Satılık kale Evi // Marmaris Gönenç Emlak

Muğla Marmaris satılık kale evi Gönenç Emlak şirketi tarafından gayrimenkul sektörüne önemli fırsat olarak duyuruldu.

Emlak Danışmanı

Satılık Kale Evi

MUĞLA MARMARİS TEPE MAHALLESİ
 • İlan No
  727
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Konut
 • m2
  140
 • Oda Sayısı
  2+1
 • Kat Sayısı
  2
 • Bulunduğu Kat
  1+2
 • Bina Yaşı
  25-30
 • Isınma
  Klima+Şömine
 • Banyo Sayısı
  1
Açıklama

Satılık Kale Evi

Muğla Marmaris satılık kale evi Gönenç Emlak şirketi tarafından gayrimenkul sektörüne önemli fırsat olarak duyuruldu. Satılık taş evler için ilgisi olan, tarihi bölgede taşınmaz arayanlara ideal İki katlı yapının giriş katı ruhsatlı iş yeri konumundadır. Üst katı konut olarak kullanılan taşınmaz bulunduğu mevki açısından kalenin önünde tarihle iç içedir. Tek şahıs tapuludur. Marmaris gayrimenkul sektöründe özel mülk ibareli etiket taşıyan özelliğe sahiptir.

Alıcılara Evin Göstertilmesi

Ön bilgi üzerine satılık taş ev için taliplerin daha çok bilgi alması, yerinde görmesi mümkündür. Sadece ofisimiz yetkilisinden randevu almak yeterlidir. Satışa sunulan taşınmaz müstakil tapuludur. Bakanlığın tebliği gereği tutanak tanzim ederek yer gösterme zaptı imzalanarak hizmet kayıt altına alınır. Bu amaçla herhangi ücret talep edilmez. Talep edilirse alıcı satıcı karşılıklı görüşmesi tarafımızdan temin edilir.

Marmaris Kalesi

Milattan Önce 3000 yılında Marmaris şehir surlarının inşa edildiğini, bilinen ünlü tarihçi Herodot eserinde yazmıştır. M.Ö. 2.000 yılında inşa edildiği kabul edilir. M.Ö.1044 tarihinde İyonlar dönemi, ardından Makedonya Kralı İskender'in Marmaris’i fethedilmesiyle onarımı yapıldı. Osmanlı döneminde tek yazılı kaynak Evliya Çelebi’nin yazdığı Seyahatname isimli eserdir. 17. Yüzyılda Evliya Çelebi Muğla ve çevresini ziyaret ettiğinde Kalenin hakkında anlatımda bulunur. I. Süleyman’ın Rodos’a yaptığı seferden önce kalenin yapılmasının emrini verdiği belirtilir. Nitekim sefer sırasında burasının askeri üs kapsamında hizmet verdiğini yazmıştır. I. Dünya savaşı yıllarında, Fransız gemileri tarafından yapılan top atışlarıyla kalenin surları oldukça zarar görmüştür. 1979 yılına kadar kalede Marmarisli 20-25 ailenin yaşadığı bilinmektedir.

Kale Evleri

Bu nedenle eski yerleşimde kale içi ile dışı ayrımı vardır. Çevrede yapılaşma artarak gelişmiştir. Ancak nüfusun çok az olduğu biliniyor. Taç evler genellikle tek katlıdır. Çatılarında toprak, çinko veya kiremit bulunurdu. Zamanlar kedi, kuş gibi hayvanlara yönelik toprak kap konuluyordu. Avlusu bulunan evlerde çift kanatlı kapı vardı. Günümüzün kale evleri restore edilerek kullanılmaktadır. Yakın son 30 yılda çok popüler olan taş yapılar her ne kadar modern yaşama uygun hale geldiyse de bazı özelliklerini korudular. Örneğin yaz aylarında serin kış aylarında sıcak olması önemli özelliklerindendir. Ocak tabir edilen, bugün şömine kullanımındaki kısım için yaşam alanı içindeki yeri değişmemiştir. Şirketimizin satışa sunduğu kale evi tarihi geçmişi bulunan, Kentsel Sit kapsamında koruma altına alınan değerli mevkidedir.

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita