılan indirimle bu oran binde 15’e düşmesi olumlu etki sağlamış ve daha aşağıya çekilmesi beklenmektedir.