Turunç Satılık Arsa // Gönenç Emlak Marmaris

Muğla Marmaris Turunç satılık arsa arazi tipi yatırıma uygun gayrimenkuller Gönenç Emlak şirketi tarafından piyasaya sunuldu.

Emlak Danışmanı

Turunc Satılık Arsa

MUĞLA MARMARİS TURUNÇ
 • İlan No
  426
 • İlan Durumu
  Satılık
 • Emlak Tipi
  Arsa
 • m2
  5425
 • İmar
  İmarsız
 • Taks
  %5
 • Kaks
  %10
 • Kadastro Yolu
  Yolu Yok
Açıklama

Turunç Arsaları

Muğla Marmaris Turunç satılık arsa arazi tipi yatırıma uygun gayrimenkuller Gönenç Emlak tarafından piyasaya sunuldu.Yatırım değeri bulunan gayrimenkul deniz manzaralıdır. Marmaris merkezden araçla 25 dakikada parselin yakınına kadar ulaşılır. İmar hattının bulunduğu yerin üzerinde kalmaktadır. Parselin üç tarafı orman arazisidir. Arazinin güney tarafından üç parsele komşu sınırı bulunmaktadır. Kadastro yolu henüz yapılmamıştır. Yolun gelmesi imar çalışmalarında oldukça önemlidir. Bu nedenle yatırım potansiyeli olan arazi yakın gelecekte prim beklentisi oluşturmaktadır. Gerçekleştiği taktirde, satış fiyatı yüksek olacaktır.

Gayrimenkul Yatırım

İlanda sunduğumuz arsa D.K.K.A.yani Doğal Karakteri Korunacak Alan kapsamı içinde kalmaktadır.İmar çalışmaları gelişimine göre arsanın konut imarlı olması beklenmektedir. Bu durum gerçekleşir ise, arsanın %35 oranında 1.899m2 kamu lehine terk edilmesi gerekir. Bu terkler, yol, cami, okul, karakol, rekreasyon alanı gibi ihtiyaçlar için azami alınacak oranda kamu yararınadır. Geriye kalan 3.526m2 ise net imarlı alandır. Çıkacak imar durumuna göre 1000 veya 400m2 lik parsellere bölünme mümkün olacaktır. Ancak: Mevcut durumda gayrimenkulün, imarsız arsa statüsünde ve D:K:K:A sınırları içinde olduğunu belirtelim. Bekleyen derviş kazanır denilir. Bu arzi için sabırla beklemek, yatırımcının işidir. Eğer beklenti gerçekleşir ise, gayrimenkul fiyatı 6-10 katı değere ulaşabilir.  Gerçekleşmeyebilir de. İşte ortada bulunan riski kim alıyorsa ayni oranda karın sahibi olur.  

Bölgenin İmar Durumu

Turunç; Datça Bozburun Plan Hükümleri'ne tabidir. 27 yıl önce köy idare sisteminde bulunuyordu. T.C.Bayındırlık Bakanlığı Muğla İl İmar ve İskan Dairesi imar çalışmalarını yürütüyordu. Muhtar senedi ie 27 yıl önce satış yaptığımız dönem olduğunu belirtelim. Muhtar senedi gayrimenkul sahipliğini göstermez. Sadece kullanım hakkının olduğunu belirtir. Ancak; bu belge veraset hukuku kapsamındadır. Dededen oğula veya toruna intikal eder. Muhtar, köy azası ve iki şahit ile evrak düzenlenir muhtarlık defterine kayıt yapılır. Devren satışlarda A4 üzerinde sözleşme yapılır, deftere kayıt yapılır. Kadastronun faaliyeti sonucu bu belgeler yerine bugünün resmi tapuları verildi. İmar çalışmaları hızlandı.

Yerel yönetim kanunu ile Turunç Belediye sistemi geldi. Yapılaşmanın, kadastro ve imar çalışmalarının hızlanması dönemidir. Ayni zamanda alt yapı çalışmaları da gelişmiştir. Nitekim, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli harita imar çalışmaları gerçekleşmiştir. Yabancılara mülk satışı konusunda askeri yasak bölge kapsamı dışında kalması ve belediye hudutları kapsamında olması şartı geldi. Bu dönemde özellikle ingilizler, almanlar ve kuzey ülkelerinden vatandaşlar burada mülk sahibi oldu.

30 Mart Yerel seçimlerinde yasa gereği Muğla Büyük Şehir Belediyesi oldu. Turunç Belediyesi kapatıldı ve Mahahalle idare sisteminde oldu. İmar çalışmaları, ruhsat, iskan ve benzeri konularda yetki Marmaris Belediyesine verildi. İmar dışı alanlarda çalışmalara yönelik 1/25.000 ölçekli  Revizyon İmar Planı gerçekleşti. Bir ay sonrası ise Toprak Kanunu çıkarıldı. İlandaki arsa için devam eden çalışmaların sonuçlanması beklentisi vardır. Lütfen istek ile sorularınızı iletişim sayfamızdan iletiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazılarımızın tüm hakları Gönenç Emlakçılık Şirketi’ne aittir. Kısmen veya tamamen alıntı yapılarak link verilse dahi kullanılamaz. 

Özellikler
Asansör
Otopark
Mobilya
Yüzme Havuzu
Adsl
Manzara
Krediye Uygun
Kat Mülkiyeti
Harita