Selimiye Satılık Arazi // Gönenç Emlak Marmaris

Muğla Marmaris Selimiye satılık arazi ve yatırıma uygun arsalar tarlalar ile villa konut inşaatına uygun parseller Gönenç Emlak Şirketi tarafından sunuluyor.

Emlak Danışmanı

Selimiye Satılık Arazi

MUĞLA MARMARİS SELİMİYE KÖYÜ
 • İlan No
  416
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Arsa
 • m2
  2308
 • İmar
  İmarsız
 • Taks
  %5
 • Kaks
  %10
 • Kadastro Yolu
  Yolu Yok
Açıklama

Selimiye Satılık Arazi Parselleri

Son yıllarda oldukça popülerlik kazanan Selimiye araçla 45 dakikalık mesafededir. Deniz yolu kullanaılarak da gidilir. Kara yolu ile Hisarönü Orhaniye hattı veya İçmeler Bayır üzerinden ulaşımı kolaylıkla sağlanır. Tatilciler, emekliler, yatçılar ve yerli yabancı ailelerin mesken tuttuğu turistik yerleşimdir. Gayrimenkul hareketleri olarak oldukça canlı piyasa varlığını belirtelim. Yatırımcılar için revaçta olan Selimiye satılık arsa piyasası prim potansiyeli açısından cazip bulunmaktadır.

Gayrimenkul Yatırımı

Muğla Marmaris Selimiye satılık arazi ve yatırıma uygun arsalar tarlalar ile villa konut inşaatına uygun parseller Gönenç Emlak Şirketi tarafından sunuluyor. İlanda yer alan parselin metrajı nedeniyle avantajlı olduğunu belirtelim. Bu anlamda yasal kadastro yoluna sahip olduğunda fiyat etiketi hemen yükselecektir. Bölgede devam eden imar çalışmaları bu parsel için beklenti oluşturmaktadır. Muhtelif amaçlara uygun kullanım değeri olduğunu ifade edlim. Arazi firma yetkilisi tarafından yasal prosedüre uygun olarak gösterilir. Güvenli alıveriş gereği, pazarlı için mülk sahibi ile karşılıklı görüşme sağlanır.

Cumhuriyet Tapuları 

Bugüne gelmeden kısaca tarihi gelişmeyi özetleyelim. Cumhuriyet öncesine ait tabuların varlığı biliniyor. Nitekim; halk arasında padişah tapusu olarak anılan tapular bunlardır. Cumhuriyetin ilan edilmesi ardından Türkiye Cumhuriyeti tapuları verilmiştir. Ancak; bu tapular günümüzün net parsel hudutlarını belirlemekte yetersizdi. Örneğin arazi sınırları şimalinde (kuzeyinde) hacı Mehmet Oğulları, cenubunda (güneyinde) Hasan Efendi Murisleri olarak ifade edilmiştir. Bu tip tapular oldukça az sayıda ailede bulunan tapulardır. Muhtar senedi olarak tanımlanan zilliyetlik tapuları yaygındı. 1980’li yıllarda kadastro çalışmaları hızla gelişti.  Bu çalışmalar nerede ise tamamlanmış durumdadır. Selimiye satılık arsa arazi konut satın alırken resmi devlet tapuları ile işlem yapılmaktadır.

Imar Durumu

Datça Bozburun Plan Hükümleri geçerlidir. İlk dönem T.C. Bayındırlık Bakanlığı Muğla İl İmar Müdürlüğü inşaat ruhsatları veriyordu. Yolu bulunan parsellere, sit alanında bulunma dışında izin alınabiliyordu. Proje onaylandıktan sonra inşaata başlanıyordu. Fakat, oldukça uzun süren işlemler olumlu sonuçlanamıyordu. Bu nedenle kaçak yapılaşma bu dönemde yayın olduğu izlendi.

İkinci Dönem Muğla İl Özel Müdürlüğü’nün Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları yönetmeliği hazırlamasıdır. Böylece kriterlere uygun parsellere yasal yapılar yapıldı. Kaçak yapılaşmanın önüne geçmekte yönetmelik olumlu rol oynadı. 2008 yılından yerel seçimlere kadar olan bu süreç önemlidir.

Üçüncü dönem Muğla’nın Büyükşehir Belediye idare sistemine geçmesidir. Selimiye Köyü mahalle statüsü kazanmıştır. İmar çalışmalarında Marmaris Belediyesi plan hazırlama, gerekirse hazırlatmak amacıyla ihale düzenleme yetkisine sahiptir. İnşaat ruhsatları, yapı kullanma izin belgesi verilmesi gibi işlerde Marmaris Belediyesi  yetkilidir.

Mevcut İmar Durumu

Bugün mevcut imar durumu, Datça Bozburun Plan Hükümleri ile bugüne kadar çıkarılmış tüm yasa ve yönetmelikler bütün olarak geçerlidir. 1/25.000 ölçekli Revizyon İmar Planı belirsizlikleri kaldırmıştır. Kadastro yoluna sınırı olmayan, sit alanında kalan parsellere inşaat izini mevcut durumda yasak kapsamındadır.

Gönenç Emlak

Firma 1 Ocak 1994 tarihinde kuruldu. Firmanın hizmet hedef alanı Muğla çevresidir. Datça’dan Fethiye’ye kadar sahiller ile Marmaris bu kapsam içindedir. Gayrimenkul pazarlama yıllar içinde edinilen deneyime sahip uzman ekip tarafından yapılır. Portföy sürekli güncellenir. Bilgilerin sağlıklı olmasına özen gösterilir. Son kayıt edilen ilan bilgileri firma haber sitesinde, blog ve bülten ile duyurulur. Şirket adına açılmış sosyal medya üzerinden bilgiler takip edilebilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazılarımızın tüm hakları Gönenç Emlakçılık Şirketi’ne aittir. Kısmen veya tamamen alıntı yapılarak link verilse dahi kullanılamaz.

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita